ЩО ВБИВАЄ УКРАЇНСЬКИЙ ЛІС?

Тисячі повалених дерев гниють у лісі під дощами, втрачаючи свою цінність. Або сохнуть під пекучим сонцем, створюючи потенційну небезпеку для виникнення лісових пожеж.

Чому так відбувається? Розберемо на прикладі:

📍Це територія філії “Богуславське лісове господарство”. Ділянка 4 гектари. У минулому році вітровал пошкодив здоровий ліс. “Пошкодив” – це якщо говорити науковою мовою. Простими словами – знищив. І це величезні збитки.

Що потрібно робити лісівникам в цій ситуації?

✔️Провести суцільну санітарну рубку. Тобто “забрати” цю деревину з лісу. Куди її діти? У першу чергу, на фронт. “Ліси України” повністю забезпечують ЗСУ деревиною. І ці потреби тільки збільшуються.

🌲Далі на цьому місці потрібно висадити ліс. Але лісівники не можуть цього зробити, бо спочатку, за законом, треба провести процедуру оцінки впливу на довкілля (ОВД).

Що таке звіт ОВД? Це складна бюрократична і дороговартісна процедура. Зовнішня компанія має підготувати звіт, у якому буде зазначено, що на цьому місці дійсно має рости ліс.

❗️Такий звіт коштує близько 400 тис. грн. Крім того, ще 300 тис. грн потрібно заплатити за оцінку ґрунтів і води. Ще 25 тис. грн – за громадські обговорення. У підсумку, філія має заплатити приватній кампанії понад 700 тис. грн, просто щоб прибрати мертву деревину з лісу.

Чи адекватно витрачати такі гроші, якщо їх можна направити, наприклад, на посилення протипожежної безпеки, створення насіннєвих заводів, рекреаційних пунктів тощо? Звичайно, НІ.

Ця історія – не унікальна. Таких ділянок по країні безліч. ЗУ “Про оцінку впливу на довкілля” потребує змін. Депутатам потрібно прийняти рішення.

Державне агентство лісових ресурсів України