Спорудження на Закарпатті Міжнародного екологічного центру букових пралісів передбачено урядом України. Коли розпочнеться?

Найперше варто наголосити: Державну програму розвитку регіону Українських Карпат на 2020-2022 роки уряд затвердив торік постановою від 20 жовтня.

Такою мала бути споруда центру.

У документі за напрямом «Екологічна безпека та природоохоронні заходи» передбачено будівництво в Карпатському біосферному заповіднику Міжнародного навчально-дослідного центру збереження букових пралісів, еколого-освітньої роботи та сталого розвитку.

А відповідальними виконавцями будівництва цього об’єкта визначено Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів і Закарпатську облдержадміністрацію.

Спорудження центру передбачається також вимогами статті 5 Конвенції про охорону Всесвітньої культурної та природної спадщини і урядовим розпорядженням від 21 листопада 2018 р. № 892-р «Деякі питання збереження української частини природного об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» і сталого розвитку прилеглих до нього територій».

Відповідно до Стратегії розвитку мережі навчальних центрів (візит-центрів), розробленої в Міжнародній академії охорони природи на острові Вільм (Німеччина, 2011 р.), для збереження букових пралісів як об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО центр проводитиме дослідження букових пралісів, поширюватиме знання про значення та цінності Всесвітньої природної спадщини, підвищуватиме рівень екологічної освіченості управлінських та господарських кадрів, зокрема в сфері лісової екології, природоохоронної справи і сталого розвитку; пропагуватиме альтернативні джерела енергії, проводитиме міжнародні конференції та семінари із екологічних проблем тощо.

Ця установа відіграватиме координуючу роль у мережі еколого-освітніх центрів, які паралельно мають створюватися в інших 12 країнах Європи, де розташовані частини об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси і давні ліси Карпат та інших регіонів Європи» (Німеччина, Італія, Іспанія, Румунія, Словаччина, Австрія, Україна та інших).

Значна частина цього об’єкта Всесвітньої спадщини розташована в прикордонних районах повіту Марамуреш Румунії (резервати «Grosii Tiblesului — Preluci», «Grosii Tiblesului — Izvoarele Nerei» та «StrTmbu Baiut»), Словаччини (національний парк «Полоніни» та охоронна область «Вігорлат») і Закарпатської області України (Карпатський біосферний заповідник, національні природні парки «Ужанський», «Синевир» та «Зачарований край»).

Проектована будівля центру матиме площу близько трьох тисяч квадратних метрів і міститиме готель на 50 місць, лабораторно-навчальні приміщення, бібліотеку, конференц-зал на 150 місць, їдальню, виставкові холи площею в 600 кв. м з інтерактивною експозицією букових пралісів, альтернативних джерел енергії, ілюстрації негативних кліматичних процесів тощо.

На будівництво центру розроблена (за кошти Державного бюджету України) проектно-кошторисна документація. Загальна вартість спорудження у цінах 2015 року — 32 334 192 гривні. Але фінансування ще не виділено.

У зв’язку із цим звертаємося зі сторінок авторитетної газети «Голос України» до міністра захисту довкілля та природних ресурсів Романа Абрамовського і голови Закарпатської облдержадміністрації Олексія Петрова внести будівництво в Карпатському біосферному заповіднику Міжнародного навчально-дослідного центру збереження букових пралісів, еколого-освітньої роботи та сталого розвитку до переліку об’єктів «Великого будівництва» на 2022 рік і виділити із державного бюджету необхідні кошти  як для спорудження, так і для корегування проектно-кошторисної документації.

Федір ГАМОР, заступник директора Карпатського біосферного заповідника, доктор біологічних наук, професор, заслужений природоохоронець України.

Рахів.

Закарпатська область.

http://www.golos.com.ua/article/338559

Loading