Ціни на дрова в Україні виросли майже вдвічі. Як вибрати паливо?

Голова Держлісагентства Юрій Болоховець

Автор: Ольга Прокопишина

Бізнес Цензор з’ясовував, який обсяг дров українцям може знадобитись взимку і як змінились ціни на деревину.

Через війну і попит в Євросоюзі паливна деревина в Україні подорожчала у кілька разів. При цьому лісові господарства заготовили дров вдвічі менше потреби.

Для безплатної доставки дров у прифронтові області уряд виділив більше 0,5 млрд грн і запустив онлайн-магазин для закупівлі паливної деревини безпосередньо у лісгоспів.

Однак ціни на дрова – вищі у два рази порівняно з 2021 роком. Причини різкого подорожчання не лише у недостатніх темпах заготівлі і високому попиті в середині країни, але і в експорті в ЄС, який страждає від високих цін на енергоресурси.

В уряді з’явилася ініціатива заборонити експорт дров в ЄС, проте остаточне рішення затягується.

БЦ з’ясовував, який обсяг дров українцям може знадобитись взимку і як змінились ціни на деревину.

Скільки Україні потрібно дров

Потреба у дровах по всій території України оцінюється приблизно у 5,5 млн м3. Загалом на кінець вересня було заготовлено вдвічі менше – 2,3 млн м3.

Через військові дії та окупацію заготівля деревини в Україні суттєво обмежена. Зокрема, там, де тривають бойові дії чи нещодавно звільнили території,— це Житомирщина, Чернігівщина та Київщина, лишається ризик замінування. Тому виросло навантаження на лісництва в інших регіонах. Наприклад, в Івано-Франківській області попит виріс вдвічі, у Волинській – у 2,5 раза.

У 2021 році в Україні спожили 3,5 млн м3 дров.

Дрова від держави

Уряд, щоб допомогти населенню пережити зиму в умовах війни, запровадив кілька програм допомоги.

Зокрема, було організовано доставку безоплатної паливної деревини в райони восьми прифронтових областей: Донецької, Запорізької, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської, Дніпропетровської та Чернігівської.

Допомога передбачена в першу чергу вразливим категоріям: людям похилого віку, багатодітним родинам та людям з інвалідністю.

На закупівлю та доставку дров для них уряд виділив для місцевих адміністрацій 563 млн грн.

Також було запущено державний онлайн-магазин дров “ДроваЄ”. Через нього можна замовляти дрова безпосередньо у державних лісгоспів. Авторизуватись у додатку “ДроваЄ” можна через ДІЯ або банк-ID.

На опалювальний сезон одна фізособа може замовити не більше 15 м3 дров.

Зараз у додатку представлено 144 держпідприємств -лісних господарств.

Є послуга доставки, проте вона доступна далеко не у кожному лісгоспі.

Наприклад, якщо замовляти дрова з доставкою на лівий берег Києва, найближчий лісгосп, що пропонує послугу транспортування до клієнта знаходиться за 350 км. В той же час “Бориспільське лісове господарство” чи “Київське лісове господарство” за 15-17 км пропонують лише не колоті дрова на умовах самовивозу за 680 грн/м3 та 1140 грн/ м3 відповідно.

Також дрова можна придбати особисто в будь-якому з існуючих лісництв. Людина з паспортом може звернутися у лісництво, написати заяву і купити дрова.

Як обрати дрова

Дрова діляться на три категорії: тверді дрова, які є найякіснішими, дрова середньої породи і м’яколистяні.

Тепло, що виділяється при згорянні дров, залежить від породи дерева і вологості деревини. Вологість знижує теплотворення дров, оскільки випаровувана вода забирає частину теплової енергії.

Нижче в таблиці представлена ​​теплотворність дров різних порід деревини і порівнянні з іншими популярними видами палива. 

Вид паливаТеплотворна здатність кВт·год/кгТеплотворність МДж/кгТеплотворність кВт·год/м³Густина кг/дм³Густина насипом кг/м³
Бук, Ясен4,21520160,74480
Дуб4,21519740,69470
Береза4,21518900,65450
Модрина4,315,518060,58420
Сосна4,315,515480,52360
Ялина4,315,514190,44330
Мазут1243100800,84840
Вугілля7,8—9,828—35невідомо0,6—1,9невідомо

Хоча теплотворення у хвойної деревини на одиницю ваги і більше, ніж у листяної, але з урахуванням меншої щільності хвойної деревини питома об’ємна теплотворність виявляється меншою, ніж у листяної.

Хвойні дрова займають більше місця, і згоряють швидше.

Найбільш “жаркими” вважаються дрова з берези, “найхолоднішими” — з осики.

В залежності від теплотворної здатності, дрова поділяють за групами порід: 1 (тверда) група – береза, дуб, бук, ясень, граб, клен, в’яз, модрина; 2 (середня) група – сосна, вільха; З (м’яка) група – ялина, кедр, ялиця, осика, липа, тополя, верба.

