Незаконні санітарні рубки у фокусі шведських журналістів!

Українська Природоохоронна Група – UNCG

В Україні незаконні санітарні рубки стали настільки звичними, що влада навіть не намагається імітувати боротьбу з ними. Але що є звичним і “нормальним” в Україні, не завжди видається таким за її межами. 

Днями журналісти Aftonbladet – одного з найбільших видань Швеції й усієї Скандинавії – оприлюднили результати розслідування щодо незаконних санітарних рубок в Україні. Мова про незаконні санітарні рубки, що їх проводить Великобичківський лісгосп на Закарпатті.

Якщо вам здалося, що ви вже чули назву цього лісгоспу, то вам не здалося. Минулого року він став фігурантом розслідування британців з Earthsight, адже проводив незаконні рубки, а отриману деревину продавав зокрема компанії IKEA.

Цього року шведські журналісти вирішили перевірити, що змінилося в роботі лісгоспу за понад рік, що минув після скандальної публікації Earthsight. Не змінилося, власне, нічого. Журналісти разом з членами нашої Групи перевірили ділянки запланованих санітарних рубок і виявили, що рубати планують зокрема й здорові та життєздатні дерева. Це очевидне порушення законодавства. І така незаконна деревина має всі шанси потрапити і на полиці магазинів IKEA.

Ба більше, Великобичківський лісгосп не лише продовжує рубати незаконно, він ще й маркує деревину лейблом FSC, що нібито свідчить про її законність та “екологічність”. 

Насправді, проблема не в конкретному лісгоспі чи в конкретній компанії. Проблема в самій системі, яка роками толерує масштабні незаконні рубки в Україні. А також в хижацьких апетитах деревообробних компаній, які лише нарощують споживання і не гребують деревиною дуже сумнівного походження. При цьому дурять своїх покупців заявами про “екологічність” та “сталість” продукції, зокрема демонструючи маркування FSC.  

Поки що годі й сподіватися, що це або будь-яке інше розслідування викличе хоч якусь реакцію з боку Міністерства захисту довкілля або Держлісагентства. 

Повний текст публікації Aftonbladet доступний за посиланням. Текст шведською, але легко перекладається вбудованими у браузер перекладачами. 

На додачу – резюме англійською.

***

Унікальний природний ліс розчищається – стане меблями Ikea

Фото Aftonbladet

Стаффан Ліндберг і Робін Лоренц-Аллард

Великі праліси в горах Західної України називають «легенями Європи» – і вони важливі для нас, щоб ми могли протистояти зміні клімату.

Зараз їх вирубують дедалі швидшими темпами.

Ikea хоче бути світовим лідером у сфері екологічності.

Але сьогодні Aftonbladet може розкрити, як субпідрядник шведського меблевого гіганта знищує здорові дерева під приводом того, що вони хворі чи мертві.

ВЕЛИКИЙ БИЧКІВ / УКРАЇНА.

У глибині незайманого лісу чути сильний гуркіт.

Столітня книжка падає, розвертається й падає у крутий яр.

Aftonbladet може показати, що дерево було зрубане на фальшивих підставах – і незабаром воно може стати деревом для крісла Ikea.

Це остання субота листопада і початок різдвяних покупок у Кунгенс-Курва, неподалік Стокгольма.

З брязкаючих візків клієнти висипаються з того, що раніше було найбільшою в світі Ikea універмагом але цієї осені був зламаний ще більшим комплексом у Манілі, Філіппіни.

Плоскі пакети з дерев’яними меблями завантажуються в багажні відділення та причепи, як і в більш ніж 400 інших універмагах Ikea по всьому світу.

Ось відповідь Ikea: «Ми не приймаємо нелегальну деревину»

Ikea в Kungens kurva на південь від Стокгольма.
Ikea в Kungens kurva на південь від Стокгольма.ФОТО: PETER WIXTRÖM

Ikea облаштовувала шведські будинки протягом кількох поколінь і займає особливе місце в серцях багатьох завдяки своєму добре відомому дизайну та високим цінам.

Під час прогулянки по різдвяному універмагу з різдвяними знаками клієнти Ikea отримали кришталево чіткі повідомлення: меблі, які вони купують, не тільки дешеві, але й виготовлені відповідальним чином.

Що шведська компанія-гігант на всіх рівнях є стійкою .

Чотири тижні раніше.

Над лісистими горами піднімається ранковий туман. Світ — це золото й мідь, вкриті інеєм яблуні й газована вода.

