Спектральне фото короїда

Зйомка з квадрокоптера виявляє ураження лісу, непомітне для ока.

В одному з підрозділів фінсько-шведської лісопромислової корпорації Stora Enso провели дослідження з використання безпілотників та багатоспектральних камер для виявлення пошкоджень комахами лісів. Програма для інтерпретації зображень змогла визначити дерева, де поселилися ялинові короїди. Нові дані, отримані таким способом, можуть бути використані, наприклад, для планування управління лісами, своєчасної лісокультурної роботи та заготівлі.

Ялиновий короїд стає все поширенішим у північних лісах під час потепління клімату. Безпілотник підрозділу корпорації «Стора Енсо Ліс» зміг виявити короїдів набагато швидше та ефективніше, ніж людське око. Дослідницькі польоти проводилися в Південній Карелії, Фінляндія, в околицях Лаппеенранти влітку 2019 року.

Жук ялинового короїда перешкоджає нормальному надходженню води від кореневої системи дерева до верхівки ялини, через що дерево гине. Мультиспектральна камера, встановлена на безпілотнику, ідентифікувала дерева, циркуляція рідини в яких була порушена. На зображенні такі дерева вирізнялися за кольором від здорових дерев. Це дає можливість виявляти пошкодження ялицевим короїдом навіть у великих лісових районах, розповідає лісовий фахівець Саана Пулкінен з лісового відділу «Стора Енсо», яка робила дипломну роботу в рамках дослідження.

Дослідження показало, що спостереження за експозицією ялинового короїда з дрона й інтерпретація зображень – надійний метод. Також виявилося, що чим більше дерево, тим простіше було виявити зараження. Крім того, програма інтерпретації зображень була запрограмована для виявлення ялинок між інших порід дерев: ідентифікація була на 97% правильною.

Це ще була дослідницька робота і тестування, …але на підставі результатів досліджень, класифікація здоров’я дерев була правильною на 86%, констатує Пулкінен.

Дослідження з безпілотників є частиною більшого напрямку розвитку, який ми називаємо точним лісівництвом. Точне лісове господарство запропонує нові можливості для моніторингу лісів, оптимізації управлінських рішень та підвищення цінності для власників лісів та галузі, додає Мікко Юхола, відділ інновації та розвитку лісового майданчика Стора Енсо.

Окрім Фінляндії, лісові дослідницькі польоти та інтерпретація зображень проводились у Швеції та Чехії. Пілоти безпілотників Стора Енсо вже сканували сотні гектарів лісу, і, таким чином, накопичується все більше лісових даних.

Надалі накопичені лісові дані також можуть бути використані для планування та оцінки запасів лісу. Ми продовжимо, щоб у майбутньому надавати сканування з безпілотників як послугу власникам лісів. Вже зараз деякі наші лісові експерти використовують дрон у власній роботі, наприклад, у моніторингу розсади, констатує Мікко Юхола.

Сьогодні Stora Enso – одна з найбільших приватних власників лісів та лісозаготівельних організацій у світі.

За матеріалами
GlobalWoodMarkets,
Газета “Природа і суспільство”

Loading