Програми збереження лісів

Як це діє у США.

У США діє кілька десятків програм фінансування лісової галузі, які передбачають, у тому числі, застосування інноваційних моделей залучення інвестиційних можливостей приватного капіталу і грантів для отримання, поряд з комерційними, також й екологічних і соціальних результатів. Більшість із них об’єднана та працює під егідою Програми фінансування збереження національного лісового фонду.

Додаткові джерела

Головна місія Програми фінансування збереження національного лісового фонду США (Conservation Finance Program, CFP) полягає у збільшенні та відкритті нових джерел фінансування лісової галузі. У той час як Лісова служба США визначає фінансування природоохоронних заходів як практику збору, управління та використання капіталу для досягнення своїх пріоритетних завдань у галузі лісоуправління, природоохоронних результатів, CFP фокусується на розробці інноваційних моделей фінансування із залученням, здебільшого, приватного капіталу. Це робиться за допомогою моделей, що створюють можливості для інвестицій, орієнтованих на їх окупність, які, крім фінансових, приносять також і природоохоронні та соціальні результати.

Загалом, CFP спрямована на:

 формування портфеля пілотних проєктів для фінансування природоохоронної діяльності лісових територій;

 створення потенціалу та експертних знань для застосування моделей фінансування природоохоронних заходів у національних лісах країни та штатів і прилеглих землях;

 розробку основи для забезпечення стійких партнерських відносин у галузі фінансування охорони лісів між усіма зацікавленими сторонами: державою, інвесторами, лісовласниками та бізнесом.

Зосередження уваги на моделях партнерства, які створюють інвестиційні можливості, дозволяє Лісовій службі отримувати доступ до приватного капіталу та вирішувати за його рахунок як першочергові проблеми лісової галузі, так і складати довгострокові плани її розвитку.

Ліс надає цінні товари та послуги, такі, як: чисте повітря та вода, поглинання вуглецю, сировина для лісової промисловості та рекреаційна економіка. CFP досліджує можливості кількісної їх оцінки, щоб стимулювати інвестиції з боку приватних осіб, підприємств або місцевих органів влади, які зацікавлені в розвитку тих чи інших послуг та робіт, пов’язаних із лісом, при цьому роблячи наголос на збереженні його біорізноманіття.

Напрямки CFP

На даний час CFP зосереджена поки що на трьох основних напрямках роботи: екологічному, інноваційному та агрегуванні фондів.

Екологічний напрямок. Водно-болотні угіддя. У випадку, коли нове будівництво або розробка впливає на екосистеми заболочених ділянок, забудовники чи інші зацікавлені особи зобов’язані пом’якшувати наслідки такого впливу. У 2020 році була впроваджена програма NFF Lieu-Fee – перша в своєму роді програма, розроблена спеціально для роботи в національних лісах, яка забезпечує інноваційний спосіб фінансування відновлення струмків та заболочених земель.

Вуглецеві наслідки. CFP здійснює кількісну оцінку вигод від діяльності по лісовідновленню та паралельно розробляє інструменти для оцінки її вуглецевих наслідків. Зменшення парникових газів в атмосфері мотивують компанії та приватних осіб, які переймаються цією проблемою, брати участь у відповідних заходах, передбачених CFP, що є важливим для досягнення цілей корпоративної соціальної відповідальності та соціального управління навколишнім середовищем.

Інноваційне фінансування. Інноваційна грантова програма фінансування національних лісів (IFNF) управляється спільно Лісовою службою, Фондом лісового господарства та громад та CFP. Програма була розроблена для стимулювання інноваційних підходів до фінансування природоохоронних заходів. У даний час у рамках цієї програми здійснюється 10 проєктів, спрямованих на пошук нових шляхів залучення приватного капіталу для підтримки стійкості Національної лісової системи та прилеглих земель. Ці проєкти охоплюють широке коло питань і використовують різні підходи. Зокрема IFNF підтримує розробку, уточнення і масштабування інструментів, шаблонів і підходів, які спрямовують приватний інвестиційний капітал на поліпшення стану Національної лісової системи. Проєктна діяльність може здійснюватися в державних, приватних або землях племен та за їх межами за умови, що результати проєктної діяльності сприяють збереженню лісових екосистем.

Агрегування фондів. Агрегування фондів – це збір коштів із декількох джерел для завершення великомасштабних проєктів. Цей підхід застосовується, здебільшого, у тих випадках, коли проєкти можуть принести користь численним організаціям, і кожна організація готова підтримати частину загальних витрат.

Програма «Лісова спадщина»

Однією з найбільш масштабних програм, якою опікується Лісова служба у партнерстві з кількома іншими державними агентствами, є «Лісова спадщина» (FLP). Це природоохоронна програма, яка діє фактично у кожному штаті і має за мету заохочення захисту приватних лісових земель за допомогою природоохоронних сервітутів або купівлі землі. Крім того, FLP направлена на підтримку низки соціальних функцій лісу, зокрема:

 можливості для полювання, риболовлі та активного відпочинку;

 використання лісоматеріалів, дров, інших лісових продуктів (ягоди, гриби тощо).

FLP надає лісовласникам фінансові стимули для збереження своїх лісів, здійснення стійкого лісокористування та підтримання ринку лісової продукції. З моменту свого створення в 1990 році, FLP зберегла більше 2,8 мільйона акрів лісових земель і розширилася по всій країні до 53 штатів і територій.

Державно-приватне партнерство проти лісових пожеж

Восени 2018 року партнер Лісової служби – некомерційна організація Blue Forest започаткувала першу програму забезпечення стійкості лісів Forest Resilience Bond (FRB) у співпраці з Національним заповідником Тахо (штат Каліфорнія). FRB залучає приватний капітал для фінансування проєктів відновлення лісів на приватних і державних землях, щоб знизити ризик катастрофічних лісових пожеж. По суті, це модель державно-приватного партнерства, яка дозволяє приватному капіталу покривати початкові витрати на реалізацію заходів із відновлення лісів, таких, як: проріджування і спалювання, для захисту особливо пожежонебезпечних ландшафтів. FRB залучає капітал інвесторів для фінансування заздалегідь запланованих лісооздоровчих процедур і використовує механізм співпраці, який об’єднує зацікавлені сторони.

У заповіднику Тахо за програмою FRB було освоєно $4 млн приватного капіталу від чотирьох інвесторів для фінансування заходів із відновлення навколишнього середовища, які знижують ризик лісових пожеж. У свою чергу, влада штату Каліфорнія і муніципальне підприємство водопостачання та гідроенергетики Yuba Water Agency виплачують інвесторам кошти за договірними ставками в міру завершення робіт і досягнення обумовлених результатів зі спорудження необхідних систем водозбору на площі приблизно 275 тисяч акрів. Також свою частку вносить заповідник шляхом надання підтримки в робочій силі, співфінансуванні планування, розробки і реалізації проєкту в рамках основної угоди інвесторів з Лісовою службою.

Таким чином використання фінансових інновацій та налагоджені партнерські відносини між державними органами управління лісами, інвесторами, некомерційними організаціями, приватними компаніями та лісовласниками дає можливість спільними зусиллями вирішувати низку системних проблем, які мають місце в лісовій галузі США, в тому числі, і в частині збереження лісових екосистем.

Олександр КОЗКА,
Газета “Природа і суспільство”

УВАГА! ПОЧАЛАСЬ ПЕРЕДПЛАТА ЛІСОВИХ І МИСЛИВСЬКИХ ВИДАНЬ НА 2021 РІК!

Увага! Почалась передплата лісових і мисливських видань на 2021 рік!

Loading