РЕГІОНАЛЬНА ЄВРАЗІЯ ТА ПІВДЕННО-СХІДНА ЄВРОПА / КАВКАЗСЬКА ПОЖЕЖНА МЕРЕЖА

Управління пожежами на місцевості, забрудненій радіоактивністю, нерозірваними боєприпасами та наземними мінами в помірно-бореальній Євразії


ЛАНДШАФТНІ ПОЖЕЖНІ БЮЛЕТЕНІ ТА ПОРАДИ З БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВІЙНИ В УКРАЇНІ

Під час війни, агресії та часткової окупації України Збройними Силами Російської Федерації пожежі виникають як побічні збитки та цілеспрямовано. REEFMC та GFMC стежать за ситуацією. Ландшафтні пожежні бюлетені містять оновлення про пожежі на території України (в екосистемах, сільськогосподарських угіддях та містах, включаючи оновлені карти активних пожеж, оновлену статистику пожеж, карти та деталі великих пожеж). Було видано рекомендації з безпеки для подолання загрози лісових пожеж на території, забрудненій нерозірваними боєприпасами (UXO) та радіоактивністю. На карті показано сучасні накопичені локації пожеж, зображені супутниками.

Ландшафтні пожежні бюлетені

Карта активних пожеж на території України за період з 24 лютого по 28 квітня 2022 р.
Джерело: REEFMC / GFMC.

Поради з безпеки

Загальна кількість пожеж, зафіксована супутниковими датчиками в Київській області, 01-15 березня 2022 р. Джерело: REEFMC .

Бомбардування та ракетні обстріли збройних сил Росії викликають пожежі в житлових районах/містах та навколишніх ландшафтах. Супутникові локації пожеж на карті показують ситуацію на 15 березня 2022 року на північний захід Києва та Ірпіня. Джерело: Орора .

Facebook SITREP Генерального штабу Збройних Сил Міністерства оборони України, 23 березня 2022 року, повідомляє про мінування російськими військами. 

Радіоактивні викиди від лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження (ЧЕЗ) 11 березня 2022 року транспортують на території України. Джерело: https://nubip.edu.ua/node/106588

Радіоактивні викиди від лісових пожеж, що горіли в Чорнобильській зоні відчуження (ЧЕЗ) 16 березня 2022 року, транспорт у бік Білорусі. Джерело: https://nubip.edu.ua/node/106588

Довідкова інформація

У 2013 році Глобальний центр моніторингу пожеж (GFMC) опублікував вичерпну Білу книгу, спрямовану до Організації Об’єднаних Націй та міжнародних організацій, під назвою «Пожежі рослинності та глобальні зміни – виклики для узгоджених міжнародних дій». Ця Біла книга містить аналіз небезпечних лісових пожеж, які впливають на безпеку людей у ​​ландшафтах Євразії, включаючи загрози пожежі на землях, забруднених радіоактивністю, НВБ та наземними мінами:


Наземні та повітряні знімки заражених НВБ територій у Німеччині: передові технології бронетанкової та безпілотної техніки для безпечного горіння та боротьби з лісовими пожежами.
Джерело: GFMC (Goldammer et al. [2012, 2016]; див. посилання нижче ; веб-сайт проекту [німецькою] ). 

Безпечне управління пожежами на забрудненій місцевості
У 2014 році Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) замовила Звіт «Кращі практики та рекомендації щодо гасіння лісових пожеж на забруднених територіях з акцентом на радіоактивній місцевості»» (Голдаммер, Дж.Г., Кашпаров, В. ., Зібцев С., Робінзон С., Фрайбург-Базель-Київ, 53. с.)

У 2018 році Регіональний центр пожежного моніторингу Східної Європи (REEFMC) опублікував кишенькові рекомендації щодо управління пожежами в Чорнобильській зоні відчуження, результат спільних зусиль REEFMC, Чорнобильського агентства з управління пожежами та Лісової служби США:

Міжнародні консультації з питань пожежі в опромінених лісах
Під егідою Національного аграрного університету України, Єльського університету, GFMC/UNISDR відбулася міжнародна зустріч на тему «Зменшення ризику катастрофи від катастрофічних пожеж у чорнобильських опромінених лісах» у Києві, Україна, 25 -28 липня 2007 року.

