Рава-Руське протистояння

Іван КУГНО,
газета “Природа і суспільство” 
https://ekoinform.com.ua/?p=18291

Лісова реформа на прикладі окремо взятого лісгоспу

1 серпня 2023 року філію «Рава-Руський лісгосп», що на Львівщині, очолив новий керівник. Вадим Сорока, з Житомирщини, був призначений з тримісячним випробувальним терміном. Але буквально за кілька днів, коли він мав стати повноправним директором, колектив очолюваного ним підприємства, згідно Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії», висловив йому недовіру.

Для цього було зібрано профспілкові збори і там 29 жовтня одноголосно 86-ма голосами (з 116-ти штатних) представники трудового колективу підтвердили своє небажання працювати під керівництвом директора з Житомирщини.

А днями в мережу потрапив лист-звернення колективу філії «Рава-Руський лісгосп» до Рава-Руської міської ради з проханням втрутитися і допомогти вирішити конфлікт. Відповідь Ради здивувала.

Депутати доручили голові міськ­ради розіслати звернення «всім, кого знали»: ДП «Ліси України», Держлісагентству, офісу Президента, Верховній Раді, Кабінету Міністрів, Національній поліції, офісу Генерального прокурора, Міністерству захисту довкілля, Уповноваженому Верховної Ради з прав людини і, нарешті, Єврокомісару з питань довкілля, океанів та рибальства.

З цього – висновок, що вникати в суть питання міська влада не бажає (влада громади, на якій розташована Рава-Руська філія – ред.).

Щоб дізнатися детальніше про події у відомому не тільки на Львівщині, а й за її межами лісовому господарстві, ми звернулися до голови профспілки підприємства, інженера-лісопатолога Миколи Гринчука.

– Миколо Ігоровичу, слідкуємо за подіями у вашому лісгоспі. То ж що відбувається у вас зараз?

– Ну, що я Вам можу сказати. Перше це те, що маємо перевірку за перевіркою. Аудит. Перевіряють не нинішнього директора, а роботу колективу починаючи з 2022 року. Чому це робиться – незрозуміло, адже у кінці 2022 року, при переході лісгоспів у склад ДП, проводилася ревізія, зокрема, податковою інспекцією.

Новий директор, Вадим Сорока, за кілька тижнів, як став до роботи, викликав департамент внутрішньої безпеки, але та нічого не виявила. Всі основні засоби були на місці.
Через тиждень після висловлення недовіри керівнику (на зборах колективу 29 жовтня), знову приїжджала «внутрішня безпека», та вже не з регіонального офісу, а з Києва. Були якісь дрібні зауваження по лісництвах, але не більше. Розуміємо, що така от відповідь нам, колективу, який вирішив не підкорятися протиправним діям сьогоднішнього керівництва.

– В чому, на Вашу думку, корені несприйняття колективом нового керівника?

– Заступник директора Карпатського лісового офісу Сергій Ткачук, представляючи нового директора, зауважив, що Рава-Руський лісгосп – один з найкращих у Львівській області, завжди був на першому-другому місці з виконання планів, сплати податків.

Тут непотрібно щось особливо змінювати, – висловив він свою думку, – хіба що якось покращити, що наш колектив завжди намагався робити.

Новий директор же підійшов кардинально. Ознайомившись із колективом, за два місяці сказав «ви все робите неправильно». На нараді було заявлено, що жоден з лісничих (12 лісництв у господарстві) за критеріями не відповідає посаді лісничого, максимум – майстра лісу. Звісно, це зачепило людей, які працюють на посадах хто два роки, а хто й 20–30 років. Далі на нараді сказано, що з 12 лісництв шляхом укрупнення буде створено 5; техніка з гаража буде передана на лісництва, а гараж ліквідовано; з Житомирщини на п’ять лісництв буде привезено людей і вони покажуть, як треба працювати. До речі, хочу звернути вашу увагу, що перші працівники з Житомирщини починають писати заяви про призначення на вакантні посади, і, забігаючи на перед, хочу зазначити, що деякі з них відповідно до структури та зміни штатного розпису з 2024 року підлягають скороченню. Перший працівник з Житомирщини вже призначений на одну з посад філії.

