Національна карта відтворення лісів України

Юрій Болоховець

🌲🗺️ Внаслідок війни українським лісам завдана величезна шкода. У багатьох регіонах знищені не лише лісові масиви, але й полезахисні лісові смуги, в яких часто розміщується опорні пункти, переховується військова техніка.

Посилює негативні наслідки війни і фактор кліматичних змін. Вже у найближчі роки аномальна спека, відсутність опадів, сильні вітри можуть перетворити залишки лісів Сходу та Півдня у випалену пустелю. Щоб запобігти цьому, потрібно діяти фахово, спільно та скоординовано.

Повоєнне відтворення українських лісів має перетворитися на національну програму, яка об’єднає всіх лісо- і землекористувачів та власників лісів.

Нормативна база для цієї програми вже створюється. Зокрема, у минулому місяці Кабінет Міністрів України затвердив зміни до Правил відтворення лісів.

Що змінюється❓

Урядом встановлені єдині вимоги до циклу відтворення лісів. Розширений перелік садивного матеріалу (передбачили можливість використання матеріалу з закритою кореневою системою). Визначені стандарти для лісового насіння і садивного матеріалу. Заборонено відтворення лісів інвазійними видами дерев відповідно переліку, який буде затверджений Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

Вкрай важливо, що єдині вимоги з відтворення лісів вперше стосуються ВСІХ лісокористувачів і власників лісів. Включно з орендарями та користувачами земельних ділянок, на яких розташовано полезахисні лісові смуги. Тобто, аграріям або власникам ділянок доведеться займатися відтворенням лісосмуг, не зважаючи, що це землі сільськогосподарського призначення.

Крім обов’язку з відновлення лісу для всіх користувачів з’являється вимога складати та погоджувати проєкти створення лісових культур або проєкти природного поновлення (форма і зміст проєктів визначається Міндовкіллям). Розглядає і погоджує проєкти територіальний орган Державне агентство лісових ресурсів України. Протягом 10 робочих днів після погодження передбачається оприлюднення на офіційному веб-сайті зведених відомостей щодо зазначених проектів.

Зауважу, що затвердження проєктів – це не чергова бюрократична процедура – задача Держлісагентства, перш за все, виконувати сервісну функцію. Рекомендувати користувачам, як ефективніше проводити лісовідновлення, досліджувати проєкти на відповідність затвердженою державою правилам.

Плануємо, що у підсумку на основі аналізу та систематизації затверджених проєктів буде створена Національна карта відтворення лісів України, в яку увійдуть усі залісені території країни, а не лише землі державних лісогосподарських підприємств. Кожний українець зможе дізнатися, ким саме, в який спосіб та якими лісовими культурами відновлюється ліс на тій чи інший ділянці.

Прототип такої карти вже створений в рамках програми Президента «Зелена країна». У перспективі ми хочемо запустити більш масштабний проєкт, який зможе містити значно більший обсяг інформації та відображати усі процеси з відтворення лісів.

Запровадити єдину систему відтворення лісів та уніфікувати підходи важливо не лише з огляду на величезну майбутню роботу з відродження екосистеми Півдня і Сходу країни. Минулого року парламент дав старт появі великої кількості нових лісокористувачів. Ухвалений Верховна Рада України закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів» запроваджує реальні стимули для того, щоб власники землі починали займатися лісорозведенням та лісовим господарством. Варто, наприклад, згадати про нову спрощену процедуру переведення в землі лісогосподарського призначення сільгоспземель приватної власності. Або спрощений процес ведення лісового господарства для лісокористувачів та власників лісів на площі менше 100 га. Держава не лише спонукала землевласників створювати ліси, але й запропонувала механізми легалізації самозалісених територій. Тобто, учасників ринку у перспективі стане набагато більше. І дуже важливо, щоб цей процес відбувався контрольовано, адже будь-яка екосистема є цілісним організмом.

Офіс Президента України

ДП “Ліси України”

Loading

Please follow and like us: