На засіданні Рахункової палати затвердили Звіт про результати аудиту ефективності виконання повноважень Державного агентства лісових ресурсів України

  •  Автор:  Віктор Смаль, Голова Держлісагентства України
  •  Загальні новини

Контрольні заходи Рахункової палати стосувалися ефективності виконання повноважень Держлісагентства в частині забезпечення контролю своєчасності, повноти нарахування та сплати податків та інших надходжень до державного бюджету суб’єктами господарювання у сфері лісового господарства, за період роботи протягом 2020, 2021, 2022 років та І квартал 2023 року.

У своєму виступі перед членами Рахункової палати наголошували на підтриманні Держлісагентством курсу Кабінету Міністрів України щодо євроінтеграції та проінформував колегію Рахункової палати про результати реформування галузі. 

Попри роботу в умовах воєнного стану, останні два роки лісова галузь демонструє значні фінансові результати. Так, загальна сума сплачених податків до зведеного бюджету зросла з 4,9 млрд грн у 2020 році до 7,8 млрд грн у 2022 році, про що відмічено у звіті. 

Шляхом яких кроків вдалося досягнути таких результатів? 

✅ Із 2021 року майже 100% деревини реалізується через аукціони; 

✅ Відповідно до рішення Уряду, розпочато процес реформування лісової галузі й розподілу функцій господарювання і контролю. Реформа триває. Наступний крок – прийняття закону про утворення спеціалізованого державного  лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України», відповідно до якого відбудеться корпоратизація ДП «Ліси України», а це також євроінтеграційний крок. 

✅ Запроваджено цифровізацію ключових процесів: 

– у галузі – 100 % лісокористувачів в Єдиній державній системі Електронного Обліку Деревини; 

– Із 17 листопада цього року перейшли на електронний лісорубний квиток. Завершуємо підготовку для впровадження електронного сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій. 

– Удосконалено онлайн-інструменти для перевірки й верифікації законності заготовленої деревини та проведення онлайн-перевірки законності перевезення деревини

✅ Детально зупинився на кроках Держлісагентства у напрямку переходу лісового господарства на принципи наближеного до природи лісівництва, майбутньої відмови від суцільних рубок головного користування у гірських лісах Карпатського регіону, що також є євроінтеграційними процесами та сприятиме у боротьбі із глобальними змінами клімату. 

Звернув увагу членів Рахункової палати на ті виклики, які постали перед лісовою галуззю у воєнний період – біля третини усіх лісів країни зазнали впливу війни, досить значні площі є недоступними для господарювання, що відповідно впливає на обсяги заготівлі деревини.

Також, відповів на питання членів Рахункової палати щодо боротьби із незаконними рубками, відновлення лісів та тіньового ринку деревини. 

У панельній дискусії порушували питання ненаданих у користування лісів (за даними останнього державного обліку площа таких лісів складає понад 700 тис. га, серед яких близько 400 тис. га полезахисні лісові смуги), а також збереження так званих «самосійних» лісів та поінформував щодо кроків Держлісагентства у розв’язання цих питань.

Підсумовуючи доповідь, подякував за професійну роботу аудиторської групи та об’єктивний звіт, а також підкреслив важливість подальшої співпраці.

Разом з тим, відповідальний за проведення контрольного заходу – член Рахункової палати Цезар Огонь доповів про результати аудиту та підкреслив позитивні моменти у діяльності Держлісагентства та підприємств, що належать до сфери його управління, зокрема й щодо сплати податків. Підкреслив, що Держлісагентством виконано 81 % рекомендацій, наданих Рахунковою палатою у попередньому Звіті (2019 рік), серед яких – створення п’яти законопроєктів. Також відмітив продуктивну співпрацю членів аудиторської групи Рахункової палати із суб’єктами контролю під час здійснення аудиту.

✅ За підсумками розгляду Звіту про результати аудиту ефективності виконання повноважень державними органами в частині забезпечення контролю своєчасності, повноти нарахування та сплати податків та інших надходжень до державного бюджету суб’єктами господарювання у сфері лісового господарства Рахунковою палатою прийнято рішення про затвердження вказаного Звіту.

Своєю чергою, після офіційного отримання рекомендацій, Держлісагентством буде вжито усіх необхідних заходів щодо врахування пропозицій Рахункової палати та усунення виявлених в ході аудиту недоліків.


Детальніше про даний матеріал за наступним посиланням:

Loading