Тут, у Карпатах, на кордоні між Україною та Румунією, є одні з останніх збережених великих пралісів Європи, де досі вільно бродять ведмеді, вовки та рисі.

Ліси іноді називають «легенями Європи», і вони критично оцінюють як біорізноманіття, так і нашу здатність протистояти найгіршим наслідкам зміни клімату.

При цьому вони піддаються все гіршому вторгненню.

В Амазонії саме тваринництво є причиною спустошення. У Південно-Східній Азії плантація пальмової олії.

Тут, у Європі, це полювання на деревину.

Карпати в Західній Україні.
Карпати в Західній Україні.ФОТО: РОБІН ЛОРЕНЦ-АЛЛАРД

За даними супутникового аналізу Global Forest Watch, минулого року, у розпал коронакризи, в Україні було втрачено майже 80 тис. га лісу, що на 76 відсотків більше, ніж у попередньому році.

Ikea страхує у своєму звіті про стійкість що не терпиться до незаконної деревини.

Але в червні 2020 року британська екологічна організація Earthsight заявила про порушення в роботі субпідрядника Ikea в Україні. Лісгосп звинуватили у вирубці дерев у так званий період тиші навесні, коли у тварин з’являється молодняк, а ліс за законом зобов’язаний охороняти від тривожних посягань.

Ikea оскаржила звинувачення, вказала на неясності в законодавстві та стверджувала, що їхні субпідрядники діяли правильно.

Слово в слово, і новини обмежувалися випадковими повідомленнями у Швеції.

Через кілька місяців до нас прийшли сигнали, що щось не так.

Що існувала набагато більша і поширеніша проблема, афера, яка дає можливість незаконно заготувати велику кількість деревини.

І що субпідрядники Ikea знову були залучені.

Орендована машина їде все глибше в долину. Дерева піднімаються на схилі гори.

Ось тут і починається шлях меблів.

За кермом – Єгор Гриник, біолог та експерт лісового господарства однієї з найшанованіших екологічних організацій країни – Української природоохоронної групи в Києві.

Молодий темноволосий чоловік із по-справжньому стриманим голосом, який інвентаризував ліси по всій Україні.

Він супроводжуватиме нас до лісу. Станьте нашим провідником у пошуках істини.

Єгор Гриник, біолог та експерт лісового господарства природоохоронної організації «Українська група охорони природи».
Єгор Гриник, біолог та експерт лісового господарства природоохоронної організації «Українська група охорони природи».ФОТО: РОБІН ЛОРЕНЦ-АЛЛАРД

За останнє десятиліття Ikea стрімко розширилася у світі. А потреба в дровах зросла вдвічі. Є оцінки, що Ikea споживає дерево в секунду цілодобово, цілий рік, щоб виготовляти свої меблі.

Місцеве лісогосподарське підприємство назване на честь найближчого містечка Великий Бичків. Він управляє близько 50 000 га державних лісів і є важливим жолобом у річці Ikea для деревини.

Запитуючи публічні документи в українських органів та шукаючи інформацію в експортних базах даних, ми можемо простежити шлях меблів звідси.

Skogsbolaget продає більшу частину своєї книги місцевій меблевій компанії VGSM, безперечно найбільшому замовнику та роботодавцю в цьому районі. VGSM, у свою чергу, виробляє напівфабрикати, які експортуються через кордон ЄС до Румунії, де їх збирають у готові меблі Ikea.

Судячи з обсягів, можна констатувати, що тисячі дерев звідси цього року опиняться в Ікеастоларі. Згідно зі звітом Earthsight, раніше вони, серед інших місць, опинилися в популярних кріслах Terje та Ingolf.

Так дерева з України потрапляють в меблі Ikea

Звертаємо на гравійну дорогу і добираємося до колекції котеджів із палаючими димарями, які взяті з збірки оповідань.

Півні божеволіють, а собака гладить навколо. Пахне грибком і осінньо-вологим ґрунтом.

В кінці села бере верх. Назустріч нам йде чоловік. Холодний дим кидається з твого рота.

— Стоп, покажи свої дозволи!

Єгор Гриник каже, що для того, щоб ходити в державних лісах в Україні не потрібно оформляти документи. Рейнджер дивиться праворуч і ліворуч.

– Пташки народили молодих. Їх не можна турбувати, каже він наприкінці.

Відзначаємо очевидне, що він помилявся в сезонах, але людина наполягає.

