Повінь, лісова пожежа, землетрус: Як в Україні відшкодувати завдані збитки через стихійне лихо

Держава має компенсовувати збитки постраждалим від стихійного лиха

За законом українці можуть розраховувати чи не на абсолютну підтримку держави за форс-мажорних обставин

З огляду на червневі перипетії, що обернулися справжньою трагедією для мешканців західних регіонів України, важливо знати, на яку допомогу від держави можна очікувати тим, хто постраждав від руйнівних сил природи. Нещодавно у Міністерстві юстиції розповіли, які права мають українці, котрі стикнулися зі стихійним лихом.

Далі розповідаємо, як можна отримати від держави бодай мінімальну компенсацію за те, що людина в принципі не може контролювати.

Що таке “стихійне лихо” законодавчою мовою

Поняття “стихійне лихо” має у собі не лише значення, закріплене у словнику, а й певний законодавчий сенс.

Так, у Кодексі цивільного захисту України пояснюється, що саме у природі можна назвати стихійним лихом та як воно стосується людини.

Відповідно до ст. 2 Кодексу, стихійне лихо – це природне явище, що діє з великою руйнівною силою, заподіює значну шкоду території, на якій відбувається, порушує нормальну життєдіяльність населення, завдає матеріальних збитків.

До них належать ситуації, що викликані погодними умовами, зокрема: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря / проток / портів / перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту. Безумовно, характерні риси стихійного лиха – це непередбачуваність.

В умовах виникнення стихійного лиха дії держави мають спрямовуватися на захист населення, територій, природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, спричинених лихом. Наслідки таких ситуацій мають бути ліквідовані, а постраждалим має бути надана допомога.Новини за темою: Верховна Рада очікує на звіт від Шмигаля щодо паводків у західних областях України

Хто відшкодовує збитки від стихійного лиха

Допомогти людям, котрих спіткало стихійне лихо, у тому числі, допомогти їм зменшити збитки та ліквідувати наслідки лиха, мають органи державної влади і місцевого самоврядування.

Звісно, перша допомога постраждалим – це робота рятувальних служб, медиків, створення відповідної інфраструктури, евакуація населення із районів лиха.

До того ж передбачається і соціальний захист постраждалих осіб. Це такі заходи:

  • надання (виплату) матеріальної допомоги (компенсації);
  • забезпечення житлом – тимчасовим або постійним;
  • надання медичної та психологічної допомоги;
  • надання гуманітарної допомоги – продуктів та речей першої необхідності.  

Держава має організувати цільову адресну безкоштовну і безповоротну допомогу у грошовій або натуральній формі.

Варто знати, що (відповідно до Порядку відшкодування збитків особам, які постраждали від надзвичайних обставин, затвердженого постановою уряду від 5 жовтня 1992 року № 562) органи державної виконавчої влади та місцевого самоврядування мають видати потерпілим довідку про визнання їх постраждалими від надзвичайних обставин. Цей документ є гарантованою підставою для вирішення питань забезпечення житлом, відшкодування матеріальних збитків, працевлаштування. Тобто за законом таким людям мають всіляко допомагати у владнанні ситуації та організації життя після стихійного лиха.Новини за темою: Гепатит, тиф і дизентерія: Як вберегтися від інфекційних хвороб після паводків

Порядок відшкодування збитків від стихійного лиха

Як отримати відшкодування. Аби отримати гарантовану безкоштовну допомогу від держави, постраждалому необхідно зробити кілька кроків. Найперше – подати письмову заяву органу державної виконавчої влади, органу місцевого самоврядування та коротко розповісти, що, власне, відбулося, на власний розсуд зазначивши вид та масштаб збитків. У відповідь на це в ідеалі органи виконавчої влади / місцевого самоврядування мають відправити на місце спеціальну комісію. Члени комісії повинні скласти відповідний акт обстеження із зазначенням обставин завдання збитків, виду та розміру шкоди, майновий стан постраждалих.  

Хто відшкодовує збитки? Усі матеріальні збитки, зокрема, вартість будівель, с/г тварин, дерев, посівів може відшкодовуватися за рахунок коштів місцевого чи державного бюджетів, суб’єктів господарювання або людей, винних у виникненні надзвичайних ситуацій. Якщо шкоду не відшкодовують, то постраждалий має право звернутися до суду та вирішити це питання у судовому порядку.

Вартість застрахованого майна, втраченого внаслідок стихії, може бути відшкодована за договором страхування.

Хто надає постраждалим житло? Стаття 86 Кодексу цивільного захисту України вказує на те, що житлом постраждалого забезпечують місцеві держадміністрації та органи місцевого самоврядування.

Правда, аби отримати нове тимчасове або постійне житло, постраждалий має стикнутися з руйнуванням свого старого помешкання внаслідок стихійного лиха.

Таким особам житло має бути надано одним зі способів:

  • це може бути житлове приміщення з фонду житла для тимчасового проживання;
  • постраждалим можуть виділити житло поза чергою у будинках, зведених на замовлення місцевих держадміністрацій;
  • також це можуть бути житлові будинк, збудовані спеціально для постраждалих;
  • органи місцевої влади можуть придбати житло за бюджетні кошти закупівлі квартир або житлових будинків.

При цьому варто пам’ятати, що ті, кому держава виплатила грошову компенсацію за зруйновану або пошкоджену квартиру чи будинок (необов’язково сума має відповідати ринковій вартості житла), від держави житла вже не отримають.  Новини за темою: На Прикарпатті змістився епіцентр паводку, “тонуть” кілька сіл

************* 

У 20-х числах червня цього року західні регіони України стикнулися з раптовими паводками через сильні зливи. Стихійне лихо спричинило руйнування небачених досі масштабів.  

У Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській та Чернівецькій областях було підтоплено майже 14,5 тисяч будинків, знищено 22 тисячі домогосподарств та присадибних ділянок. Також було зруйновано 150,5 кілометрів автодоріг та майже сотню мостів.

25 червня уряд екстрено виділив понад 700 млн гривень для подолання наслідків безпрецедентної стихії. Наразі відбудова інфраструктури тільки почалася. 

Топ-новина

https://zik.ua/article/povin_lisova_pozhezha_zemletrus_yak_v_ukraini_vidshkoduvaty_zavdani_zbytky_cherez_stykhiine_lykho_973430

Loading