Тридцять п’ята річниця Чорнобильської катастрофи

Опубліковано: 22.04.2021, 10:46

Цьогоріч, 26-го квітня, минає 35 років, як на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції сталася катастрофа планетарного масштабу, яка є найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Відлуння цієї трагедії відчувається і зараз, а значить ми маємо гідно вшанувати тих, хто поклав своє життя або віддав своє здоров’я за те, щоб ми сьогодні могли спокійно жити і розбудовувати нашу власну державу.

26 квітня – День Чорнобильської трагедії і Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф, що був запроваджений у вересні 2003 року. Це день, який назавжди змінив історію Чорнобильської АЕС. День, який сколихнув увесь світ та змінив ставлення до використання мирного атома. День, який змінив долі сотень тисяч людей.

Аварія на ЧАЕС світовим співтовариством визнана  найбільшою техногенною катастрофою в історії людства, а тому належне відзначення 35 річниці аварії на Чорнобильській АЕС – спільне завдання представників влади, органів місцевого  самоврядування, громадських організацій, жителів  країни та нашої області.

 «Чорнобиль» – слово, яке у кожного українця викликає сильні емоції. 35-ті роковини аварії на ЧАЕС можуть стати для всієї України та великої частини міжнародної спільноти потужним поштовхом для об’єднання зусиль.

Над подоланням наслідків Чорнобильської катастрофи зараз працюють понад 40 країн світу, які надають підтримку у ліквідації наслідків аварії та забезпеченні сталого розвитку і майбутнього територій, що зазнали радіаційного ураження внаслідок аварії. За ці десятки років ситуація навколо Чорнобильської станції та у зоні відчуження суттєво змінилася на краще, але багато питань ще не вирішено. Українці та увесь світ мають знати правду не лише про причини і наслідки аварії на ЧАЕС та їх ліквідацію, а й про сьогодення та майбутнє Чорнобильської зони відчуження.

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ № 556/2020 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи». Ним передбачено, що Кабінет Міністрів України має вжити невідкладних заходів щодо поліпшення протипожежного та санітарного стану лісів на території зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення, зокрема на лісових територіях Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, а також щодо вдосконалення системи оперативного реагування, зокрема моніторингу та раннього виявлення пожеж тощо.

Крім того, уряд повинен проаналізувати та актуалізувати законодавство щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та щодо соціального захисту постраждалих громадян, а також забезпечити контроль за ефективним використанням бюджетних коштів, передбачених на відповідні цілі. Також має бути актуалізована загальнодержавна цільова екологічна програма поводження з радіоактивними відходами та загальнодержавна програма зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему. Кабінет Міністрів також має розробити та затвердити план заходів до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи, вшанування подвигу учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. План, зокрема, повинен передбачати проведення 26 квітня 2021 року у Києві та Київській області заходів з нагоди 35-х роковин катастрофи; проведення у закладах освіти та закладах культури інформаційних, просвітницьких, культурно-мистецьких та інших заходів, а також широке висвітлення таких заходів. Необхідним є й опрацювання питання проведення в Україні міжнародної конференції, присвяченої 35-м роковинам Чорнобильської катастрофи.

Кабінетом Міністрів України відповідно видано розпорядження №1586-р  від 11 грудня 2020 року, яким утворено Організаційний комітету з підготовки та проведення у 2021 році заходів, пов’язаних з 35-ми роковинами Чорнобильської катастрофи, а також затверджено план заходів, пов’язаних з відзначенням 26 квітня цього року 35-х роковин Чорнобильської катастрофи. План дозволить реалізувати заходи щодо гідного шанування 35-х роковин Чорнобильської трагедії, подвигу учасників ліквідації наслідків аварії, належного забезпечення соціального захисту постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, створення умов для економічної реабілітації та розвитку територій, що зазнали радіоактивного забруднення, а також посилення уваги суспільства і світової спільноти до проблем подолання наслідків катастрофи. Заходи будуть проведені без залучення додаткового фінансування з бюджету. Тридцять п’ята річниця Чорнобильської катастрофи має стати початком великої програми з меморіалізації зони  для того, щоб зрозуміти, що це місце однієї з найбільших трагедій, коли знецінилося людське життя. Є також наміри подати Чорнобильський комплекс до  переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

https://vl.nmc.dsns.gov.ua/ua/Ostanni-novini/82.html

***

Активну участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС брали працівники Держлісагентства. Серед них варто відмітити Віктора Парфенюка і Віталія Білоуса.

Про Віктора Анатолійовича була опублікована стаття вчора, а про Віталія Павловича передрукуємо статтю, присвячену його шестидесятип’ятиріччю.

Авторитет, зароблений десятиліттями…

четвер, грудня 22, 2016

Не делай зла — вернется бумерангом,
Не плюй в колодец — будешь воду пить,
Не оскорбляй того, кто ниже рангом,
А вдруг придется, что-нибудь просить.
Не предавай друзей, их не заменишь,
И не теряй любимых — не вернешь,
Не лги себе — со временем проверишь,
Что этой ложью сам себя ты предаёшь.
Омар Хайям

Ці рядки можуть бути епіграфом до всього великого та яскравого життя Віталія Павловича Білоуса, якій свою трудову діяльність в лісовому господарстві розпочав у 1974 році.

