Почався пожежонебезпечний період-2021. Лісівники розказали про загрози для лісу і кари для паліїв

Як свідчить багаторічний аналіз, основними причинами виникнення лісових пожеж є людський фактор — залишене багаття і сільськогосподарські підпали в суху спекотну погоду. Через пожежі знижуються захисні, водоохоронні й інші корисні властивості лісу, знищується флора і фауна, в результаті чого держава зазнає великих матеріальних збитків. Крім того, лісові пожежі становлять серйозну небезпеку для життя та здоров’я людей.

Щоб уникнути біди, запобігти виникненню пожеж у лісових масивах, ДП «Рафалівський лісгосп» звертається до всіх громадян з проханням дотримуватись правил пожежної безпеки під час відпочинку в лісі. Пам’ятайте: джерелом пожежі в лісі можуть стати навіть необережно кинутий сірник або недопалок. Не можна залишати багаття без нагляду, залишати місце відпочинку, не переконавшись, що вогонь повністю згас.

Також небезпечними можуть бути просякнуті мастилом, бензином, гасом чи іншою паливно-мастильною речовиною ганчірки. А залишена на сонячній галявині пляшка чи уламок скла, фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи. Це досить часто призводить до самозаймання лісових масивів.

Лісові пожежі завдають лісам величезної шкоди. Це страшне лихо не тільки для деревної рослинності, але й для усього живого. Гинуть не тільки дерева, а й птахи, звірі, вигорає лісова підстилка і верхній шар грунту, на якому нічого не росте протягом трьох-чотирьох років. Від пожежі за лічені години може згоріти все, що вирощувалося десятки років. Тож будьте обачними у лісі! Суворо дотримуйтесь усіх протипожежних вимог!

Щоб запобігти лісовим пожежам, працівники державного підприємства «Рафалівське лісове господарство» проводять заплановані заходи щодо забезпечення протипожежного захисту лісів та миттєвої локалізації й ліквідації пожеж у разі їхнього виникнення. Щороку працівники лісової охорони здійснюють підготовку до пожежонебезпечного періоду: погоджують з місцевими органами самоврядування та затверджують оперативно-мобілізаційні плани на випадок виникнення лісових пожеж; влаштовують мінералізовані смуги, доглядають і відновлюють ті, які проклали раніше.

Також приводять у повну технічну готовність пожежні автомобілі та засоби пожежогасіння, що пристосовані до гасіння лісових пожеж; пункти зосередження та зберігання пожежного інвентаря. Ведеться й масово-роз’яснувальна робота серед населення, встановлюються аншлаги та бігборди, розповсюджуються листівки та плакати на протипожежну тематику, перекриваються лісові заїзди.

У 2021 році закуплена та встановлена біля адмінприміщення Полицького лісництва спостережна щогла висотою 36 м, обладнана сучасною системою телевізійного нагляду за своєчасним виявленням лісових пожеж.

Придбали додатково 70 лопат, 20 грабель, 30 ранцевих лісових вогнегасників, 41 пожежний рукав (820 погонних метрів), інформаційні стенди, постери, таблички загальною вартістю майже 280 тисяч гривень.

Облаштували рекреаційний пункт «Відпочинок» в Рафалівському лісництві, де одночасно можуть відпочивати 80 чоловік, рекреаційний пункт «95 квартал» в Полицькому лісництві (пропускна спроможність одноразового рекреаційного навантаження – 40 чоловік).

У зоні діяльності підприємства створено 7 місць для забору води (пожежних водоймищ) пожежними автомобілями та пристосованою технікою для гасіння ймовірних лісових пожеж та інших цілей, обладнаних боковими відгородженнями та упорними відбійниками.

Але, незважаючи на це, і місцеві жителі, і відпочиваючі у більшості випадків необережно поводяться з вогнем, часто-густо розбивають шлагбауми, ламають аншлаги та бігборди, розпалюють багаття у недозволених місцях, розкидають сміття та відходи, штучно та свідомо створюють умови, які можуть стати трагедією та лихом для лісу.

Порушення пожежної безпеки у лісах карається накладанням штрафу на громадян у розмірі від 90 до 270 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1530-4590 грн.), а на посадових осіб — від 270 до 900 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (4590-15300 грн.).

Побачивши незагашене багаття чи лісову пожежу, негайно загасіть їх. Якщо самі не в змозі це зробити, то повідомте про пожежу на 101, в лісництво, у лісгосп чи в органи місцевого самоврядування.

З метою запобігання виникнення та недопущення лісових пожеж, лісівники ДП «Рафалівський лісгосп» застерігають та просять співгромадян: бережіть ліс, обережно поводьтеся з вогнем у його межах, дотримуйтесь Правил пожежної безпеки, вчіть своїх дітей та внуків любити ліс.

Перебуваючи в лісі, дотримуйтесь заходів протипожежної безпеки, адже ліс — природні легені нашої планети. Бережіть ліс, і він віддячить вам сторицею!

Сергій Салівончик,
провідний інженер охорони та захисту лісу ДП «Рафалівський лісгосп»

https://volodymyrets.city/articles/140009/pochavsya-pozhezhonebezpechnij-period-2021-lisivniki-rozkazali-pro-zagrozi-dlya-lisu-i-kari-dlya-paliiv