Україна: Другий національний круглий стіл та консультація з питань опромінених лісів
Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи скликало Круглий стіл на тему «Зменшення ризику катастрофи від лісових пожеж у чорнобильських опромінених лісах. Зустріч відбулася 6 жовтня 2008 року в міністерстві за підтримки Школи лісового господарства та екологічних досліджень Єльського університету, Глобального інституту сталого лісового господарства (США) та Глобального центру моніторингу пожеж (GFMC).

Поглиблений семінар «Пожежа та безпека людини: управління пожежами на місцевості, забрудненій радіоактивністю, нерозірваними боєприпасами (UXO) та наземними мінами»
Цей семінар присвячений наслідкам лісових пожеж та управління пожежами на забрудненій території та проводився в Києві та Чорнобилі, Україна, 6- 8 жовтня 2009 року Глобальним центром моніторингу пожеж (GFMC) в рамках діяльності Ради Європи (РЄ) та спільного проекту «Підвищення національного потенціалу з управління пожежами та зменшення ризику на Південному Кавказі» (Навколишнє середовище та безпека Ініціатива [ENVSEC]), Регіональні мережі UNISDR для Південно-Східної Європи/Кавказу та Центральної Азії та Команда спеціалістів з питань лісових пожеж ЄЕК ООН/ФАО.

Міжнародна конференція «Двадцять п’ять років після Чорнобильської катастрофи»
Міжнародна конференція «Двадцять п’ять років після Чорнобильської катастрофи. Безпека для майбутнього»» відбулася в Києві / Чорнобиль, Україна, 20-21 квітня 2011 р. Спільну презентацію «Потреби розвитку пожежогасіння в Чорнобильській зоні відчуження» провели К.Д. Олівер, С.В. Зібцев, А.М. , Й. Г. Голдаммер, Дж. Маккартер, М. М. Петренко та О. А. Борсук.
Вступні промови Чорнобильської конференції виголосили Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун і прем’єр-міністр України Микола Азаров (зверху і посередині), а також голова Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Юкія Амано (унизу).

Регіональна консультативна зустріч «Навколишнє середовище та безпека»
Регіональна консультативна зустріч: Ініціатива «Навколишнє середовище та безпека»: перспективи екологічного співробітництва у Східній Європі за участю Регіонального східноєвропейського центру моніторингу пожеж (REEFMC), з доповідями щодо потреб управління пожежами в забруднених ліси; Мінськ, Білорусь (8 вересня 2014 р.).

Лист Глобального центру моніторингу пожеж (GFMC) до Уряду України
11 лютого 2016 року GFMC надіслав листа Прем’єр-міністру Яценюку та запропонував подальший розвиток потенціалу управління пожежами в Чорнобильській зоні відчуження (ЧЕЗ) (створення інноваційна система раннього виявлення пожеж у ЧЕЗ та продовження співпраці щодо розвитку потенціалу управління пожежами в Україні між GFMC та українськими партнерами) (11 лютого 2016 р.)

Збереження, збільшення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження
Початковий семінар проекту UNEP-GEF «Збереження, збільшення та управління запасами вуглецю та біорізноманіттям у Чорнобильській зоні відчуження» з компонентом управління пожежами; Міністерство екології та природних ресурсів України (МЕПР) та Державне агентство України з управління зоною відчуження, Київ, Україна (18 квітня 2016 р.)

Початок проекту ОБСЄ щодо спільних зусиль у боротьбі з пожежами в Чорнобильській зоні відчуження між Україною та Білоруссю
Консультація щодо проекту «Підвищення радіологічної та екологічної обізнаності на територіях, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС в Білорусі та Україні, з акцентом на боротьбі з лісовими пожежами» (2016-2018 рр.); Офіс ОБСЄ в Україні, Київ, Україна (18 квітня 2016 р.)

Перша координаційна нарада з питань посилення спроможності управління пожежами в зоні відчуження Чорнобильської АЕС
Перша національна координаційна нарада щодо посилення спроможності управління пожежами в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, спільна нарада, організована Регіональним східноєвропейським центром моніторингу пожеж (REEFMC), Лісовою службою США та GFMC з внеском GFMC у Міжнародний механізм готовності до пожеж (IWPM) та стандарти компетенції EuroFire; підготовка Національного круглого столу з управління пожежами, Україна, та Регіональних консультацій з питань транскордонного співробітництва в управлінні пожежами (що відбудуться в Києві у 2017 р.) за підтримки Ради Європи (РЄ), Секретаріату Євро-Середземномор’я Угода про серйозні небезпеки (EUR-OPA); Київ, Україна (22-23 вересня 2016 р.)

