Насильство посилюється, у міру того як уряд Румунії підсилює тиск на лісову мафію

Сільце Дея, розташована в лісистих пагорбах Сучави на півночі  Румунії . Іліє Bucşă і його брат Думітру стали в ній ізгоями. Нещодавно розлючений натовп напав на братів, в езультатом чого Іліє отримав струс мозку і рани по всьому тілу. Старі друзі переходять дорогу, щоб уникнути братів, так як їх попередили, щоб вони трималися подалі, якщо не хочуть втратити роботу. Одного разу вночі хтось вилив антифриз в ставок, де брати розводять рибу, в результаті чого половина риби загинула.

 Їх гріх? Вони методично подають скарги про незаконні рубки в цьому районі.

Крадіжка деревини – звичайне явище в більшості сільських районів Румунії. Лісозаготівельний бізнес є одним з основних джерел доходу для населення, і протягом багатьох років влада закривала очі на незаконну торгівлю.

Насильство і залякування проти тих, хто виступає проти нього, не є чимось новим. З 2014 року було вбито шість лісників і зареєстровано 184 випадки насильства проти них. Однак в цьому роки вкрасти стало важче, що частково пов’язано з посиленням позиції уряду. У міру того, як заробити на лісі ставати важче, ситуація ще більше погіршується.

Два з шести вбивств рейнджерів відбулися в останні три місяці, що спонукало парламент Румунії прийняти закон, що дозволяє всім рейнджерам носити зброю. Напади на тих небагатьох людей, які намагаються повідомити про незаконну діяльність, таких як брати букче, посилилися, оскільки торгівля виявилася під загрозою.

У жовтні креш Йону, доглядачеві приватного лісу в центральній Румунії, загрожувала група людей, які заходили на сусідню ділянку і думали, що він шпигує за ними. «Вони намагалися витягти мене з машини і сказали, що спалять мій будинок і вб’ють мою сім’ю», – сказав він.

З тих пір він почав носити зброю, і виходити на обходи тільки з партнером, а не поодинці. Багато рейнджери розповідають схожі історії.

Крім погроз, насильства і корупції на карту поставлена ​​стійкість самого лісу. У румунських лісах міститься 30% всіх великих м’ясоїдних тварин Європи, включаючи великі популяції ведмедя, вовка і рисі. Природне походження і високий вік робить їх особливо цінними.

Акція протесту в Бухаресті проти незаконних рубок
 Акція протесту проти незаконних рубок в Бухаресті. Фотографія: Роберт Гемент / EPA

«Великі частини румунських лісів все ще залишаються незайманими і не змінені втручанням людини. У більшості країн Європи таких давно немає. Це дуже важливо в боротьбі зі зміною клімату: природні ліси мають більшу стійкість, ніж посаджені монокультури », – сказав Міхай Зотті з Conservation Carpathia.

Хоча нападу на рейнджерів викликали обурення, екологічні активісти кажуть, що історія складніше, ніж казка про хороброго лицаря, що захищає дерева від злих лісорубів. «Деякі з лісників дійсно – герої, які б’ються і вмирають за лісу, але є також ті, хто купує нові будинки і машини, які вони не могли собі дозволити на свої зарплати», – сказала Зотті.

Один рейнджер, який попросив залишитися анонімним, засміявся, коли його запитали, чи знає він про співучасників колег в незаконній діяльності. «Абсолютно всі в цьому зацікавлені», – сказав він, додавши, що у нього виникли проблеми на робочому місці через повідомлення про підозрілу діяльність серед колег і начальників.

Георгій Облезнюк пояснив схему крадіжки, реалізовану в Сучавському повіті. Великий лісничий, який раніше працював в цьому районі в ряді невеликих приватних лісозаготівельних підприємств, не приховував своєї участі в незаконній діяльності в минулому. Він сказав, що його регулярно просять вирубати більше, ніж показано в лісорубного квитка. За надання послуги він отримує бонус близько 30 леїв (5,30 фунтів стерлінгів) за кубометр.

Георгій Облезнюк
Лісник Георге Облезнюк в Сучавському повіті Фотографія: Шон Уокер / The Guardian

«Була одна лісосіка на якій нам було дозволено вирізати 400 кубометрів, а ми фактично заготовили 2400. Власники були рука об руку з місцевою владою і лісниками. Кожен отримав своє », – сказав Облезнюк.

Він сказав, що спочатку почав говорити про злодійських схемах, тому що відчував, що не отримував свою справедливу частку прибутку, і тільки пізніше продовжив вже з почуття справедливості. Разом з братами букче і декількома іншими він є одним з небагатьох, хто намагається пролити світло на проблему в цьому районі.

Облезнюк зустрів Зберігача в бічній кімнаті заправної станції і нервово подивився на машини, які проїжджали за вікном. «Тут всюди є шпигуни», – сказав він, додавши, що він уже кілька разів отримував анонімні дзвінки з погрозами смерті …

Останнім часом стало складніше красти колоди. Новий додаток дозволяє цікавим спостерігачам перевірити номерні знаки вантажівок, що перевозять деревину, і дивитися, чи є у них дозвіл на деревину, яку вони перевозять. Нахабних, великих незаконних вирубок, які були звичайними 10 років тому, тепер уже немає: здійснювати їх стало важче і небезпечніше.

 Але, тим не менш, в звіті, підготовленому на замовлення уряду йдеться, що з лісів країни щорічно б зникає 20 млн. Кубометрів неврахованої деревини, що більше, ніж загальний обсяг легальних рубок. Це вказує як на величезну діру в державному бюджеті, так і на збільшення ризиків катастроф, пов’язаних з кліматичними змінами.

«Ситуація знаходиться поза контролем центральної влади. Вони не знають, що відбувається в цих лісах. Вони не використовують супутникові знімки, вони не використовують розумні інструменти моніторингу », – заявив Кипріян Галушце з Грінпіс Румунії.

Вирубаний лісом схил.
Вирубаний ліс на крутому гірському схилі. Фотографія: Каталін Петолея / Аламі

Новопризначений міністр охорони навколишнього середовища Костел Алексе сказав, що він працює над проблемою, виходячи з уявлення про те, що представлена ​​екологами оцінка тіньової заготовки (20 млн.кбм) відповідає дійсності, тоді як до нього всі представники уряду вважали її фейковий. Зараз все міністерства єдині. Незабаром ними буде розроблено спільний план порятунку лісів.

«Все програють: ми втрачаємо ліс, ми втрачаємо як громадяни, а бюджет втрачає величезну суму грошей», – сказав Олексій Guardian в інтерв’ю в Бухаресті. Нова політика, яку він прагне запровадити, і яка вже давно просувається зеленими активістами, полягає в тому, щоб продавати деревину безпосередньо в заготовленому вигляді, а не ділянку зростаючого лісу, деревину на якому неможливо точно оцінити і яку кампанії подали заявки, заготовляють самостійно. Однак, Олексій скривився і зітхнув, коли його запитали, чи є у нього інструменти, щоб змінити ситуацію на краще. Зрештою, зупинка нелегальних рубок – не зводиться до припинення діяльності кількох кримінальних авторитетів. Її підтримує ціле складно організоване співтовариство. При чому люди на кожному його рівні різні і завдання у них різні.

«По суті, це хабар, яку дають місцевим громадам: ви йдете вперед і керуєте лісом, як хочете, тому що ви не отримуєте достатньо грошей від нас централізовано», – сказав Галушце.

Він сказав, що недавня зміна урядової риторики була обнадійливою, і були ознаки того, що прокурори ставилися до випадків крадіжки більш серйозно. Раніше всього 2% справ закінчувалися якимись санкціями.

За словами Іллі Бакце минулого місяця його вперше викликали до Бухареста, в прокуратуру і по. У вівторок прокурори в північній Румунії оголосили про порушення кримінальної справи проти рейнджера за крадіжку деревини вартістю 2,5 млн. Леїв (445 000 фунтів стерлінгів).

Багато як і раніше скептично ставляться до можливості реальних змін. «Ще багатьох рейнджерам доведеться померти, до того щасливого моменту, коли політики покладуть край нелегальним рубок», – сказав Сорін Джива, рейнджер з округу Арад в західній Румунії, який був важко поранений нелегальними лесозаготовителями в 2017 році і цілий рік відновлювався після ран.

«Нам потрібні більш жорсткі закони для злодіїв і злочинців, що стріляють зі зброї. Ніхто не думає про наш ліс. Ніхто не думає про наш повітрі .. »

Shaun WalkerThe Guardian, Wed 8 Jan 2020

Запись опубликована: 08.01.2020