Постановка задач дослідження впливу лісових пожеж на об’єкти енергетики

Н. КАСЬОНКІНА, Н. РАШКЕВИЧ, PhD,

Національний університет цивільного захисту України

Лісові пожежі становлять собою унікальний комплекс проблем, що можуть перерости в надзвичайну ситуацію, яку важко спрогнозувати та запобігати поширенню. Наслідками пожежі може бути як руйнування життєво важливих для економіки об’єктів енергетики, так й порушення умов життя та діяльності людини. Дим від лісових пожеж може обмежити доступ суспільства до сонячної енергії, що впливає на рівень економіки та умови життєдіяльності [1].

Тверді частки та гази, що утворюються при горінні, викликають проблеми з диханням у груп високого ризику, таких як немовлята та люди похилого віку [2].

Однак потрібно враховувати, з одного боку, енергетичний сектор може бути сприятливим до впливу пожеж, а з іншого – викликати лісові пожежі [3]. Значна кількість науковців досліджують вплив високих температур на об’єкти енергетики.

В якості високих температур розглядують кліматичні зміни, що негативно впливають на виробництво електроенергії [4].

Таким чином, основними наслідками впливу лісових пожеж є:

– пошкодження енергетичних ліній. Вогонь може пошкодити лінії передач та розподілу електроенергії, що призведе до відключення електропостачання для населених пунктів та промислових підприємств.

– спалення трансформаторів та підстанцій. Вогонь може досягти електричних підстанцій та трансформаторів, спричиняючи їхнє знищення або пошкодження. Це вплине на постачання електроенергії в регіоні.

– забруднення повітря. Пожежі спричиняють викиди шкідливих газів та диму. Це призведе до забруднення повітря та вплинути на якість отриманої енергії, особливо у місцях, де розташовані електростанції.

– зниження виробництва електроенергії. Якщо електростанції, особливо ті, що працюють на вугіллі або газі, зазнають впливу великого обсягу диму, це може призвести до зниження їхньої продуктивності та зниження виробництва електроенергії.

– вплив на забезпечення паливом. Лісові пожежі можуть вплинути на забезпечення паливом для енергетичних станцій, зокрема, якщо пожежі перешкоджають виконанню лісогосподарських робіт або транспортуванню палива.

Існує значна кількість факторів, які визначають поведінки лісових пожеж – їх площу, характер запалювання, швидкість розповсюдження, інтенсивність горіння.

Одним із факторів є характеристики горючої речовини, такі як теплотворна здатність, вологість та хімічний склад. Різні види горючого матеріалу мають свою характерну теплотворну здатність, а на вологість їх впливають вологість повітря та погодні умови. Ще одним фактором, що впливає на пожежі, є погода. Тривала посуха викликає великі лісові пожежі. Топографія – полум’я наближається до горючої речовини на підйомі та швидко нагріває її, що призводить до швидшого займання.

В останні роки кількість лісових пожеж різко збільшилась [6]. Основними причинами є сільськогосподарські підпали в пожежонебезпечний сезон, посушлива спекотна погода, рекордне сонячне випромінювання. Таким чином, збільшується ризик небезпеки для поруч розташованих об’єктів енергетики.

Складність досліджень впливу високих температур при лісових пожеж на гідроелектростанції, теплоелектростанції, електропідстанції, лінії електропередач полягає у багатофакторності завдання, а також у невизначеності вихідних даних щодо теплофізичних та хімічних властивостей лісових горючих матеріалів – видів деревини, кущів, трави тощо.

Заходи з попередження небезпечного впливу лісових пожеж повинні базуватись на пірологічних та метеорологічних характеристиках.

Таким чином, актуальними є наукові задачі:

– проведення аналізу сучасного стану забезпечення пожежної безпеки об’єктів енергетики від впливу лісових пожеж;

– удосконалення математичної моделі розрахунку лісових пожеж;

– проведення експериментальних досліджень горіння деревини (сухої трави);

– розробка рекомендацій щодо забезпечення пожежної безпеки об’єктів енергетики від впливу чинників лісових пожеж.

ЛІТЕРАТУРА

 1. California wildfire smoke dimmed solar energy in 2020. NCAR & UCAR News.
  https://news.ucar.edu/132875/california-wildfire-smoke-dimmed-solar-energy-2020
 2. J. Smolka, K. Kempna. (2019). Impact of forest fires on human health. (Vliv
  lesních požárů na lidské zdraví). Conference: Global Problems of Public Health. At:
  Ostrava. 93 р.
 3. PG&E failed to properly inspect tower that caused Camp Fire: CPUC safety
  investigators. Utility Dive https://www.utilitydive.com/news/pge-failed-to-properlyinspect-tower-that-caused-camp-fire-cpuc-safetyin/568407/https://www.levinsimes.com/electrical-power-3rd-most-common-causeof-wil….
 4. I. Tobin, W. Greuell, S. Jerez, F. Ludwig, R. Vautard, MTH van Vliet and F-M.
  Bréon. (2018). Vulnerabilities and resilience of European power generation to 1.5 ≧C,
  2 ≧C and 3 ≧C warming. Environmental Research Letters. Vol. 13. № 4. 044024.
 5. L. Goparaju, R.C.P. Prasad, K.V. Babu Suresh, H.B. Tecimen (2023). Editorial:
  Forest fire emissions and their impact on global climate change. Front. For. Glob. Change
  6:1188632. doi: 10.3389/ffgc.2023.1188632
 6. J. San-Miguel-Ayanz, T. Durrant, R. Boca, P. Maianti et al. (2022). Forest Fires in
  Europe, Middle East and North Africa 2021, EUR 31269 EN, Publications Office of the
  European Union, Luxembourg, ISBN 978-92-76-58616-6, doi:10.2760/058256,
  JRC130846.

https://chipb.dsns.gov.ua/upload/1/9/2/5/8/3/0/nadzvicaini-situaciyi-bezpeka-ta-zaxist-2023.pdf#page=39

Loading