Потужна відеокамера, квадрокоптер і штучний інтелект

Як у лісгоспах країни працює інноваційна система моніторингу за пожежами

Кількість лісових пожеж у цьому році наближається до критичної позначки. Вогонь на Житомирщині, Херсонщині, Харківщині, Луганщині та в районі Чорнобильської зони відчуження пошкодив не одну сотню гектарів лісу, знищив рослинність, вигнав із обжитих місць звірів та знищив будівлі й цілі села. І, безумовно, звів нанівець працю декількох поколінь лісівників. Великому вогню сприяла і посушлива погода, значне потепління в природі та недбала поведінка людей, які не дотримуються поведінки в лісі, сільгосппали, навмисні підпали і є навіть доведені факти та відкриті кримінальні провадження. Питання охорони лісів від пожеж є одним із найважливіших із усіх завдань, які сьогодні вирішуються працівниками лісогосподарських підприємств Держлісагентства і постійно стоять на порядку денному.

Великі перспективи

Саме тому, в найкоротші терміни було виконано доручення Прем’єрміністра Дениса Шмигаля щодо проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Державної програми підвищення пожежної безпеки в лісах України на 2021–2025 роки». Ця програма дасть можливість посилити безпеку в лісах, у тому числі, у природно-заповідному фонді, і своєчасно проводити заходи з ліквідації наслідків пожеж, запобігти виникненню катастрофічних пожеж в екосистемах України завдяки національній системі обліку природних пожеж, міжвідомчому механізму координації та взаємодії гасіння пожеж, посилення мобілізаційної здатності відповідних міністерств і відомств та органів місцевого самоврядування, а найголовніше – надання фінансової підтримки з резервних фондів обласних бюджетів державним лісогосподарським підприємствам для проведення профілактичних заходів та ліквідації пожеж у лісових екосистемах, а обласним радам передбачити фінансування з обласних екологічних фондів державним лісогосподарським підприємствам для проведення профілактичних заходів і ліквідації пожеж.

А поки що лісівники вартують ліси тією технікою та силами, які є в наявності. В Держлісагентстві прагнуть на ранньому етапі виявити лісові пожежі. Для цього в галузі функціонує відомча пожежна охорона, основа якої – лісові пожежні станції. Охорону лісів від пожеж забезпечують 307 державних лісогосподарських та мисливських підприємств, у складі яких функціонує понад 1,7 тисячі лісництв та 273 лісові пожежні станції. Чисельність відомчої пожежної лісової охорони – 13 тисяч осіб.

У лісах створено мережу з 511 пожежно-спостережних веж, з них 362 обладнано сучасними телевізійними системами спостереження. Ця інтелектуальна система допомагає виявити, передати та загасити осередок загорання. Працівники державної лісової охорони мають 644 пожежні автомобілі, 467 лісопожежних модулів на повнопривідному шасі, 1,7 тисячі тракторів із ґрунтообробним обладнанням, 1100 мотопомп, 8,9 тисячі ранцевих обприскувачів.

Василь Кузьович: «Зверху видно все»

Для нашої країни забезпечення збереження лісів, а саме їх пожежної безпеки, має ключове значення. «Зелене золото» не тільки важливо для розвитку економіки, а й посідає одне з ключових місць у формуванні екосистеми всієї Європи. Благо, століття інформаційних технологій відкриває нові можливості і для таких завдань. Високоточні камери і штучний інтелект істотно спрощують роботу багатьом лісовим господарствам. Такі системи відеоспостереження, яких є 362, функціонують у держлісгоспах Дніпропетровщини, Сумщини, Житомирщини, Рівненщини, Чернігівщини, Закарпаття, Львівщини, Волині, Полтавщини, Київщині тощо. Загалом, 41% лісів України під наглядом лісівників. Плануємо закупити ще 181 телевізійну систему спостереження і тоді відеонаглядом буде охоплено 53% лісфонду. У працівників державної лісової охорони все під контролем. Окрім камер, на допомогу лісівникам закуплено безпілотні літальні апарати або, як їх назвати краще – квадрокоптери (42). Ці новітні технології допомагають підтримувати протипожежну безпеку в лісі.

Однак, на відміну від Туреччини, наша система боротьби з лісовими пожежами не настільки ефективна. Для миттєвого виявлення лісових пожеж у Туреччині існує розгалужена мережа спостережних веж, де розміщені системи відеоспостереження, що здатні автоматично виявляти загорання і встановлювати координати спалахів. Для постійного моніторингу лісових пожеж застосовують безпілотні літальні апарати, що здатні більше, ніж на 12 годин перебувати в повітрі та досягати висоти восьми кілометрів. Якщо говорити про камери, то у тій же Туреччині камери відеонагляду складаються з високоточної камери спостереження і програмного забезпечення на основі штучного інтелекту. Комплекс оперативно визначає осередки займання. Це дозволяє швидко зорієнтуватися на місцевості і вислати пожежну команду для ліквідації загорання на початковій стадії. Але цієї кількості камер та квадрокоптерів недостатньо. Завдяки штучному інтелекту, камери постійно перебувають у режимі автономного пошуку, реагують на будь-яке задимлення і туман. Втім, тут уже останнє слово за оператором – він оцінює критичність ситуації. Роботі камери не заважають ні погодні умови, ні час доби – прилад має інфрачервоні датчики. Саме вони дозволяють визначити температуру спалаху. Лісівники розповідають, що при виявленні вогнищ загорання на екрані блимає індикатор, виділяючи уражену територію червоним кольором. Плюс лісівники отримують супровідний звуковий сигнал. Завдяки системі можна спрогнозувати напрямок руху полум’я. Від цього залежить, яку техніку з пожежним розрахунком і куди варто направити. Таким чином істотно економляться сили і засоби організації, забезпечується висока швидкість виконання поставлених завдань. А наші поки що не настільки «інтелектуально розвинені».

Для того, щоб підвищити охорону від пожеж, державним підприємствам необхідно встановити цілодобовий моніторинг для своєчасного виявлення лісових пожеж. Держлісагентство звернулося до національного центру управління та випробування космічних засобів і Українського Гідрометцентру для того, щоб вдосконалити механізм оперативного виявлення і встановлення місць виникнення лісових пожеж на території лісфонду України та впровадити інформаційну підсистему «Пожежна безпека» з природними класами пожежної небезпеки відповідно до породи та віку насаджень, врахування погодних і кліматичних умов для запобігання лісовим пожежам. Ці дані дадуть можливість розробити на базі «ЛіАЦу» мапу загорань за класами пожежної безпеки і вона буде цікавою як для лісівників, так і для громадян, які відпочивають у лісі або проживають поблизу нього. За останній час для забезпечення належного спостереження за лісовими масивами, своєчасного виявлення пожеж та їх ліквідації на початковій стадії необхідно створити цілісну мережу пожежно-спостережних веж та оснастити їх телевізійними системами спостереження.

Підготувала
Юлія ДАВИДОВА,
Газета “Природа і суспільство”