Також мова велася про залучення для підрядних робіт сторонніх «фірм». А наш лісгосп простягається майже на 100 кілометрів, це села, і місцеві люди працюють у бригадах, надають послуги лісівникам.

Відомий випадок, коли на нараді керівник прилюдно назвав головного інженера «корупціонером». Без доказів і висновків судових органів це виглядає як образа людської гідності, честі та, безумовно, ділової репутації в очах інших осіб.

Разом з тим, не сприймається працівниками стиль керівництва на підвищених тонах, який інколи більше схожий навіть на припадки істерики. Ми не звикли до криків, адже працюють всі дорослі та свідомі люди, все робиться в спокійній обстановці.

Коли приїхав Сергій Ткачук і почув про подібні випадки, то, чесно кажучи, реакція для нас була дивною: «Може він вас так мотивує до роботи? Він же нікого не звільнив?». У нас серйозна організація і, як на мене, кожен з працівників якнайкраще вмотивований до роботи, аби її не втратити в час страшної війни, адже містечко в нас невелике, тому хорошу роботу вкрай важко зараз знайти.

Ще випадок. Прийшло розпорядження з ДП «Ліси України»: не повинно бути в лісгоспах ні прибиральниць, ні сторожів, ні кочегарів. Ці послуги надаватимуть сторонні фірми чи організації. А в нас є прибиральниця – віком до сорока років, неодружена, виховує двох діток. Не вникаючи в ситуацію працівниці (за трудовим законом її не можна звільняти), керівник їй вказує: «йди створюй ФОПа», бо таке розпорядження «зверху».

Правда, директор таки обговорив цю ситуацію з керівництвом у Києві й отримав усну обіцянку, нібито прибиральницю залишать у штаті.

Коли все робиться для покращення показників, підвищення доходів підприємства, а людей в цей час викидають на вулицю, – колектив цього не розуміє. Також не розуміємо і позицію щодо залучення сторонніх організацій, які будуть надавати вищезгадані послуги, оскільки очевидно, що доходи тоді різко зменшаться, бо заробітна плата технічного працівника одна, а по договору, якщо когось наймати, буде орієнтовно вдвічі більшою. Взагалі, нам ця ідея виглядає досить таки сумнівною.

– На Вас чинився якийсь тиск від адміністрації після того, як провели ті профспілкові збори з оголошенням недовіри?

– Хіба що в телефонному режимі. Дзвонили, «краще поганий мир, ніж хороша війна, давайте примирятися». Але ми розуміємо, що який би мир не був, він потім по одному «повідстрілює». Мене, як голову профспілкового комітету буде непросто звільнити, хоча голова обласної профспілки приїжджав до мене з юристом, бо хтось йому сказав, що я «нелегітимний», ніхто мене не обирав. Подивилися документи і впевнилися, що все добре.

– Ви не припускаєте, що новий директор міг опинитися в заручниках ситуації? Він поставлений для провадження реформи лісової галузі, так як це бачить керівництво ДП «Ліси України».

– Можливо, в сталінські часи так і було. Різали по-живому. Сказали – всі в колгосп. А хто не пішов – пропав з голоду. Але зараз інші часи, ми ж демократична держава. Всі ці новації мали б впроваджувати демократично.

ДП «Ліси України» звітує, що доходи зросли вдесятеро. А при тому працівникам за стаж роботи не доплачують. Раніше тим, хто йшов у відпустку, платили «оздоровчі» – тепер не виплачують… То для кого ті доходи, що виросли десятикратно?

Можливо, і є вказівки зверху такими методами працювати, але три місяці роботи з теперішнім директором показали, що він від цього, так би мовити, не страждає, радше насолоджується. Остаточно ми в цьому впевнилися після численних телефонних дзвінків колег з інших лісових господарств, які ділилися різноманітними негативними історіями, випадками, пов’язаними з його керівництвом.

