Скільки нових пралісів виявили цього року в Україні?

9 Липня 2021, 15:08

Чотири роки тому у Лісовому кодексі України з’явилися такі поняття як праліс, квазіпраліс та природний ліс і змінилися положення щодо режиму їх збереження та охорони.  Крім того, Закон України “Про природно-заповідний фонд України” отримав окрему підкатегорію – пралісова пам’ятка природи. 

В Україні роботи з ідентифікації таких лісів тривають ще з 2010-х років. У Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій,  Волинській, Рівненській, Житомирській областях попередньо ідентифіковані майже 100 тис. га потенційних пралісів, квазіпралісів та природних лісів. 

Це ліси, яких майже не торкнулась людина своєю господарською діяльністю. Вони розвиваються природним чином. У Карпатах це переважно високогірні ліси або ліси на крутих схилах, на Поліссі – заболочені ділянки.

Роман Абрамовський: “Ідентифікація пралісів, квазіпралісів та природних лісів надважлива для України. Так ми захищаємо від втручання людини унікальні оселища для багатьох зникаючих видів, та запобігаємо змінам клімату. Адже руйнування цих лісів спричиняє вивільнення вуглецю в атмосферу, що сильно впливає на кліматичні зміни”.

Після ідентифікації та погодження з лісокористувачами, наступним етапом стане створення пралісових пам’яток природи – аби назавжди зберегти їх від господарського втручання. 

Наразі в Україні вже нараховується більше, ніж 93 таких об’єкта загальною площею майже 11 тис. га. 

Цього року вже створені нові пралісові пам’ятки природи у Закарпатській області на площі 1 136,2 га, у Чернівецькій – 727,9 га, Волинській – 90,5 га. Триває підготовка документів на заповідання 3021,8 га у Закарпатській, 154,2 га у Рівненській, 124,7 га  у Житомирській областях. 

Хто робить ідентифікацію та заповідання пралісів?

Це результат тісної співпраці між громадськими організаціями, насамперед, Українським товариством охорони птахів та  Всесвітнім фондом природи в Україні, лісокористувачами та обласними державними адміністраціями.

Зі свого боку, Міндовкілля всіляко допомагає збереженню пралісів:

  • 9 грудня 2020 року Уряд заборонив суцільні санітарні рубки у високогірних, берегозахисних, протиерозійних лісах Карпат природного походження;
  • при погодженні матеріалів лісовпорядкування міністерство звертає особливу увагу на наявність пралісів та проведення процедури їх ідентифікації.

https://mepr.gov.ua/news/37732.html

Loading