Щорічно планета втрачає 10 млн гектарів лісу — ООН

В новому дослідженні організація дійшла висновку — збереження та стале використання можуть захистити рослини, тварин, а також роботу для 86 млн людей

Потрібно негайно виконати невідкладні дії для збереження біорізноманіття лісів світу. Адже темпи збезлісення та деградації землі збільшується щороку. Таку доповідь сьогодні оприлюднило ООН. У доповіді, опублікованій в Міжнародний день біологічного різноманіття (22 травня), відзначається, що збереження біорізноманіття у світі повністю залежить від того, як ми взаємодіємо з лісами й користуємося ними.

Документ було підготовлено Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) вперше спільно з Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) і за технічної участі Світового центру моніторингу природоохорони Програми ООН з навколишнього середовища.
ООН наголошується, що з 1990 року в результаті переходу в інші категорії землекористування втрачено близько 420 млн гектарів лісів, хоча за останні три десятиліття темпи збезлісення сповільнилися.

Криза COVID-19 різко загострила увагу на важливості збереження природи та сталого користування нею, змушуючи визнати, що здоров’я людей залежить від здоров’я екосистеми. Ключову роль в цьому відіграє захист лісів, бо вони вміщають в собі основну частину всього наземного біорізноманіття планети. Ліси містять 60 000 різних видів дерев, 80 % видів земноводних, 75 % видів птахів і 68 % видів всіх ссавців Землі.

У складеній організацією Глобальній оцінці лісових ресурсів 2020 року, було показано, що, попри уповільнення в останнє десятиліття темпів збезлісення, щороку в результаті переходу в сільськогосподарські угіддя й інші категорії землекористування втрачаються майже 10 млн гектарів лісу.

«Збезлісення та деградація лісів продовжуються зі загрозливими темпами зростання, що впливає значною мірою на безперервну втрату біорізноманіття», – відзначають в передмові Генеральний директор ФАО Цюй Дуньюй та Виконавчий директор ЮНЕП Інгер Андерсен.

З огляду на те, що ФАО та ЮНЕП готуються очолити проведення Десятиліття ООН з відновлення екосистем (2021-2030 роки), а країни обговорюють Глобальну рамкову програму в області біорізноманіття на майбутнє.

«Для того щоб зупинити процес збезлісення і втрати біорізноманіття, нам необхідно зміните те, як ми виробляємо і споживаємо продовольство, — відзначили Цюй і Андерсен. – Нам також потрібно зберігати ліси й дерева, розпоряджатися ними в рамках комплексного ландшафтного підходу та усувати завдану шкоду за допомогою зусиль з відновлення лісів».

Дослідження, проведене для даної доповіді Світовим центром моніторингу природоохорони ЮНЕП, показує, що найбільший приріст охоронних лісових територій стався в широколистяних вічнозелених лісах, тобто тих, що зазвичай трапляються в тропічних зонах. Крім цього, всередині охоронних зон тепер розташовується понад 30% усіх вологих тропічних лісів, субтропічних сухих лісів і при океанічних лісів помірного поясу.


Продовольча безпека та засоби для існування мільйонів людей по всьому світу залежать від лісів. Ліси забезпечують понад 86 млн зелених робочих місць. З усіх, хто живе за межею бідності, понад 90% виживають завдяки продуктам, хмизу та засобів для існування, отриманих від лісу. В їхнє число входять 8 мільйонів людей лише з Латинської Америки, які живуть за межею бідності.

Нагадаємо, в Україні висаджено більше 122 мільйонів дерев — Держлісагентство.

Тим часом, екологи вимагають створення нового нацпарку на Харківщині.

Євгенія Данілова

22 Травня 2020, 18:06

https://greenpost.press/news/shhorichno-planeta-vtrachaye-10-mln-gektariv-lisu-oon-i6827