Причина катастрофічного паводку, який стався 23-24 червня в Тячівському, Рахівському та Хустському районах

Німеччина, Швейцарія, Польща, Чехія, Італія, Франція, Словаччина, Сербія, Іспанія, а тепер – Україна. Все це – адреси загрозливих повеней, які за останні десять років потрясли Європу і країни світу й рушійною силою яких, за висновками вчених, є природні фактори. Які мають глобальний та регіональний характер. Від повеней страждають Азербайджан, ОАЄ, Саудівська Аравія, країни, в яких практично немає лісового покрову.

Причиною катастрофічного паводку, який стався 23-24 червня в Тячівському, Рахівському та Хустському районах, була надмірна кількість опадів, накладання піків водності рік, яка підсилена антропогенними факторами.

Нинішню ситуацію, коли треба винести уроки зі стихійного лиха, треба оцінювати комплексно. Ліс – стрижень екосистеми, яка легко піддається стихіям, які мають циклічний характер. І прогнози вчених на майбутнє маловтішні.

Найперше завдання – оптимізувати галузь, єдину, яка в державі залишилася керованою, і діяльність лісогосподарських підприємств – єдиних, які наповнюють бюджети Закарпатської області. Перехід від суцільних рубок на вибіркові й поступові рубки (що робиться останніх 5 років).

Наступна больова точка – технічне переоснащення лісогосподарських підприємств, поліпшення технології лісозаготівель.

Популістські розмови про заборону рубок у Карпатах – нонсенс. Лісові масиви на території області розташовані в основному в гірській частині, на яку припадає 80% території. Лісистість області становить 52 % (у 1946 році цей показник складав 42 %).

Особливим призначенням лісів в області є рекреаційна і лікувально-оздоровча функції.

Згідно реєстру природо-заповідний фонд Закарпатської області становить майже 180 тисяч гектарів, або 14% території області, а в Україні загалом – 4%. 30 об’єктів площею 44430 га мають загальнодержавне значення. 171 об’єкт площею 15773 га – місцевого значення. Цікаво порівняти: до ПЗФ віднесено території (у процентах): у Франції – 1,2, Швеції – 3,4, Німеччині – 3,7, Швейцарії -1,5, Фінляндії – 11,8.

Заготівля деревини в усіх лісах області та від всіх видів рубок нині сягає менше трохи більше 1 млн кубометрів у рік, а приростає близько 4,5 кбм, а заготівля з 1 га складає всього 1.6 кбм (45%). Для порівняння: в сусідній Чехії рубають 84% приросту, у Словаччині – 75%, у Франції і Польщі по 55%.

Julja Davidova