Учасники Координаційної наради
Вступні слова Петра Лакиди (Національний університет біоресурсів і природокористування України), Йоганна Г. Голдаммера (GFMC), Джорджа Кента (заступника глави місії Посольства Сполучених Штатів в Україні)
Вступне слово Сергія Зібцева (REEFMC)
Вступне слово Віталія Петрука (голови Державного агентства України з управління зоною відчуження) та Шелі Слемп (Міжнародні програми лісової служби США)
Аудиторія з різних міністерств та відомств України. Фото: REEFMC / NULESU

Двосторонні навчання з ліквідації надзвичайних ситуацій між Білоруссю та Україною
В рамках проекту « Поліпшення радіологічної та екологічної обізнаності на територіях, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС у Білорусі та Україні з акцентом на боротьбу з пожежами , було проведено двостороннє навчання з ліквідації транскордонних пожеж, що горять на радіоактивно забрудненій території». підготовлено та координується Організацією з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), Регіональним східноєвропейським центром моніторингу пожеж (REEFMRC) та GFMC (JG Goldammer); 17-18 травня 2018 року, Гомельське обласне управління МНС Республіки Білорусь, м. Гомель, Білорусь.Перші спільні настільні навчання українських та білоруських відомств, відповідальних за управління пожежами та надзвичайні ситуації, було проведено у Гомелі (Білорусь) під егідою та спонсором ОБСЄ. Верхні фото: командирів інцидентами з Білорусі (ліворуч) та України (праворуч) підтримувала команда модераторів (сині жилети), адміністраторів (червоні) та спостерігачів/доповідачів (жовті). Середні та нижні фотографії: сесія оцінювання та групове фото. Фото надано ОБСЄ / Євген Малолетка.

Регіональний семінар Управління ландшафтними пожежами в Південно-Східній Європі
Семінар був організований Регіональним центром пожежного моніторингу для Південної Європи/Кавказу (RFMC) та GFMC від імені Офісу Координатора економічної та екологічної діяльності ОБСЄ. У ньому йшлося про управління пожежами на місцевості, забрудненій нерозірваними боєприпасами (UXO) та наземними мінами; 17-19 грудня 2018 року, Скоп’є, Північна Македонія.

Вибрані значні лісові пожежі в Чорнобильській зоні відчуження

Кілька прикладів значних лісових пожеж у Чорнобильській зоні відчуження у 2016-2020 роках:

Зображений супутником радіоактивний дим, який транспортується внаслідок пожеж, що горіли в західній частині Чорнобильської зони відчуження 4 квітня 2020 року (верхня частина), хід пожежі та зони горіння 5 квітня 2020 року (середина) та активні пожежі, що горіли в т.ч. під назвою «Червоний ліс», найбільш забруднений ліс поблизу саркофага блоку 4 Чорнобильської атомної електростанції, 9 квітня 2020 року. Джерела: Sentinel і Planet.

Останні публікації
Наступні публікації описують перший і провідний проект, присвячений розробці безпечних призначених методів горіння на місцевості, забрудненій нерозірваними боєприпасами (UXO), вперше опублікований у 2012 році (німецькою мовою з англомовною анотацією) і знову після завершення проекту в 2016 році англійською мовою. , а з 2018 року також доступний трьома додатковими мовами:

Холь А., А. Нікколай, Ч. Олівер, Д. Мельничук, С. Зібцев, Й. Г. Голдаммер, М. Петренко, В. Гулідов. 2012. Вплив радіоактивного диму від катастрофічної лісової пожежі в Чорнобильській зоні відчуження: найгірший сценарій. Дж. Біоресурси Землі та якість життя 1, 1-34, ISSN 2221-1713.


Супутникові знімки у травні 2003 року показують численні лісові пожежі в Чорнобильській зоні відчуження та навколо неї на землях з різним рівнем забруднення, які несуть радіоактивний дим у напрямку Києва.

Зібцев С.В., Голдаммер Дж.Г., Робінсон С., Борсук О.А. 2015. Пожежі в ядерних лісах: тихі загрози довкіллю та безпеці людини. ФАО Унасильва 66 (243-244), 40-51.

Інтерв’ю Українського журналу «ФОКУС» із Сергієм Зібцевим:

Спеціальний випуск лісової служби США «Управління пожежами сьогодні» (FMT), Vol. 77 № 1:


Друкувати зручно, PDF та електронною поштою

24 ЛИСТОПАДА 2017 РОКУ

 46 total views,  4 views today

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.