Популізм vs наука та професіоналізм, хто переможе?

Топ-тема останніх днів – це звісно ж, паводок у Карпатах, підняття рівня річок та зумовлені цим явищем руйнування і проблеми.

Враховуючи асортимент мого френдлиста, кількість у ньому різного роду мандрівників і карпатолюбів, у мене цих новин повна стрічка. І посеред тої стрічки я бачу дуже багато популізму.

Суть його у безтолковому спрощенні всього, що відбувається навколо, а також у проведенні дуже грубих і узагальнюючих (неадекватно реальності) паралелей. “У Карпатах занадто багато вирубок, вирубки якось там впливають на воду, зараз у Карпатах забагато води – значить це все із-за вирубок”. Мій внутрішній глибоко захований географ сильно дратується, коли бачить всі ці розсусолювання, тому я дістала свої ще університетські лекції з гідрології і вирішила дещо пояснити, раптом кому буде цікаво.

Отже, є така штука, як водний режим річки. Це певний розподіл всієї води, яка “проходить” через русло ріки за днями, місяцями і порами року. Образно кажучи – така собі температурна крива, яка показує, коли річка спокійна, а коли її “лихоманить” і вона може виходити з берегів. Один із варіантів “емоційної” поведінки річки – це паводок.

Так називають нерегулярне і раптове підняття рівня води у річці, оце його ключові відмінності від повені, яка має сезонний характер, досить прогнозована і характерна для рівнинних річок.

А от річки карпатські належать до річок з паводковим режимом. Їх режим передбачає наявність піків підняття рівня води та явних знижень, викликаних, в першу, в другу, і в третю чергу, кількістю дощів. Коротше: для Карпат паводки є нормою, це НОРМАЛЬНО!

Адже саме в Карпатах випадає найбільша кількість опадів по всій Україні + впливає рельєф і значний похил річок. Логічно, що річкою із значним похилом (ще й по звуженому руслу) вода рухається значно швидше, ніж по рівнині.

Це просто співпадіння всіх природних факторів в одній точці. Звісно, наявність незаконних вирубок це недобре, і очевидно, що надмірні вирубки впливають на водну, і не лише ситуацію в регіоні (і то окрема тема, оскільки впливів багато, різних), і їх роль значна, частково бардак з ними ускладнює нинішню ситуацію і посилює її прояви, але навіть якби ліс в Карпатах не рубали взагалі – природи це би не змінило і Черемош та Прут все одно лишались би річками із паводковим режимом!

(Трошки UPD: Окрім теми вирубок загалом ще ж треба кричати, якщо вже кричати, і про проблему вибирання гравію і шутру з русел річок, а ще про те, наскільки густо забудована заплава річок і як дотримуються збереження берегових охоронних зон. А ще не забути і про допаводковий рівень води, а в зв*язку з цим і пізню цьогорічну весну з її пізнім таненням снігів і так далі, і про норми будівництва доріг, і укріплень берегів і ще багато-багато іншого. І саме це все вкупі, всі ці фактори, призводять до того, що умови (надмірні дощі) проявляються сильніше і наносять більше шкоди, ніж могло би бути. А призначення лише одного винного в особі лісової галузі і проклинання саме її представників не тільки ніколи не вирішить проблем, а ще й додасть нових. Про все неможливо написати в рамках одного допису у фб. Але як мінімум, можна дати точку руху до розуміння умов, в першу чергу, і взагалі до того, щоб не кидатись на когось одного там, де грає цілий комплекс всього. Власне, для цього і писався пост спочатку, щоб розповісти про умови, а не для отримання міфічних гонорарів від чорної лісової мафії🤣)

Ілюстрації додаю. Утримайтесь від мандрівок у гори до стабілізації ситуації, а цей час краще витратити на те, щоб підтягнути матчасть, а не постити дурнуваті картинки з пеньками і плаваючими в річці людьми)

Віра Волошина