Про смереку – як короїд допомагає їй всихати

ДП “Брустурянське ЛМГ”

Офіційна назва: Короїд-типограф Інша назва (народні назви): типограф, друкар. Назва латиною: Ips typographus L..

Короткий опис: Типограф належить до небезпечних стовбурових шкідників хвойних порід дерев. Заселяє старі та достигаючі ослаблені дерева, вітровал та необкорені лісоматеріали. Зовнішній вигляд: Жук 4,2-5,5 мм завдовжки; коричневий, з пологою заглибиною на задній частині надкрил. По краях заглибини є по чотири зубці, які розміщені на однаковій відстані один від одного. Третій, найбільший серед них, на верхівці має потовщення. Поверхня заглибини тьмяна, немов би вкрита мильною плівкою.

Типограф – один з найпоширеніших короїдів у хвойних лісах країни. Літають жуки вкінці весни та на початку літа.

Розвиток: Розвивається на ослаблених, відмираючих деревах, розшукуючи їх за запахом. Облюбувавши дерево, самець вигризає вхідний отвір та шлюбну камеру. Тут він парується із двома-трьома самками. Кожна з них прогризає свій маточний хід, по боках якого відкладає яйця. За кілька днів з них виходять личинки, які прокладають свої окремі ходи.

Личиночні ходи густі, звивисті, проходять на границі кори та заболоні. Біля маточного ходу вони тонкі а потім поступово розширюються – личинка збільшується в розмірах, тому й збільшується розмір ходу, який вона прогризає. У кінці ходу личинка утворює лялечкову колисочку, де заляльковується і перетворюється в жука. Молоді жуки на перших порах має дещо світліше забарвлення.

Розвиток яєць, личинок та лялечок триває півтора-два місяці в залежності від погодиш умов та висоти над рівнем моря.

Пошкоджують: Пошкоджує сосну, ялину, рідше модрину.Короїд-друкар прискорює відмирання ослаблених дерев, а при масовому розвитку може заселяти практично здорові смереки та ялиці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *