Настільна книга сучасного лісівника

FSC-Україна підготувала спеціальний посібник як зробити реальністю задокументований національний стандарт.

Триває річний перехідний період щодо впровадження FSC національного стандарту. Його відтермінували на пів року через пандемію коронавірусу. Однак, це не привід нічого не змінювати і не вдосконалювати. Аби допомогти підприємцям пройти сертифікацію, FSC-Україна проводить спеціальні тренінги та семінари, а нещодавно фахівці організації презентували посібник з питань практичної реалізації FSC національного стандарту ведення лісового господарства для України.

Як зазначила співавторка, кандидатка економічних наук, доцентка НУБіП Оксана Павліщук, читати його треба паралельно з національним стандартом, щоб отримати цілісну картину.

«Зміст посібника викладено у розрізі десяти принципів, – пояснила пані Оксана. – Важливим етапом при формуванні посібника було якраз визначення структури, ми розуміємо, що використання цього посібника повинно якраз не ускладнювати, а полегшувати практичну реалізацію стандарту, зменшувати трудомісткість цього процесу. Передусім, автори у рамках кожного з принципів формували так звані структурно-логічні схеми. Також є перелік ключових термінів та їхнє пояснення. Всі означення та терміни взяті з національного стандарту. Лише за потреби, де треба було надати більше національного контексту, навести приклад, це, звісно, робилося у рамках стандартів. Також описані конкретні кроки для підприємства, які необхідні для виконання умов національного стандарту. Наводиться перелік необхідних документів, вимоги до персоналу, їхніх знань та навичок, способи підтвердження відповідності вимогам стандарту».

Певно, найбільш цінна частина посібника – практичні рекомендації. Приміром, аби упередити лісопорушення, розробники радять співпрацювати з органами самоврядування, ініціативними групами громадян, активістами та правоохоронцями, щоб спільно розробляти відповідні заходи. Так, за охороною навколишнього середовища можуть стежити громадські інспектори. Або ж рекомендують належним чином використовувати електронний облік деревини, за можливості долучатися до пілотних проєктів електронного реєстру дозвільних документів та інших онлайн-сервісів, реалізованих ДАЛРУ і ЛІАЦ.

«Існує низка процедур, інструкцій, методик, які мусять виконати підприємства, і все розписано до найменших елементів, – продовжила Оксана Павліщук. – А наявність таких задокументованих інструкцій дозволяє уникнути певною мірою якогось хаосу. Найважливіша складова посібника – описані процеси, які будуть аналізувати та які мають бути сформовані на підприємствах. Також описані знання і навички для персоналу, якими він має володіти, аби отримати сертифікат. Загалом, це відповідь на глобальні виклики та проблеми лісових господарств. Стандарт стосується всіх типів лісів, послуг, а також недеревинної продукції. Вимоги до неї теж прописані у посібнику».

Новим у стандарті є критерій, пов’язаний із запобіганням корупції у лісовому господарстві. Так, у посібнику відображено необхідність формування антикорупційної політики, оцінювання корупційних ризиків, надано рекомендації щодо методології оцінювання таких ризиків.

На цьому FSC-Україна не зупиняється. Нині команда консультантів працює над матеріалами тренінгу для тих, хто буде проходити сертифікацію.

Нагадаємо, міжнародна неурядова некомерційна організація Forest stewardship council (FSC) була створена ще у 1993 році. Її мета – просувати ідею екологічно відповідального, соціально вигідного та економічно життєздатного управління лісами у світі. Україна приєдналася до цієї ініціативи у 2003 році, передусім, ця ідея прижилася в Національному університеті біоресурсів і природокористування. Як додають тепер в університеті, сертифікат FSC слугує «перепусткою» на міжнародні екологічно чутливі ринки та демонструє прихильність виробника до відповідального ставлення до природи та дотримання високих міжнародних вимог щодо ведення лісового господарства.

Інна ПОГОРІЛА,
Газета “Природа і суспільство”