Через десять хвилин в’їжджає іржавий фургон. Під сивими пухнастими бровами на нас дивиться Микола Бочкор, районний керівник лісгоспу.

— Я тобі ліс покажу, — коротко каже він.

ФОТО: РОБІН ЛОРЕНЦ-АЛЛАРД

Україна – країна, яка страждає від хабарів і корупції. Ліс не виняток. Щодня, цілий рік, багато дерев незаконно вирубують.

Звіт ЄС за листопад 2018 року показує цифри, що до 30 відсотків усіх рубок можуть бути незаконними. Є й ті, хто вважає, що мова йде навіть про більше.

Методи різні, але це підхід, який постійно повторюється.

Для забезпечення сталого догляду за лісом у лісогосподарського підприємства є план рубок, який затверджено регіональним наглядовим органом і який визначає, де, коли і як дерева можуть бути вирубані.

Крім того, лісгосп за певних умов має право вивозити заражені, хворі, пошкоджені бурею або згорілі дерева. Те, що по-англійськи називається «санітарні лісозаготівлі», а по-шведськи захисна рубка.

В Україні методом систематично зловживали.

Захисні рубки стали способом доступу до дерев, які інакше б не вирубали, у заповідних лісах і заповідниках, у молодих лісах та вздовж водотоків. Ліс можна вирубувати більше і використовувати важче.

Організація є одночасно гнучкою та практично безризиковою: основний дозвіл видає власний директор компанії, місця часто недоступні, а після вирубки та видалення дерев не залишається жодних доказів.

«Під час вивчення використання захисних рубок в Україні стає зрозуміло, що ці правила також були основним джерелом корупційних дій», – йдеться у звіті ЄС від 2018 року.

Буки, які, як стверджує лісове підприємство, зазнали нападу грибів.
Буки, які, як стверджує лісове підприємство, зазнали нападу грибів.ФОТО: РОБІН ЛОРЕНЦ-АЛЛАРД

Субпідрядник Ikea, лісогосподарське підприємство Великий Бичків, вирубує заражені дерева з надзвичайною швидкістю. У минулому році, згідно з власними даними компанії, на природоохоронні рубки припадало 45 відсотків усього вирубаного лісу.

– Як і всі українські лісогосподарські підприємства, у нього виняткові проблеми з короїдами та шкідниками. Це неправда. Невеликі спалахи можуть бути, але не на такому рівні, каже Єгор Гриник.

Напади на дерева також не мають ознак уповільнення. Наразі лісгосп планує вирубати майже 200 гектарів на великій кількості ділянок.

Щоб дізнатися, як поживають дерева, ми вирішили самі піти в ліс. Оскільки ми не лісові експерти, то беремо з собою Єгора Гриника.

Налаштування нескладне: ми випадковим чином вибрали чотири місця, де плануються захисні рубки, які ми відвідаємо.

Тепер Єгор Гриник прикладає пальцем до карти, щоб вказати першу для Миколи Бочкора.

Важке тіло керівника району напрочуд легко гойдається вгору по крутих глиняних стежках і через брижі потоки. Після підйому на три чверті він зупиняється, витирає піт з чола і вказує на гарний, недоторканий природний ліс.

– Ось.

Ми звіряємося з координатами в нашому GPS, заявляючи, що ми прийшли в потрібне місце.

Буки різного віку видніються з усіх боків, позначені червоним кольором для зрубу.

Тут так тихо, що майже чути, як падає листя.

Лісник Микола Бочкор веде нас на рубку.Червоне позначене дерево, яке підлягає зрубуванню.

У звіті про вирубку стверджується, що дерева уражені грибом-медяком, що викликає білу гниль. Єгор Гриник – лісовий експерт, який має досвід виявлення заражених дерев. Тепер він ходить від дерева до дерева, не знаходячи ні грибів, ні міцелію. Або інші ознаки зараження, такі як відсутність листя або мертвих гілок.

– Немає ознак того, що ці дерева хворі.

Менеджер області показує рукою вгору по схилу.

— Ми трохи повалили дерева, — каже, попри те, що компанія виправдовує вирубку грибковою інвазією.

Але навіщо рубати здорові дерева?

– Інакше це не буде вигідно.

Менеджер області очищає завантаження через корінь. Він щойно визнав, що є спланованим порушенням лісового законодавства країни – ще минулого року українська влада постановила, що під час рубки здорові та непошкоджені дерева не можна рубати. Проте, здається, його найбільше спантеличують наші запитання.

