Навчальний семінар з питань планування, проектування і будівництва лісових автодоріг

Вдосконалення транспортної інфраструктури є одним із напрямків лісогосподарської діяльності, який дозволить забезпечити запровадження сталого розвитку лісової галузі України. Важливим аспектом в цьому питанні є створення відповідної нормативно-правової бази, яка повинна враховувати сучасні тенденції  та наявний досвід  передових країн. 

В контексті вищенаведеного, в рамках міжнародної співпраці австрійських і українських лісівників, організовано проведення навчального семінару з планування,  проектування і будівництва лісових автодоріг.  Цей захід фінансується австрійським Федеральним міністерством сільського, лісового, регіонального і водного господарства і проводиться на базі Австрійського лісового дослідницького центру (BFW) та  Інституту лісової інженерії віденського Університету природних ресурсів та наук для життя (BOKU). 

Директор  Інституту лісової інженерії  професор K. Stampfer  є відомим вченим в галузі гірських лісозаготівель і зараз очолює європейську асоціацію «FORMEC» (лісова механізація).  K. Stampfer, який неодноразово відвідував ліси  Українських Карпат і добре знає особливості формування лісотранспортної мережі та методи первинного транспортування в них, підготував різнопланову двотижневу програму цього навчального семінару, що розпочався 22.11.2022р.

Від української сторони в навчальному семінарі приймає участь делегація лісівників в складі:

  • Валерія Кривов’язого, головного спеціаліста Управління лісового господарства Держлісагентства;
  • Ігора Чебана, заступника начальника Чернівецького ОУЛМГ;
  • Володимира Коржова, першого заступника директора з наукової роботи УкрНДІгірліс;
  • Богдана Кривецького, головного спеціаліста Львівського ОУЛМГ;
  • Романа Василіва, головного інженера ДП «Вигодське лісове господарство»;
  • Юрія Стиранівського, провідного інженера ДП «Рава-Руське лісове господарство»;

Наразі  вже здійснено ознайомлення із організаційною структурою BOKU, який нещодавно відзначив своє 150-річчя і включає в себе п’ять інститутів. Також вивчено особливості організації ведення лісового господарства  в державних лісах, про які розповів  один із керівників акціонерного товариства «Державні ліси Австрії» G. Schöppl. На прикладі навчального лісництва BOKU було продемонстровано результати проведення різноманітної наукової, навчальної  і інтенсивної лісогосподарської діяльності (річний обсяг лісозаготівлі становить 10 м3 з 1 га). Порядок виконання вишукувально-проектних робіт та методи будівництва і утримання лісових автодоріг на гірських схилах в лісах Нижньої Австрії демонстрували відповідальні фахівці регіональних і місцевих управлінь.

В подальшому програмою семінару передбачено:

  • ознайомлення з порядком фінансування дорожньо-будівельних робіт в лісах Австрії та шляхами отримання субсидій;
  • вивчення методів лазерного сканування деревостанів  та ділянок земної поверхні з метою подальшого їх використання для розробки проектів лісових автодоріг;
  • опрацювання можливостей запровадження застосовуваних в Австрії методів планування і проектування лісових автодоріг в українських лісах.

Для покращення обізнаності нижче подається загальна інформація  про Республіку Австрія та її лісовий сектор.

Австрія – одна із найрозвиненіших держав Європи з населенням понад 8,9 млн. осіб. За рівнем доходу на душу населення входить в десятку промислово розвинутих країн світу. Розташована в Центральній Європі і є переважно гірською країною (Східні Альпи). Лише третина її території лежить нижче 500 м на рівнем моря. Найвища вершина – 3798 м. Австрія має розвинуту інфраструктуру і є провідним туристичним центром зимових видів спорту. Міжнародний туризм найрозвинутіший у гірській частині країни.

За лісистістю Австрія входить в першу п’ятірку країн Європи. Майже половина території вкрита лісом. Загальна площа лісів близько 4 млн. га. В останні десятиліття вона щорічно зростає на 3,4 тис. га. Більшість лісової площі (64,5%) використовується з експлуатаційною метою, а в захисних лісах ведеться обмежена господарська діяльність, яка дає можливість отримувати певні доходи їх власникам. Хвойні ліси складають понад 70%. Ялина найбільш розповсюджена порода  Бук становить менше 10%. Запас деревини – близько 1000 млн. м3. щорічний приріст – близько 30 млн. куб. м, при цьому, щорічна вирубка тримається біля відмітки у 20 млн. куб. м.

Лісова промисловість і галузі подальшої переробки деревини з річним оборотом близько 10 млрд. євро є одними з найбільших роботодавців в країні, забезпечуючи зайнятість більш ніж 280 000 людей.  При цьому, необхідно відмітити, що ефективна лісогосподарська діяльність в Австрії досягається, професійною роботою висококваліфікованих, добре оплачуваних і оснащених лісівників та неухильним дотриманням усіма учасниками лісових правовідносин вимог достатньо суворого лісового законодавства.

Центральний корпус BOKU
В навчальній лабораторії Інституту лісової інженерії
Новозбудована лісова автодорога
Ознайомлення з лісами навчального лісництва BOKU

http://ukrrimf.org.ua/uk/nachalnyj-seminar-z-pytan-planuvannya-proektuvannya-i-budivnycztva-lisovyh-avtodorig/