– Миколо Ігоровичу, Ви працюєте на підприємстві задовго до впровадження лісової реформи. Як змінилася заробітна плата за останній рік?

– Відносно 2022-го року різко впала зарплата, практично вдвічі. ДП «Ліси України» вирівняло зарплати робітничого персоналу по всіх регіонах країни. Механік з Одещини, з яким спілкувалися, розповів, що отримував 8–9 тисяч гривень. Наш механік заробляв і до 40 тисяч. Зараз і той, і той отримують по 20 тисяч. Але виявляється, що працівник у південному регіоні за сезон висаджує 2–3 га саджанців, тоді як наш 102–105 га. Така сама різниця і в догляді культур. Ми контактуємо з сусідами – і з івано-франківцями, і з закарпатцями, вони так само не задоволені. Якщо людина заробила – дайте їй зароблене.

– Досліджуючи відкриті джерела, натрапив на повідомлення (19 червня 2023 р.) про те, що у Рава-Руському лісгоспі викрито підпільне «майніння» криптовалюти. Не профільна діяльність для лісівників, чи не так?

– Це не було нашим. Увесь лісгосп, і я зокрема, не знали, що то таке. ДБР приїхало в одне з лісництв, будівля якого довгий час стояла зачиненою. Після виходу лісничого на пенсію в будинку ніхто не проживав. Новому лісничому не було потреби там бувати, бо він жив удома. Правоохоронні органи розбираються, що то було, через те керівництво ДП й зняло директора. Він на цій посаді був недавно, тому підозру оголосили і його попереднику, який на той час очолював уже інший лісгосп.

– Адміністрація «Лісів України» так твердо захищає свого директора Вадима Сороку. Чи не пов’язано це з їх «коростенським земляцтвом»?

– Вважаю, що цього не слід виключати. Директор Карпатського лісового офісу Володимир Бадзян, його заступник Сергій Ткачук і Вадим Сорока – вийшли з одного лісового господарства (двоє останніх працювали в підпорядкуванні першого, коли той був директором Коростенського лісгоспу).

– Отже, можемо робити висновок, що підбір кадрів ведеться не за професійними якостями, а на основі особистого знайомства і відданості?

– Так, 200%!
От дивіться, директор працює в Рава-Руській філії і живе зараз в елітних готелях. Спочатку в м. Жовква в парк-готелі «Акварель». Найдешевший номер якого вартує 1000 гривень. Тепер наш директор розмістився в елітному готельному комплексі «Варшава», поблизу самого Львова, найдешевший номер якого коштує 1150 гривень. Вадим Володимирович працює з 1 серпня 2023 року. Думаю, суму на одне лише проживання не важко прорахувати.
Хіба це правильно? Він пояснює, що зарплата, орієнтовно 100 тисяч, йому дозволяє.

– Як Ви прогнозуєте розвиток ситуації у вашому лісгоспі і чим все може закінчитися?

– Чесно, все дуже непросто. Досі керівник демонстрував впевненість, що має надійних захисників і далі продовжує всіляко ігнорувати думку колективу. Той факт, що він був завчасно запрошений на сесію міськради і мав можливість пояснити депутатам свою позицію, але не прийшов, – красномовна тому ілюстрація. Надіюся, що в якийсь момент керівник офісу приїде, скаже: годі вже з вас тих знущань, і забере свого працівника в інше місце, а нам дадуть директора з яким і надалі зможемо озеленювати нашу країну, і аж до великої перемоги.

Якщо Вам сподобалась ця публікація, завітайте та підпишіться на наші сторінку у Фейсбуці (@ekoinformUA) та Телеграм-канал (https://t.me/ekoinform).
Це дозволить Вам першими отримувати наші цікаві, актуальні та ексклюзивні матеріали.

Loading