Справа не в дешевих стільцях

Хто замовник дослідження, яке може дестабілізувати ситуацію в лісовій галузі України?

Відома в Україні організація Earthsight (завдяки своєму скандальному дослідженню про незаконні рубання лісу дворічної давнини) днями вкинула в інформаційний простір нове «розслідування» під назвою «Ліс у пласкій упаковці». Зміст назви стає зрозумілим, якщо зануритися в текст цього дебелого документа. По суті – відбувся випад (напад) на кількох найбільших гравців на ринку деревини. Це відома шведська компанія з виробництва меблів ІКЕА разом з її партнерами та Лісова опікунська рада (Forest Stewardship Council, FSC), що займається сертифікацією лісогосподарських підприємств, зокрема, в Україні. Розслідування зводиться до того, що нібито бренди зі світовим ім’ям, відомі як охоронці природи, насправді користуються послугами чи покривають своєю бездіяльністю поставщиків незаконно добутої деревини. А причиною всьому нібито бажання шведського виробника випускати дешеві меблі. Не важко здогадатися, що підприємства, які поставляють на ринок нелегальну деревину, знайшлися в Україні, в Закарпатті.

Свою офіційну позицію на звіт британської неурядової організації Earthsight висловило ДП «Великобичківське лісомисливське господарство», яке чи не найчастіше серед інших українських згадується в документі. Коротко ця позиція виглядає так: «Інформація у звіті британської неурядової організації Earthsight не підтверджена жодним документальним фактом та не заслуговує уваги на її пояснення».

До речі, в зборі інформації англійцям допомагали українські природоохоронні організації, зокрема, «Наші гроші. Львів», «Українська природоохоронна група», «Екологія-Право-Людина» і Центр Протидії Корупції.

Відреагували на публікацію дослідження «Earthsight» і в Державному агентстві лісових ресурсів.

Голова Державного агентства лісових ресурсів України Андрій Заблоцький підписав наказ про проведення впродовж двох тижнів ретельної перевірки Великобичківського лісгоспу стосовно всіх фактів, оприлюднених у дослідженні громадської організації «Earthsight».

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський доручив ретельно вивчити цю ситуацію та унеможливити в подальшому дії, які порушують екологічне законодавство. Він триматиме питання на особистому контролі. У разі виявлення підтверджених фактів, прийматимуться управлінські рішення.

Водночас, Голова Держлісагентства зауважив, що це дослідження в більшості дублює дослідження дворічної давнини.

«Зокрема у новому звіті Earthsight повторює своє попереднє твердження щодо незаконності призначень санітарних рубок в Україні. Попередній висновок Earthsight був зроблений на основі аналізу 18 ділянок. Після оприлюднення цієї інформації, Держліс­агентство зробило детальний аналіз її. Виявилось, що з цих 18 ділянок Earthsight аналізувала лише 4 ділянки, відведені під санітарну рубку, всі інші були проаналізовані через рік і більше після рубки, або аналізувались ділянки, на яких рубка взагалі ніколи не була проведена. Результати обстеження цих нібито 18 ділянок було екстрапольовано на національний рівень та таким чином визначено загальний показник», – зазначив Андрій Заблоцький.

Загалом дослідження вказує на нібито недосконалість системи сертифікації канадської Лісової опікунської організації (Forest Stewardship Council), її неспроможність зафіксувати діяльність із незаконної вирубки деревини та нібито використання IKEA такої деревини для виробництва меблів.

Варто зазначити, що FSC пропонує одну з найпотужніших та найавторитетніших систем лісової сертифікації у світі. Ця організація підтвердила законність експортованої деревини.

Окрім цього, за словами Голови Держлісагентства, для об’єктивності таких досліджень мають бути дотримані наступні вимоги:

• Залучення фахівців спеціалізованих лісозахисних підприємств.

Нині невідомо, хто і як проводив обстеження ділянок. Фахівці державних спеціалізованих лісозахисних підприємств не залучалися.

• Надана інформація про склад міжнародних та вітчизняних експертів.

Відомості про склад міжнародної команди експертів, які приїздили б для збору відповідної інформації, відсутні.

• Інформація про фінансування і замовника такого дослідження.

Жодного пункту не було дотримано.

«Не випадково й те, що інформація публікується в момент виходу компанії ІKEA на ринок України. До речі, український виробник меблів для IKEA вже заявив, що екостільці «Тер’є», про які йдеться в дослідженні, вони навіть не виробляють https://bit.ly/3fZ53vQ. Переконаний, що дослідження мало на меті підірвати довіру до однієї з найавторитетніших систем лісової сертифікації в світі та дестабілізувати ситуацію в лісовій галузі України», – підкреслив Андрій Заблоцький.

Також він звернув увагу на те, що за п’ять місяців цього року незаконні рубки в Україні зменшилися на 46%.

Газета “Природа і суспільство”