Палеонтологи довели часте виникнення лісових пожеж в Антарктиді в епоху динозаврів

Андрій Неволін
By Андрій Неволін
28 Квітня, 2023

Вчені підтвердили, що 75 мільйонів років тому Антарктида страждала від частих лісових пожеж. Про це повідомляє Чилійський антарктичний інститут.

Незважаючи на те, що в даний час Антарктичний континент є великим ізольованим масивом суші в Південній півкулі, він не завжди займав це географічне положення, а клімат не завжди був морозним. Протягом геологічних епох ця земля переміщалася і змінювалася внаслідок постійних тектонічних рухів, займаючи різні положення на земній кулі. Коли клімат Антарктиди був теплішим, у ній росли ліси і проживало безліч видів живих істот.

Жозелін Манфруа та її колеги довели, що в епоху динозаврів, 75 мільйонів років тому, в Антарктиді безперервно виникали лісові пожежі. Ці пожежі переважно були пов’язані з вулканічною активністю. Таких висновків автори дійшли, вивчивши палеонтологічні зразки острова Кінг-Джордж Шетландського архіпелагу. Ці зразки являють собою обвуглені та скам’янілі частини рослин, переважно голонасінних. Проведення хімічного аналізу також дозволило з’ясувати, що саме підпалило ці дерева.

«Інтенсивний вулканізм крейдяного періоду, що породив значну частину пластів гірських порід Антарктиди, також був рушійною силою лісових пожеж. Проте всупереч тому, що можна собі уявити, це були потоки розплавленої лави, що поглинули рослинність, а скоріше контакт рослинності з нагрітими хмарами попелу, вивергнутими вулканами. Ці нагріті хмари попелу досягли лісів, спричинивши природні пожежі», — повідомляють вчені.

https://t4.com.ua/science/paleontology-dovely-chaste-vynyknennya-lisovyh-pozhezh-v-antarktydi-v-epohu-dynozavriv/

***

Сліди масивних пожеж знайшли в Антарктиді: ліси горіли в кінці епохи динозаврів

Анатолій Шевченко
29.04.2023

Палеонтологи показали, що близько 75 млн років тому Антарктида зіткнулася з частими лісовими пожежами, пов’язаними з виверженнями вулканів.

Палеонтологи Чилійського антарктичного інституту (INACH) і Бразильської антарктичної програми (Proantar) знайшли докази частих лісових пожеж протягом крейдяного періоду. Дослідження показало, що причиною природної катастрофи був активний вулканізм в кінці епохи динозаврів.

Дослідники зібрали карбонізовані скам’янілості рослин в геологічних пластах, відповідних крейдяного періоду, на Антарктичному півострові і острові Кінг-Джордж в архіпелазі Південні Шетландські острови біля узбережжя континенту. Аналіз цих фрагментів показав, що основною формою рослинності в цьому регіоні були голосінні рослини.

Палеоекологічна реконструкція впливу вулканізму на рослини Антарктиди. Зображення: Joseline Manfroi et al., Frontiers in Earth Science 

Дослідники також визначили причину виникнення пожеж і реконструювали палеоекологічний сценарій подій. Аналіз показав, що основним джерелом пожеж був активний вулканізм. Але це не були потоки розпеченої лави, який поглинув рослинність, а скоріше контакт з пірокластичних хмарами, що складаються з вулканічних викидів. Ці нагріті хмари попелу досягли лісів, викликавши природні рослинні пожежі, пояснюють вчені.

Вплив пожеж на рослинність було частим, формувало і руйнувало південні ліси протягом крейдяного періоду, впливаючи на еволюцію і флористичне біорізноманіття в цих районах земної кулі, – говорить Жозелін Манфруа, співавтор дослідження

Незважаючи на те, що в цей час Антарктида є великий ізольований масив суші біля південного полюса, він не завжди займав це положення. Протягом геологічних епох континент переміщався і змінювався в результаті постійних тектонічних рухів. У минулому на материку спостерігалося величезне розмаїття видів тварин і рослин, які залишили свої сліди в геологічних відкладеннях.

Дослідники вважають, що глобальні екологічні зміни є однією з найбільших проблем для людства. Аналіз і побудова сценаріїв екологічної еволюції в минулому допоможе передбачити можливі зміни в майбутньому.

https://cikavosti.com/slidi-masivnih-pojej-znaishli-v-antarktidi-lisi-gorili-v-kinci-epohi-dinozavriv/

Loading