Хто визначає ціну дров

За словами голови Держлісагентства Юрія Болоховця, ціни на паливні дрова встановлюються місцевими обласними державними адміністраціями. Ніби-то їх продають з мінімальною рентабельністю, що становить 3-5%.

Ціна на дрова у різних регіонах суттєво відрізняються. Наприклад, найдешевші дрова другої групи на умовах самовивозу, за інформацією Болоховця, зараз у Чернігівській області, вони коштують в межах 600-700 грн/м3. Водночас на заході та півдні країни дрова дорожчі — 1100-1200 грн/м3.

Як прокоментували у прес-службі Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства (ОУЛМГ), ціни на дрова формуються за методичними рекомендаціями з формування собівартості продукції, робіт та послуг на підприємствах лісового господарства. Вони включають витрати на заготівлю, штабелювання на верхньому складі (у лісі), і довезення до нижнього складу лісгоспу. До ціни реалізації входить також 20% ПДВ.

В цьому році ціни на твердолистяні породи у Сумській ОУЛМГ , за їх даними, вищі на 15-20% від минулорічних через збільшення затрат на заготівлю.

У лісгоспах Івано-Франківської області повідомили, що підняли ціну на 10%. Колоті дрова там коштують від 1 900 грн/м3.

Ціни на дрова виросли майже вдвічі

Якщо дивитись публічні закупівлі дров, ціни насправді виросли набагато більше. Ми порівнювали закупівлі дров у системі Prozorro у 2021 та 2022 роках. За договорами дрова за останній рік подорожчали для держустанов на 30-60%.

Наприклад, Буцький професійний політехнічний ліцей у Черкаській області закуповував у ФОП Воропай Василь Григорович дрова і у 2021, і у 2022 році.

У минулому році один м3 дров на опалення (в документах не уточнюється їх категорія) коштував ліцею 1192 грн, у травні поточного року з постачальником уклали договір за 1574 грн/м3 відповідно. Тобто за рік дрова у цього продавця подорожчали на 32%.

14 жовтня Гуманітарний відділ виконавчого комітету Білицької селищної ради на Полтавщині закупив дрова 2-гої групи  із сосни напряму у державному підприємстві “Кременчуцьке лісове господарство” за 1107 грн/м3. В минулому році аналогічні дрова закуповували за 700 грн/м3. Тобто дрова з сосни у лісгоспі подорожчали на 58%.

Відділ освіти Звенигородської міськради закупив у кінці серпня дрова за 1830 грн/м3, до цього, в лютому 2021 року, закуповував дрова по 968,75 грн/м3 (категорія не уточнюється). Дрова подорожчали на 53%.

Рівненській обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України тричі закуповував дрова впродовж вересня-жовтня цього року та тричі в аналогічні місяці минулоріч. Ці закупівлі демонструють здорожчання деревини не менш ніж вдвічі впродовж останнього року.

Так, у вересні 2021 року рівненський центр провів три закупівлі дров хвойних та листяних порід, а також продукції за ТУУ “Деревина дров’яна для технологічних порід” за 550 грн/м3 та 750 грн/м3 ( в ціну входить транспортування та послуга розвантаження).

Аналогічні дрова цього року на таких самих умовах ця структура МОЗу закуповувала вже у вересні за 1128 грн/м3 (лісоматеріали листяних та хвойних порід та дрова за ТУУ) та 1200 грн/м3  (лісоматеріали листяних порід), у жовтні – за 1350 грн/м3 (лісоматеріали листяних порід).

Причини подорожчання дров не лише у недостатніх темпах заготівлі і високому попиті в середині країни, але і в експорті в ЄС.

Чи заборонить Україна експорт дров

На початку жовтня на сайті Міністерства розвитку громад та територій (Мінрегіонбуд) з’явився проєкт рішення про заборону з України експорту деревного палива. Цим документом пропонується внести зміни в постанову Кабміну №1424, яка визначає перелік товарів, що підпадають під ліцензування та квотування при імпорті/експорті.

Зокрема, уряд пропонує встановити нульову квоту на деревне паливо: колоди, поліна, хмиз, гілки, сучки, тріску, стружку, тирсу, уламки та відходи деревини, скрап, вироби у вигляді брикетів або гранул.

Нульова квота означає повну заборону на експорт паливної деревини з України. Така необхідність пояснюється високою потребою в дровах для фронту та цивільного населення.

До речі деякі країни ЄС уже заборонили експорт дров, зокрема Угорщина та Греція.

Зростання цін на енергоресурси в ЄС, в тому числі і на паливну деревину, робить привабливим європейський напрямок для лісозаготівельників з Україну через високі ціни.

Високий попит та ціни породили “схеми”, коли паливна сировина у великих об’ємах закупляється в лісгоспах за заниженими цінами і через “прокладки” значно дорожче експортується.

В результаті, з урахуванням високого попиту на внутрішньому ринку, ціни на паливну деревину в Україні порівняно з 2021 роком зросли в два рази.

Джерело: https://biz.censor.net/r3379194

Loading