Найбільший ботанічний сад Чилі, як «легені курця» після лісової пожежі

Вид на ботанічний сад Вінья-дель-Мар, спроектований французом Жоржем Дюбуа в 1918 році після лісової пожежі, що охопила минулого тижня © Pablo Vera / AFP

Видано:02.07.2024 – 17:27

Ель-Сальто (Чилі) (AFP) – Найбільший ботанічний сад Чилі, який колись був пишним оазисом, який ряснів місцевими та екзотичними рослинами, залишився сірим і обвугленим після того, як минулого тижня спалахнула лісова пожежа, у якій також загинули керівниця розплідника та члени її родини.

Національний ботанічний сад Вінья-дель-Мар охопив люте пекло, яке вбило щонайменше 131 людину та знищило цілі квартали в прибережному регіоні Вальпараїсо, за 120 кілометрів (75 миль) від Сантьяго.

Великі дерева лежать на боках, почорнілі й вирвані з корінням, пагорби навколо садів вкриті попелом.

Сади площею 400 гектарів (990 акрів) у приморському містечку Вінья-дель-Мар завжди вважалися «зеленими легенями», але тепер вони більше схожі на легені курця», – сказав директор парку Алехандро Пейрано.

Місце, яке вперше спроектував французький архітектор Жорж Дюбуа в 1918 році, було домом для 1300 видів рослин і дерев, включаючи місцеві та екзотичні папороті, представників родини миртових, гірські кипариси, чилійські пальми та японські вишні.

Пейрано описав вогонь як лютий і непостійний, він перестрибував з дерева на дерево і знищив більшу частину садів за годину.

Залишки будинку керівника розплідника Патрісії Арайя, яка померла разом зі своєю матір'ю та двома онуками
Залишки будинку керівника розплідника Патрисії Арайя, яка померла разом зі своєю матір’ю та двома онуками © Pablo Vera / AFP

“З оптимізмом скажу, що п’ять гектарів вдалося врятувати, решта згоріли”, – сказав він.

На території також мешкали сумчасті тварини, сірі лисиці, птахи та чилійський тхір, які, ймовірно, постраждали.

Дерева Хіросіми вижили

Дивом вижили тороміро, дерево з жовтими квітами з віддаленого острова Пасхи, яке вимерло в дикій природі, але росте в деяких ботанічних садах і приватних колекціях із насіння, зібраного десятиліття тому.

«У якийсь момент ми отримали насіння і ми його тут розмножили, і маємо гарну колекцію. Вогонь пройшов повз нього, тому того, що могло бути найболючішою втратою, не було», — розповідає директор.

Також неушкодженими залишилися дерева з Саду миру, вирощені з насіння дерев, які пережили атомну бомбу в Хіросімі 1945 року, якими Японія поширила весь світ.

Незважаючи на те, що дерева “засмагли від спеки, вони залишаться стояти”, сказав Пейрано, який обіймав посаду протягом десяти років і керував 60 працівниками.

Він і ще кілька працівників саду живуть на ділянці, але зуміли втекти від полум’я.

Пейрано описав вогонь як лютий і непостійний, він перестрибував з дерева на дерево і знищив більшу частину садів за годину.
Пейрано описав вогонь як лютий і непостійний, він перестрибував з дерева на дерево та знищив більшу частину садів за годину © Pablo Vera / AFP

Одна з них, керівниця розплідника Патрісія Арайя, загинула у вогні разом зі своєю матір’ю та двома онуками. Цього тижня 60-річний хлопець мав повторно одружитися.

32-річна Даніела Гутьєррес, яка керує колекцією місцевих кактусів, описала її як “зеленого пальця, тому що все, що вона посадила, проросло”.

Раніше ботанічний сад постраждав від великих пожеж у 2013, 2018 та 2022 роках, але Пейрано описав пекло у вихідні як найжорстокіше з усіх.

Він підозрює, що це було розпочато навмисно, що правоохоронні органи розслідують.

Сад сподівається знову відкрити для публіки через кілька тижнів, але очікується, що на відновлення після пошкоджень знадобиться п’ять років.

Якщо за цей час трапиться ще одна пожежа такого масштабу, «ми зникнемо як ботанічний сад», — сказав Пейрано.

https://www.france24.com/en/live-news/20240207-chile-s-biggest-botanical-garden-like-smoker-s-lung-after-wildfire

Loading