– Це має бути фінансово життєздатним.

Озираємося навколо. Незабаром ми виявимо ще заплановані порушення.

Єгор Гриник зупиняється перед одним із кількох дерев із великими ямами, які також позначені червоним кольором.

– Такі дерева під час захисних рубок потрібно залишати для сов та інших птахів. Це в законі, каже він.

Єгор Гриник стикався з десятками випадків в Україні, коли захисні рубки проводилися незаконно. Щоразу він повідомляє про порушення, які бачив. Але інспекторами часто є старі лісники, і компанії зазвичай попереджають перед перевірками.Після виходу інспекторів дерева повалені, а залишилися лише пні. Щоразу одне й те саме.

Інші правопорушення закінчуються міліцією. Є численні випадки, пов’язані з лісогосподарськими підприємствами, які співпрацювали з органами влади для отримання фальшивих дозволів, коли гроші сплачуються під столом.

– Найпоширенішим видом незаконно зрубаних дерев в Україні є ті, на яких є папір, – розповідає Олександра Губицька в антикорупційній організації «Наші гроші».

Внизу в долині кілька сільських чоловіків найняли для будівництва дерев’яного мосту через потік. Першого змило влітку 2020 року повінь, найгірша в пам’яті людства. Руйнування робить землю все гірше і гірше стримувати воду. У той час як екстремальні дощі посилюються через кліматичні зміни.

Єгору Гринику ще не виповнилося тридцяти. І все-таки він на власні очі бачив, як змінюється природа: голий гірський кордон, що піднімається все вище. Альпійські гроші, які поступово зникають.

І на додачу: все більш інтенсивне лісове господарство.

— Один веде другого. На мою думку, ліс на межі завалу, каже він.

Skogsmästaren Mykola Bochkor och biologen Yehor Hrynyk.Skogen står för de få arbetstillfällena i trakten.

Сіпріан Галуска, координатор лісових питань румунського Greenpeace, зазначає, що масштабні вирубки знищують середовище проживання ведмедів і рисей.

– Ми повинні зробити все, щоб захистити ці екосистеми. На жаль, тенденція в протилежному напрямку.

У керівника району інша точка зору. Вибір у гірських селах невеликий, каже він перед розходом. Подружжя трьох дочок змушені були працювати в Чехії.

– Без лісу ми всі повинні рухатися.

По дорозі до наступного місця проходимо повз урочистий камінь. Це географічний центр Європи, проголошує знак.

Відчуття, яке тисне, різне.

З периферії, периферії.

Ми піднімаємося по шелестящему килиму з опалого листя крізь уламки листяних лісів, які колись покривали велику частину Європи. Охоронців не видно.

Похід напружений, але за допомогою точних координат із плану рубок лісгоспу ми не заблукаємо.

Через півтори години і чотириста п’ятдесят метрів підйому ми тут. Територія, яка підлягає вирубці, має довжину трохи більше ста метрів і приблизно таку ж ширину. Світло-сірі стовбури буків прямо стріляють угору, метрів на двадцять п’ять, тридцять.

Листя являє собою мозаїку осінніх фарб.

– Ось так виглядає справді гарний та екологічно цінний ліс, – каже Єгор Гриник.

Тут ми також не бачимо слідів грибкових інфекцій чи інших захворювань.

Дятел вдаряється об дерево, не підозрюючи про вирубку.

Biologen Yehor Hrynyk.

Взятися за боротьбу за ліс як активіст означає оголосити війну могутнім і безжальним силам.

В Україні це не безризикно.

Одного липневого ранку 2018 року активісткою буде Катерина Гандзюк , яка оглядала державне лісогосподарське підприємство на півдні України, напали по дорозі до свого автомобіля.

Чоловік у чорному одязі обливає їй обличчя та тіло майже літром сірчаної кислоти. Після трьох місяців у лікарні вона помирає.

До третього місця всього 400 метрів. Рухаємося під деревами.

Зупиняє, затягує вуха.

Щось розриває тишу.

Звук зубів бензопили в здоровому, зростаючому буку.

Вирубка вже йде повним ходом. Йдеться про суцільні вирубки. Все має зникнути.

Підходимо обережно. Якщо нас виявлять, робота буде перервана, і ми ризикуємо бути вигнаними. Качаємось за кореневий рулет.

Пахне тирсою і тирсою. Щойно зрубані дерева.

