Послуги із заготівлі деревини, паливо, техніка для лісового господарства — це найбільші закупівлі ДП “Ліси України” цього року

Юрій Болоховець

❗️ На заготівлю вже витратили понад 3,5 млрд грн. До реформи кожен лісгосп сам вирішував, скільки та за які саме роботи платити підрядникам. Це була досить непрозора історія. В ДП запроваджені уніфіковані послуги та граничні розцінки. З наступного року закупівлю послуг повністю переводимо на Prozorro. Як і всі інші наші закупівлі.

Другий за обсягами напрям закупівель – паливо. Висадка лісу, догляд, захист, заготівля, доставка – практично всі виробничі процеси потребують палива.

Як зменшити витрати палива? Оновлювати парк техніки, розширювати мережу лісових доріг. Доставка деревини з лісосіки за наявності дороги та за її відсутності – це абсолютні різні витрати палива. На додаток з наступного року починаємо онлайн-моніторинг переміщення транспорту в лісі. Це дозволить відстежувати маршрути, відстані та більше ефективно контролювати фактичні витрати.

Колісні транспортні засоби для ведення лісового господарства – це трактори, вантажівки та інша техніка. Минулого року ми передали на ЗСУ понад 800 одиниць техніки. У багатьох господарствах фізично немає техніки навіть дрова доставляти населенню.

Цього року продовжуємо закупати й передавати на ЗСУ транспорт (вантажівки, пікапи тощо), але потрібно ще і на чомусь працювати.

Якщо казати про ТОП-10 закупівель, то це лісові дороги, обладнання для вирощування сіянців, землевпорядкування, знаряддя для обробки ґрунту, бирки для маркування деревини, шини, протипожежне обладнання.

Звичайно, можна сказати – а навіщо в такий критичний для країни час обладнання для насіннєвих центрів? Навіщо плуги та догляд за лісом? Навіщо пожежна безпека? Навіщо нові ліси на півдні? Давайте все скоротимо. Лише рубаємо і продаємо деревину. Але це примарна економія. Левова частка витрат підприємства, як ви бачите, пов’язана виключно з поточною виробничою діяльністю і лише невелика частина – з розвитком. Занулити й так невеликі інвестиції у розвиток лісу — це позбавити країну майбутнього. Так і лісове господарство без інвестицій через деякий час припинить приносити той прибуток, якого ми досягли цього року.

Loading