Реформи в дії – Рафалівський лісгосп ліквідовано. У чому суть реформи?

Володимирець.City | Сьогодні о 02:07

Кабінет Міністрів на засіданні 7 вересня запустив реформу лісової галузі. Вона передбачає, що 157 державних лісогосподарських підприємств об’єднають в єдине державне спеціалізоване підприємство «Ліси України». А ДП «Рафалівське лісове господарство» вже оголосило про припинення діяльності шляхом реорганізації. То про що мова? Спробуємо розібратись.

За загальними даними Державного лісового кадастру, загальна площа лісових ділянок, що належить до лісового фонду України, становить 10,4 мільйона гектара, зокрема вкриті лісовою рослинністю – 9,6 мільйона гектара. Лісистість України становить 15,9 відсотка. Незважаючи на невелику лісистість території, Україна займає дев’яте місце у Європі за площею лісів та шосте місце за запасами деревини. Лісорослинні умови в Україні неоднорідні, тому ліси на території країни розміщені нерівномірно (За інформацією ДЕРЖАВНОЇ CТРАТЕГІЇ управління лісами України до 2035 року)

Трохи про реформу

Ця реформа має змінити принцип роботи лісгоспів, який існує в Україні. Досі усі ліси були у державній власності та були поділені на окремі зони. Кожною зоною керував лісгосп – державне підприємство, яких загалом в Україні було 157.

Необхідність існування окремих лісгоспів пояснювалось тим, що лісові масиви на Волині та на Херсонщині чи Харківщині дуже різні за характеристиками, структурою і навіть природними умовами їх проростання. Тож потребують індивідуального підходу. Але усі ці лісгоспи були досі підпорядковані Державному агентству лісових ресурсів. В Польщі система управління лісовими господарствами саме така. В Україні принципи управління лісами не були ідеальними, однак лісгоспи працювали з прибутками і мали ресурси для відновлення лісових масивів.

Реформа в дії. Днями Державне підприємство «Рафалівське лісове господарство» повідомило про те, що «згідно наказу Державного агенства лісових ресурсів України «Про припинення Державного підприємства «Рафалівське лісове господарство» та затвердження складу Комісії з припинення №985 від 04.11.2022 року, припиняє свою діяльність шляхом реорганізації, а саме приєднанням до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» та утворює комісію з припинення підприємства. Строк для пред’явлення кредиторами своїх вимог до ДП «Рафалівський лісгосп» складає два місяці. Письмові вимоги приймаються за адресою: 34371, Рівненська обл.,Вараський р-н, смт. Рафалівка, вул. Привокзальна, 1. Голова комісії з припинення Гура Максим Сергійович»

Що про реформу каже керівництво галузі?

На офіційному сайті ДП «Рафалівське лісове господарство» Юрій Болоховець, голова Держлісагенства про укрупнення лісгоспів в рамках реформування галузі зазначив слідуюче:

Місцеві податки та збори, які платять державні лісогосподарські підприємства, сьогодні та після реформування будуть сплачуватися до бюджетів тих самих громад, сільських та селищних рад, оскільки головні структурні підрозділи (лісництва) не ліквідуються та не об’єднуються – Юрій Болоховець

«Філософією Держлісагентства у процесі реформування є зміна акцентів із «фінансування контори» на «фінансування лісу», тобто створення точок зростання економічної активності на основі об’єднаних лісогосподарських підприємств, які стануть драйверами розвитку цих територій. У процесі припинення діяльності знаходиться 127 державних лісогосподарських підприємств, з яких в процесі реорганізації буде звільнено близько 950 працівників і працівниць. Це лише 2% від загальної чисельності по галузі. Зараз у лісовій галузі фактично працює 42 000+ тисяч людей. При цьому ми маємо 3235 вакансій! Деякі професії банально втратили свою актуальність через науково-технічний прогрес. Наприклад, виробничий процес, при якому на нижній склад доставляються деревні хлисти з подальшим розкряжуванням на сортименти бензопилами, є економічно недоцільним та операційно нелогічним. Лише за рахунок цих операцій по ДП «Дубровицький лісгосп» собівартість продукції можна зменшити на 10 млн 231 тис грн. Сучасний лісівник – людина з профільною освітою. Він працює в лісі, а не в конторі, немов у палаці. У руках лісівника – смартфон, у кожному лісництві є інтернет…»

Податки залишаються громадам?

Керівництво Держлісагенства запевняє, що податки залишаються громадам. Деякі територіальні громади висловлюють стурбованість із приводу можливої втрати податкових надходжень до місцевих бюджетів від державних лісогосподарських підприємств через їхню реорганізацію. Місцеві податки та збори, які платять державні лісогосподарські підприємства, сьогодні та після реформування будуть сплачуватися до бюджетів тих самих громад, сільських та селищних рад, оскільки головні структурні підрозділи (лісництва) не ліквідуються та не об’єднуються. Тобто рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів та податок за лісові землі відповідно до чинного законодавства і далі буде перераховуватися до місцевого бюджету за місцезнаходженням лісової ділянки. Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), нарахований працівникам структурних підрозділів (лісництв, нижніх складів тощо), перераховуватиметься до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу.

Чого чекати?

Укрупнення лісгоспів вже проводиться не вперше. Але. Якщо звернутись до офіційних ресурсів Верховної Ради України, то є Проект Постанови про звернення Верховної Ради України до Кабінету Міністрів України щодо недопущення створення державного унітарного комерційного підприємства “Ліси України” та руйнування лісової галузі в Україні ,де ініціаторами виступили більше пів сотні нардепів різних партій, зокрема і нардеп від Рівненщини Олександр Аліксійчук. Його розглянуть на пленарному засіданні восьмої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання.

То як – поки є нардепи проти, лісгоспи вже реорганізовуються?

Наразі очевидно, що створюється лісова монополія. Подається це – як реформа, ініційована Міндовкілля. По факту, замість 157 діючих лісгоспів України створюється ДП «Ліси України», туди переходять усі лісгоспи. Наступним кроком «Ліси України» перетворять на акціонерне товариство? Чи суперечить Державній стратегії управління лісами України до 2035 року? Згідно з нею, в процесі реформування лісового господарства України, державні лісгоспи залишаються у статусі юросіб, а їхня приватизація заборонена. Стратегію затвердив Кабмін. Будемо сподіватись, що ці реформи «на благо» держави.

https://volodymyrets.city/articles/248928/reformi-v-dii-rafalivskij-lisgosp-likvidovano

Loading