Голі рубки можуть бути дозволені згідно з українським законодавством, якщо всі дерева мають ознаки захворювання або загибелі. Хоча ми не можемо уважно розглянути дерева, очевидно, що це не так.

У рекламі Ikea із задоволенням зазначає, що деревина в меблях сертифікована Лісовою попечительською радою , FSC, міжнародною організацією, яка гарантує як стійке, так і безпечне лісове господарство. На рекламних зображеннях FSC працівники лісу працюють у сучасному захисному одязі.

Чоловік перед нами працює один і незахищений на крутому схилі. Без захисного одягу чи шолома.

Працівник лісу відпочиває, сьорбає щось із пляшки. Тому він починає знову.

Він шелестить, коли бензопила пробивається в ще одну здорову книгу, якій, здається, близько 100 років.

З сильним тріском дерево падає у крутий яр.

Він швидко обрізав дерево. Тому він переходить до наступного.

Кордон з країною ЄС, Румунією, проходить через долину всього за кілька миль. З іншого боку, існує взаємопов’язана гігантська економіка, яка потребує коригування.

Деревина може замінити як пластик, так і викопне паливо та допомогти нам зберегти клімат. Але звідкись все треба брати.

Ми досягаємо четвертого місця в останню годину післяобіднього сонця.

Ідуть двоє чоловіків з бензопилами на плечах, випираючи цигарки. Один свистить.

Робочий день закінчився, а запитань не задають.

Через десять хвилин підйому ми прибули. Сайт уже розрізали навпіл. Зрубані буки залишаються, чекаючи, поки субпідрядник Ikea їх перевезе.

Ніяких ознак грибкової інвазії не видно ні на зрізах, ні на стеблах чи листках.

Глибокі колії показують, як важка техніка перетнула прилеглу річку, порушуючи екологічне законодавство України. Борозна струмка була розірвана, і вода стала молочно-коричневою.

Єгор Гриник хитає головою.

– Це настільки далеко від сталого лісового господарства, наскільки ви можете отримати.

Фото: РОБІН ЛОРЕНЦ-АЛЛАРДПісля рубки залишилися пні.

Наступного дня зустрічаємо лісника, який відповідає за цей сектор. Питаємо, чому він рубає здорові дерева.

Лісник, який не хоче називати свого імені, хихикає.

— Це як коли ти йдеш до лікаря. Ви можете виглядати свіжо зовні. Потім він каже, що ти все одно хворий…

Він перериває свої міркування. Опускає погляд, відбиває невеликий камінь. Між словами щось ховається.

ФОТО: РОБІН ЛОРЕНЦ-АЛЛАРД

Наразі субпідрядник Ikea планує захисні рубки на 249 місцях. Ми відвідали чотири з них, вибраних випадковим чином.

На кожному ми зустрічали, здавалося б, здорові дерева, які незабаром підлягають або вже зрубані.

Ніде ознак нападу.

Єгор Гриник має намір повідомити про те, що ми побачили, в екологічну інспекцію, хоча знає, що ніяких санкцій не буде.

Дах головного офісу держлісгоспу «Великий Бичків» темно-зелений і гострий, ніби хотів імітувати навколишній ландшафт.

Ми неодноразово зв’язувалися з директором Юрієм Михайловичем і залишали повідомлення. Зараз ми пояснюємо нашу справу секретарю: ми хочемо знати, чому він підписує дозвіл на заготівлю здорових дерев. Вона відходить, щоб зателефонувати. Приблизно через десять хвилин вона повертається.

– Директора немає на решту тижня.

А заступник директора?

– У нього відгул… за сімейними обставинами.

Офіс держлісгоспу Великий Бичків.
Офіс держлісгоспу Великий Бичків.ФОТО: РОБІН ЛОРЕНЦ-АЛЛАРД

Ми залишаємо візитки і отримуємо обіцянку передзвонити. Але ніхто не повертається.

Приблизно за п’ятдесят метрів вище, на тій же вулиці, знаходиться приватна меблева компанія VGSM, наступний крок у ланцюжку поставок Ikea.

З димаря віє чорний дим. Усередині величезного двору стоять стопки деревини, які чекають на розпиляння та перетворення на напівфабрикати для експорту.

Меблева фабрика була побудована в 1990-х роках для Ikea і до продажу в 2008 році належала дочірньому підприємству “Swedwood”, повідомляють місцеві ЗМІ .