Дитячі та юнацькі роки Віталія Павловича пройшли  у мальовничих місцях Житомирщині, серед вікових соснових борів та блакитних озер. Тож обрання професії лісівника не було спонтанним.
Молодим спеціалістом Білоус, після закінчення Української сільськогосподарської академії, був направлений у Київську філію Інституту «Союздіпролісгосп», де працював на посаді старшого інженера.

У лютому 1979 року   переведений у Міністерство  лісового господарства на посаду старшого інженера відділу експорту продукції, а у 1987 році призначений на посаду провідного інженера управління охорони, захисту лісу і державного контролю Мінлісгоспу.

Фахові здібності  Віталія Павловича особливо розкрились  під час виконання у 1986-1989 рр. обов’язків керівника спеціальної групи Міністерства лісового господарства та безпосередньої участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

«Ця робота полягала у виконанні надзвичайно важливих державних завдань
з попередження та ліквідації лісових пожеж на найбільш забруднених територіях в безпосередній близькості до Чорнобильської АЕС та недопущення розповсюдження радіонуклідів в оточуюче середовище», – пригадує Білоус.

В період з 1998 по 2011 рр. Віталій Білоус очолював відділ охорони і захисту лісів у центральному апараті Держкомлісгоспу. Маючи великий досвід Віталій Павлович    приймав участь в  розробленні ефективних заходів з охорони лісів від пожеж і незаконних рубок та їх захисту від шкідників і хвороб.

Головний ворог лісу- лісова пожежа! Приймати рішення під час локалізації та гасіння великих лісових пожеж в Криму – 1998 та 2007 роки та на Херсонщині у 2008 році Віталію Павловичу доводилось не одноразово. Він добре знає, як це втрачати бойових друзів під час гасіння пожежі.

«Наш відділ охорони і захисту лісів завжди опікувався питанням запобігання пожежній небезпеці в лісах та мінімізації негативних наслідків. З кожним роком захист лісів від лісових пожеж стає все болючішим. Актуальним є і буде – використання підвідомчими лісогосподарськими підприємствами сучасних та ефективних засобів пожежогасіння. Ні коли не припиняється, в галузі, створення та доукомплектування лісопожежних станцій, налагодження належної взаємодії наземних та авіаційних протипожежних формувань, співпраці з підрозділами служби з надзвичайних ситуацій та МВС»,- говорить Білоус.

Після виходу на пенсію у 2011 році Віталій  Білоус продовжив працювати на посаді інженера І категорії у Державному спеціалізованому лісозахисному підприємстві «Київлісозахист», а з початку 2012 року – на посаді заступника директора, де і працює по цей час. Загальний стаж роботи в лісовій галузі 46 років!!!

За період роботи на ДСЛП «Київлісозахист» Білоус В.П.  проявив себе як висококваліфікований спеціаліст. Він бере активну участь у складанні прогнозів розвитку популяцій шкідників та розповсюдження хвороб лісу, що дає можливість підприємству своєчасно робити висновки про доцільність проведення винищувальних заходів боротьби з ними.

Кваліфіковано забезпечує організацію та проведення лісопатологічних обстежень з метою визначення лісопатологічного та санітарного стану лісових насаджень, уточнення меж осередків шкідників та хвороб, надходження і перевірку ведення первинної документації в лісогосподарських підприємствах України.

Здійснював методичне керівництво щодо застосування на підприємствах нових способів і засобів боротьби зі шкідниками і хворобами лісу, а також керівництво з нагляду за ними.

Брав участь у розробці законодавчих документів, спеціальних інструкцій, методичних вказівок  з питань, направлених на оздоровлення лісу та захист його від будь-яких шкодочинних впливів.

Успішно координував роботу відділу нагляду за дотриманням правил ведення лісового господарства на забезпечення перевірок за дорученням Секретаріату Президента України, Кабінету Міністрів, правоохоронних органів, Міністерства екології і природних ресурсів та ін. і проходження документації за результатами роботи цього відділу. Надавав допомогу спеціалістам –лісопатологам, які мали менший досвід роботи.

Як висококваліфікований спеціаліст Білоус користується заслуженим авторитетом серед працівників галузі.

За багаторічну плідну працю в галузі, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток і підвищення ефективності лісогосподарського виробництва України був нагороджений нагрудним знаком Держкомлісгоспу України “Відмінник лісового господарства України” (2001), Іменним годинником Голови Держкомлісгоспу (2005), Почесною  грамотою МНС України (2006), Почесною Грамотою Держкомлісгоспу (2009, 2010, 2011), нагрудним знаком Державного агентства лісових ресурсів України «Почесний лісівник України» (2011).

https://for-ester.blogspot.com/2016/12/blog-post_162.html

І на завершення, адміністрація сайту бажає колегам, що захистили нас від ще більш значних і непоправних наслідків Чорнобильської катастрофи, міцного богатирського здоров’я, благополуччя в родині, успіхів та здобутків у професійній діяльності, достойного вшанування їх подвигу від держави і нащадків!

Будьте здорові!