Широкомасштабне відновлення лісів захистило схід США від зміни клімату

НАУКА
Anna Nevolina

Колишні ліси на сході Сполучених Штатів відродилися за останнє століття. У цьому процесі вони утримують температуру на стабільному рівні або навіть незначно знижують її для десятків мільйонів людей, в той час, як світ в цілому нагрівається. Обговорення кліматичних наслідків лісовідновлення зазвичай пов’язане з тим, скільки вуглецю воно може поглинути з атмосфери. Цей висновок свідчить про те, що при розгляді глобальних наслідків не можна нехтувати регіональними ефектами.

Американці набагато частіше заперечують докази зміни клімату, особливо на південному сході, ніж жителі інших країн. Хоча це, безсумнівно, відображає соціальні та історичні фактори, безпосередній досвід також може відігравати певну роль.

У той час як майже по всьому світу стає все спекотніше, і більшість населення планети піддається впливу зростаючих хвиль спеки, на сході США справи йдуть інакше. Причиною, як показують нові дослідження, є відновлення лісів, спустошених у 18-19 століттях.

Ця інформація може допомогти розрахувати, скільки лісів потрібно відновити іншим регіонам, щоб захиститися від глобальних тенденцій.

“Йдеться про те, щоб з’ясувати, наскільки ліси можуть охолодити наше довкілля і наскільки це вплине на нього, – сказала доктор Меллорі Барнс з Університету Індіани у своїй заяві. “Ці знання є ключовими не лише для прогнозування масштабного лісовідновлення, спрямованого на пом’якшення наслідків зміни клімату, але й для планування таких ініціатив, як висаджування дерев у містах”.

Близько 300 років тому територія нинішнього сходу США була майже повністю вкрита лісами. Лісозаготівлі та розчищення території для сільського господарства знищили більшу її частину, але з 1930-х років 15 мільйонів гектарів (37 мільйонів акрів) були активно відновлені або відновлені через занедбаність.

Ліси охолоджують повітря навколо себе, пропускаючи воду, подібно до того, як ми охолоджуємо себе, коли пітніємо, і водночас створюємо хмари. Інші фактори, такі як темрява листя та шорсткість поверхні, також можуть мати вплив, але далеко від полюсів транспірація має тенденцію домінувати.

У період максимальних вирубок на сході США, ймовірно, потеплішало, але ми не маємо достовірних даних за більшу частину цього часу. Коли ліси повернулися, вони принесли з собою регіональний ефект похолодання. У той час як вся Північна Америка потеплішала на 0,7°C (1,2°F) між 1900 і 2010 роками, визначені регіони східного узбережжя і південного сходу охололи на 0,3°C (0,5°F).

Барнс і співавтори далеко не перші, хто помітив це протиріччя глобальному тренду; професійні заперечувачі люблять вказувати на нього за кожної нагоди. Однак причина цього явища є предметом дискусій, причому винуватцями називають аерозолі, що викидаються як забруднення, збільшення кількості опадів і зміни в сільськогосподарській діяльності.

“Ця широкомасштабна історія лісовідновлення, величезна зміна рослинного покриву, не була широко вивчена на предмет того, як вона могла сприяти аномальній відсутності потепління на сході США, яку кліматологи називають “дірою в потеплінні”, – сказав Барнс. “Ось чому ми спочатку вирішили виконати цю роботу”.

Це не новина, що дерева мають охолоджуючий ефект – ви можете відчути його, коли входите до засадженого листям кварталу, – але розмір цього ефекту потрібно було виміряти. Барнс та його колеги використовували дані, отримані як із супутників, так і з термометрів на вежах, щоб порівняти ліси з прилеглими територіями, розташованими на більшій відстані від землі, ніж у попередніх дослідженнях. Вони виявили, що навіть райони, розташовані на значній відстані від лісу, виграли від ефекту охолодження.

Команда дослідників дійшла висновку, що сьогодні ліси на сході США забезпечують охолодження на 1°-2°C (1,8°-3,6°F) протягом року, а влітку – набагато більше. Оскільки лише невелика частка цього тепла була б доступна з мізерних лісів до 1930-х років, це означає, що без відновлення лісів потепління було б таким же, як і на решті території планети. Однак вони визнали, що інші фактори також зробили свій внесок, і Барнс зазначив: “Ми не можемо пояснити все похолодання, але ми припускаємо, що лісовідновлення є важливою частиною рівняння”.

Посадка лісів широко вітається як найшвидший і найпростіший спосіб уповільнити глобальне потепління за рахунок поглинання вуглекислого газу з атмосфери. Тим не менш, цей спосіб зазнає критики, оскільки пожежі можуть змінити цей ефект, а в деяких місцях ліси зберігають менше вуглецю, ніж пасовища, які вони замінюють.

Автори зазначають, що подібні застереження стосуються і використання лісів у різних середовищах, вказуючи, що у високих широтах дерева можуть бути теплішими, ніж засніжена тундра. Молоді ліси (20-40 років) також мають більший охолоджувальний ефект, ніж старі, тому не всі переваги є постійними. “Природоорієнтовані кліматичні рішення… будуть ефективними лише тоді, коли вони супроводжуватимуться декарбонізацією економіки в цілому”, – пишуть вони.

А проте, якщо це дослідження можна буде відтворити, то воно покаже, що в правильних місцях відновлення лісів – або взагалі залишення лісів – може мати велике значення.

https://nnews.com.ua/shyrokomasshtabne-vidnovlennya-lisiv-zahystylo-shid-ssha-vid-zminy-klimatu.html