Шведський меблевий гігант залишається безумовно найважливішим клієнтом.

Фото: Möbelfabriken VGSM – найбільший роботодавець у цьому районі.

Fabriken byggdes ursprungligen av Ikeas dotterbolag.

Нинішній генеральний директор компанії Ірина Мацепура заздалегідь попросила, щоб ми звітували про кожне питання, яке ми маємо намір поставити. Зараз охоронець заявляє, що досі відмовляється від співбесіди. Пізніше топ-менеджер надсилає текстове повідомлення, де розповідає про свій попередній неприємний досвід роботи зі ЗМІ:

«Компанія прийняла рішення скоротити кількість наших гостей. Ми очікуємо, що ситуація покращиться, коли всі перестануть атакувати лісову та деревообробну промисловість».

Застрягаємо на перехресті, поки чекаємо, поки проїде кінний транспорт.

Деякі школярі переходять дорогу, прямуючи на іржавий і напівзруйнований майданчик з іншого боку.

Той, хто контролює ліс, також контролює навколишнє суспільство.

Українську молодь тримають у бідності, а гроші витікають з країни, а дерева перетворюють на меблі в плоских пакетах.

Примітка: Через чотири тижні після повідомлення Єгора Гриника Екоінспекція проводить перевірку місць 1, 2 і 3. Інспектори констатують, що місця 1 і 3 вже вирізані, а тому законність не можна перевірити під час відходу. опустилися на 2 місце і ніяких висновків про здоров’я дерев там зробити не можна.

МІСЦЯ ДЛЯ ВІДВІДАННЯ «ЛІС ІКЕА»

Місце 1

Координати: 47.985668, 24.239284

Тип лісу: природний ліс, що складається переважно з бука

Розмір рубки: 1,8 га, вибіркові рубки

Спостереження: кажуть, що дерева уражені медяною росою (яка викликає білу гниль). Ми оглядаємо десяток дерев, позначених для вирубки, не бачимо слідів зараження. Дерева з пустотами, позначеними для вирубки.

Можливі правопорушення:

  • Здорові дерева потрібно вирубувати. Порушення статті 12 Закону «Про санітарні правила для лісів України».
  • Дерева з великими пустотами необхідно валити. Порушення статті 26 Санітарного законодавства України про ліси.

Розташування 2

Координати: 47.971611, 24.107972

Тип лісу: Природний ліс, що складається з бука, ясена та ялини

Розмір захисної рубки: 1,5 га, вибіркова рубка

Спостереження: кажуть, що дерева уражені медяною росою (яка викликає білу гниль). Ми оглядаємо десяток дерев, позначених для вирубки, не бачимо слідів зараження.

Можливі правопорушення:

  • Здорові дерева потрібно вирубувати. Порушення статті 12 Закону про санітарні правила лісів України.

Місце 3

Координати: 47.968001, 24.110496

Тип лісу: Природний ліс, що складається з бука, ясена та ялини

Розмір захисної зруби: 1,0 га, чистий зруб

Спостереження: кажуть, що дерева уражені медяною росою (яка викликає білу гниль). Через триваючу рубку важко оглянути дерева зблизька. Здалеку вони виглядають життєздатними.

Можливі правопорушення:

  • Здорові дерева повинні бути вирубаними. Порушення статті 27 Закону про санітарні правила лісів України.

Розташування 4

Координати: 48.074253, 24.081857

Тип лісу: Природний ліс, що складається з бука

Розмір захисної рубки: 1,5 га, вибіркова рубка

Спостереження: кажуть, що дерева уражені медяною росою (яка викликає білу гниль). Більшість дерев уже повалено. Ми оглядаємо десяток дерев, позначених для вирубки, не бачимо слідів зараження. Сліди коліс показують, як струмок перетнули важкі машини.

Можливі правопорушення:

  • Здорові дерева потрібно вирубувати. Порушення статті 12 Закону про санітарні правила лісів України.
  • Лісові машини наїхали на струмки. Порушення, серед іншого, статті 40 Закону України про воду.
Робін Лорец-Аллард і Стаффан Ліндберг з Aftonbladet на місці у Великому Бичкові, Україна.
Робін Лорец-Аллард і Стаффан Ліндберг з Aftonbladet на місці у Великому Бичкові, Україна.

Ikea та вирубка лісу в Україні

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/bGjr8d/unik-naturskog-skovlas–for-att-bli-ikea-mobler

***

Loading