Перший нацпарк Житомирщини: для природи і для людей

oleg lystopad

Створення НПП “Словечансько-Овруцький кряж” збереже ліси, річки, болота, пам’ятки історії та культури, привабить туристів і дасть заробіток місцевим мешканцям. Про це ішлося на пресклубі 24 червня 2021.

Експерти ГО «Українське товариство охорони птахів» (ТОП) обстежили територію і розробили стартовий пакет документів на створення парку.

Національний природний парк принципово відрізняється від природних заповідників, зокрема, Поліського. Якщо на території заповідника запроваджено суворі обмеження, то на більшій частині нацпарку активно розвивається у сталий спосіб туризм, традиційні промисли, дозволяються усі нешкідливі для довкілля види господарської діяльності.

Національний парк – це вигідно для громади

«Мати на своїй території парк означає мати як нові робочі місця у самому парку, так і можливості для малого бізнесу – «зелених» садиб, мініготелів, підприємств для обслуговування туристів – закладів харчування, магазинів сувенірів і спорядження, прокатних пунктів тощо. Свою частку доходів отримають перевізники. Розвиток підприємництва означає підвищення цін на нерухомість», – говорить керівник міжнародного проєкту «Полісся — дика природа без кордонів», кандидат біологічних наук Ольга Яремченко.

Національний природний парк – це збережені природа, культура, традиції. Плюс потужний магніт для туристів, інвестицій, капіталовкладень.

«Хочете захистити ваші ліси від захоплення і незаконної приватизації? – Тоді підтримуйте створення парку. Законодавство суворо забороняє дерибанити землі, включені до НПП. При цьому люди, у тому числі місцеві мешканці, і надалі мають право користуватися багатствами своїх угідь – збирати ягоди, гриби, відпочивати на берегах водойм, ловити рибу.

Хочете бачити поруч із своїм селом великий ліс, а не пеньки? – Підтримуйте створення парку. На території НПП рубки лісу проводяться, але лише за природозберігаючими технологіями.

Хочете, щоб на болоті були й далі ягоди, а тофовище не горіло-не диміло? – Підтримуйте створення парку. Адже на території НПП осушення боліт, які є водними сторожами Полісся, не дозволяється», – говорить експерт проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» кандидат біологічних наук Олександр Орлов.

Наступний етап у справі створення НПП – отримання погоджень від землекористувачів. Зокрема, від лісгоспів – двох державних, і агролісгоспу, підпорядкованого Житомирській обласній раді. На словах усі ідею парку підтримали, але…

Лісгоспи – землекористувачі запропонували передати до Парку 30 тисяч гектарів лісових земель. Це переважно вже існуючі заповідні території.

У варіанті «30 тисяч га», пропонованих лісгоспами, заповідні ділянки розділені не пропонованими до складу Парку господарськими лісами, де ведуться та плануються рубки. Просторова організація парку стає заскладною – 75 окремих ділянок, вигадлива лінія меж, розірваність, розпорошеність.

Щоб вирішити ці проблеми експерти ТОП запропонували покращити структуру пропонованої лісовими господарствами території.

«На карті видно, що для забезпечення створення повноцінної природно-заповідної установи, придатної для ефективного управління, треба як мінімум «залатати» «дірки» із експлуатаційних лісів. Тобто – передати ці клаптики в парк. Плюс ліквідувати вклинювання експлуатаційних лісів в територію пропонованого НПП. Для створення екологічних коридорів, успішної міграції тварин, достатніх для них харчових угідь треба зменшити фрагментованість, об’єднавши окремі ділянки. І, нарешті, виключити території, що знаходяться за межами кряжу та у значному віддалені від основної пропонованої території НПП», – коментує ситуацію кандидат біологічних наук консультант проєкту «Дика природа без кордонів» Олександр Орлов.

Природоохоронці просять у лісових господарств згоди на передачу до НПП іще близько 6 тис. га своїх земель. Не територій, які вже відносяться до ПЗФ – природно-заповідного фонду, а експлуатаційних лісів.

В результаті окремі ділянки природної мозаїки склеяться у цілісну картину, наскільки це можливо. Скоротиться фрагментованість території з 75 до 43 ділянок.

«Об’єднані ділянки будуть репрезентативними – тобто, на них буде представлено усі типи важливих для збереження лісів, боліт, лук. При тому площа цих об’єднаних ділянок буде вже достатньою для самовідтворення на них природи.

Довідкова інформація:

«Полісся – дика природа без кордонів» — міжнародний транскордонний українсько-білоруський проєкт, що об’єднав природоохоронні інституції Білорусі, України, Німеччини, Британії. На території України його впроваджує ГО «Українське товариство охорони птахів», партнер міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні. Проєкт є частиною Програми вразливих ландшафтів (Endangered Lanscapes Programme) і фінансується фундацією «Аркадія – благодійний фонд Лісбет Раузин та Пітера Болдвіна».

Офіційна сторінка української частини проєкту у соціальній мережі Facebook: www.facebook.com/wildpolesia

Офіційний міжнародний сайт проєкту: www.wildpolesia.org/ukr