Підтримка лісів від Уряду Австрії

Ліс, що захищає

Олександр ВИНОГРАДСЬКИЙ,
Газета “Природа і суспільство”
https://ekoinform.com.ua/?p=16071

Програма дій підтримки лісів від уряду Австрії.

Лісами охоплено 48% території Австрії, що становить близько 4 млн га. Захисні ліси в Австрії становлять близько 42% загальної площі лісів країни. Вони є економічно ефективною та стійкою захисною інфраструктурою захисту від лавин, зсувів, ерозії ґрунту та затоплення. Однак захисний ліс також стикається з серйозними проблемами, пов’язаними зі зміною клімату. Федеральний уряд Австрії та його партнери за допомогою спеціальної програми намагаються забезпечити захисним лісам можливість надійно виконувати їх головну функцію.

Ліс, що потребує захисту

Ліси не лише визначають ландшафт країни, але й виконують кілька функцій: поглинача CO2, який впливає на зміну клімату, виробника відновних ресурсів деревини, зони відпочинку та дозвілля, а також захисту від стихійних лих. Результати наукових досліджень не залишають сумнівів: глобальний клімат змінюється швидко, а в альпійській зоні теплішає набагато швидше. Наслідками є екстремальні погодні явища, такі, як: сильні дощі, шторми та посуха, а також поширення шкідників.

Збереження та покращення захисної функції лісів є значним вкладенням у придатність для проживання та розвиток австрійських регіонів і гірських районів. Австрійці розуміють, що стабільно керований, здоровий та відновний ліс захищає найбільш уразливі частини території країни. Власники, користувачі, постачальники деревини, місцеві громади, законодавці та населення зобов’язані охороняти захисні ліси. Всі вони визнають вирішальне значення захисних лісів для збереження природних ресурсів і наслідків зміни клімату. В багатьох регіонах захисний ліс також є частиною культурної спадщини, оскільки його важлива захисна функція була відома протягом багатьох століть і без неї розвиток був би неможливим. Прикладом цього є захисні лісові зони над містечком Гальштат у гірському регіоні Австрії Зальцкаммергут, які внесені до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Австрійські захисні ліси роблять значний внесок у збереження довкілля людини в екологічному, економічному та соціальному аспектах. Крім того, це важливий економічний чинник, зокрема, для створення робочих місць. Захисні функції лісу забезпечують високо­кваліфікованою працею добре підготовлені спеціалісти-лісівники. При цьому, захисне лісове господарство завжди планується та здійснюється з урахуванням інтересів усіх зацікавлених сторін, насамперед, лісовласників. Завдяки цій співпраці, а також спеціально розробленій програмі, австрійцям вдається досягати поставлених цілей у відновленні захисних лісів.

У чому проблема?

Карта потенційних захисних лісів Австрії визначає їх площу в понад 1,6 млн га, що приблизно становить 42% від загальної площі лісів. Забезпечення захисної функції, а також поліпшення стану захисних лісів є важливим елементом лісової політики Австрії. Однак захисний ліс також стикається з серйозними проблемами. Незважаючи на те, що майже половина Австрії вкрита лісом, його стан через низку чинників частково не відповідає цільовим умовам.

Відсутність омолодження. За даними Австрійської лісової інвентаризації, суттєвого відновлення на багатьох територіях немає, тому існує гостра потреба в заходах щодо їх підтримки та лісовідновлення.

Зміна вимог суспільства до лісу. Ліс завжди був важливою основою життя суспільства як постачальник деревини та їжі. Але сьогодні ліс, в основному, є важливою зоною відпочинку для населення. Ця концепція багатофункціонального використання потребує шанобливого співіснування, особливо в захисному лісі.

Зміна клімату. Тривалі періоди спеки без достатньої кількості опадів, а також сильні бурі, снігопади чи ожеледь завдають великої шкоди лісу. Особливо в захисних лісах це означає обмежену захисну функціональність, ліс більше не може виконувати своє завдання захисту від природних небезпек або лише в дуже обмеженій мірі. Тому для заміни захисного ефекту на такий час часто потрібні технічні конструкції.

Захисне лісове господарство. Захисне лісове господарство може бути особливо складним. До захисних лісових територій часто важко дістатися, а заходи з господарювання обходяться ще дорожче. Однак ці втручання є абсолютно необхідними для підтримки захисної функції, а в умовах стагнації цін на деревину потрібні нові форми співпраці та фінансування.

Варто відзначити, що необхідність дій щодо захисних лісів уже відображена в Австрійській лісовій стратегії. Разом з тим, недоліки та ризики, виявлені в різних дослідженнях та аудиторських звітах, зокрема Рахункової палати Австрії, а також наслідки екстремальних стихійних явищ останніх років стали підставою для підготовки відповідної програми дій «Ліс захищає нас!». Програма, яка була прийнята урядом Австрії в 2019 році, включає 10 флагманських проєктів у 4 цільових коридорах і, загалом, має бути реалізована у 35 етапів до 2024 року.

Напрямки програми

Широкий спектр етапів програми «Ліс захищає нас!» забезпечує підвищення обізнаності, краще планування та покращення базових умов у захисних лісах Австрії. Протягом її дії здійснюються інвестиції в дослідження та розробку інструментів планування, підтримка координації, спрощення адміністративних процедур та фінансування захисного лісогосподарства. Програма передбачає заходи з підвищення обізнаності місцевого населення, органів влади та лісовласників про природні небезпеки та захист лісів в Австрії та об’єднання всіх учасників навколо мети щодо розвитку захисного лісогосподарства.

Щорічно, близько 30 млн євро федеральних коштів прямо чи опосередковано інвестуються в заходи з покращення та підтримки захисного ефекту лісу. Ключовими напрямками діяльності в рамках програми є:

1. Правова визначеність і безпека планування. Програма дій має на меті забезпечити єдине геопросторове картографування захисних лісових територій. У майбутньому геодані слугуватимуть основою для планування та встановлення пріоритетів заходів у захисних лісах.

2. Візуалізація потреб у конкретних діях. Здійснюється шляхом узгодженого визначення пріоритетів захисних лісових територій з більшою потребою в догляді та необхідного контролю.

3. Досягнення загальноавстрійської типізації лісів. Передбачає впровадження загальнонаціональної типізації лісів на захисних лісових територіях з урахуванням зміни клімату та дозволяє розробити адаптовану до місцевості концепцію обробки захисних лісів.

4. Використання інноваційного потенціалу. Підтримка технологічного потенціалу на структурному рівні: у сферах даних дистанційного зондування, оцифрування або оцінки впливу екстремальних погодних явищ і кліматичних сценаріїв. Також передбачає сприяння впровадженню нових технологій у заготівлі деревини та ланцюга доданої вартості в захисних лісах.

5. Поінформованість громадськості про захисні ліси. Інформація про захисні ліси готується як для загальнодержавного масштабу, так і для окремих регіонів і поширюється різними способами. Метою є підвищення обізнаності громадян про захисні ліси та підвищення суспільного інтересу до проблеми їх збереження.

За допомогою цієї програми дій федеральний уряд та його партнери хочуть домогтися того, щоб ліси в Австрії й надалі забезпечували найкращий захист від природних небезпек і ризиків. Австрійське бачення міцного захисного лісу в середині поточного століття – це дружні до клімату та стабільні ліси, які забезпечують тривалий захист від природних небезпек, підтримуються економічно привабливим способом і визнаються суспільством.

Loading