У Чилі зафіксовано найбільш смертоносну лісову пожежу за 123 роки, яка може бути пов’язана зі зміною клімату

Автор Кіран Панді
Опубліковано: п’ятниця, 9 лютого 2024 р

П’ять із 10 найбільш смертоносних лісових пожеж у світі з 1900 року сталися з 2018 року

За даними Національної служби запобігання катастрофам і реагування на них (SENAPRED), щонайменше 131 людина загинула під час лісової пожежі, яка охопила Чилі в лютому 2024 року . 

За даними Управління ООН зі зменшення ризику стихійних лих (UNDRR),  це найбільша смертоносна лісова пожежа в країні з початку її обліку в 1900 році .

Нещодавні лісові пожежі підпадають під категорію «великих лісових пожеж» з вигорілою площею щонайменше 26 000 гектарів. Щонайменше 26 людей загинули під час лісових пожеж 2023 року, які спалили близько 0,42 млн га. 

Джерело: EMDAT, міжнародна база даних катастроф

П’ять із 10 найбільш смертоносних лісових пожеж у світі з 1900 року сталися з 2018 року, повідомив Джефф Мастерс на платформі мікроблогів X (раніше Twitter). Джефф Мастерс працював дослідником ураганів у Національному управлінні океанічних і атмосферних досліджень США (NOAA) і був співзасновником Weather Underground.

Лісові пожежі не є чимось незвичайним у країні, але за останні роки вони стали більш інтенсивними та руйнівними, як показали історичні дані. 

Щороку в південноамериканській країні реєструється в середньому близько 6000 пожеж. Але близько 1 відсотка з них є великими лісовими пожежами, на які припадає близько 70 відсотків щорічної вигоряної площі в країні.

Шість із семи найбільш руйнівних сезонів пожеж в історії відбулися з 2014 року, і за останні 10 років у країні загалом вигоріло понад 1,65 мільйона гектарів, упорядкованих за щорічною вигоряною площею.

Джерело: SENAPRED, Національна служба запобігання та реагування на катастрофи, Чилі

Відповідно до історичних даних про лісові пожежі, наданих SENAPRED, лісові пожежі протягом 2016-17 років спалили рекордну площу близько 570 197 гектарів .

Чи є зв’язок зі зміною клімату? 

Недавня пожежа сталася через шість років після історичного сезону пожеж 2017 року, і вона почалася в той час, коли сильна спека спустошила Чилі та інші частини Південної Америки.

З 21 по 25 січня в центральній частині Колумбії, центрально-південному Чилі та центральній частині Аргентини спостерігалася хвиля спеки. Температура в Сантьяго-де-Чилі досягла 98,1°F, третього найвищого показника за 112 років.

У Колумбії, де був найспекотніший січень за три десятиліття, минулого місяця зафіксували десятки пожеж під час високих температур. Місяць, відомий проливними дощами в країні, зафіксував масштабні лісові пожежі. 

Незвичайні інтенсивні та екстремальні лісові пожежі змусили президента Колумбії оголосити національне лихо . Ця незвичайна подія в Колумбії в січні була пов’язана з високими температурами та посухою, що посилилося кліматичним явищем, відомим як Ель-Ніньо.

Подібним чином у центральній частині Чилі, включаючи регіон Вальпараїсо, який найбільше постраждав від лісових пожеж, зафіксовано не лише дуже високі температури, але й дуже низьку вологість і тривалі сильні посухи, повідомляє Всесвітня метеорологічна організація (ВМО), посилаючись на Глобальну інформаційну систему про лісові пожежі. 

Нещодавні лісові пожежі в Чилі, які почалися 2 лютого 2024 року, також можуть бути пов’язані зі зміною клімату та Ель-Ніньо, якщо враховувати попередження Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC), наукові дослідження та останні заяви ВМО та вчених. . 

«Останніми тижнями в центральній частині Чилі була майже рекордно висока температура, досягаючи 42,9 градусів за Цельсієм (109°F). Ці умови викликали пожежі. Надзвичайна посуха та надзвичайно небезпечні пожежні умови були спричинені супутньою відсутністю опадів», – сказав Джефф Мастерс у блозі .

Наукові дослідження, включно з IPCC , попередили, що лісові пожежі стають неконтрольованими через зміну клімату. 

У 2022 році Програма ООН з навколишнього середовища попереджала , що лісові пожежі будуть частішими, масштабнішими та інтенсивнішими через зміни клімату .

Згідно з новим дослідженням, опублікованим у січні 2024 року, площа вигорілих лісових пожеж по всій країні збільшилася приблизно втричі з 1981 по 2010 рік і з 2014 по 2023 роки, причому помітно зросла в більшості центральних районів Чилі .

У дослідженні, нещодавно опублікованому в журналі  Nature , зазначено, що погодні умови центральної частини Чилі, пов’язані з пожежами, погіршуються, що призвело до збільшення активності лісових пожеж протягом десятиліття.

Джерело: CONAF, Агентство лісового господарства Чилі 

Дослідження підкреслило, як кліматичні хвилі спеки, посухи та явища Ель-Ніньо сприяють підвищенню небезпеки пожеж у цьому регіоні. Пожежні погодні умови (включаючи високу температуру, низьку вологість, сухість і сильний вітер) збільшують потенціал для швидкого поширення лісових пожеж після їх виникнення. 

«Через вплив Ель-Ніньо очікується, що влітку в регіоні можуть бути зареєстровані максимальні температури, які перевищуватимуть звичайні значення сезону», — сказала Барбара Тапіа Кортес з регіонального бюро ВМО для Америки. 

У лютому 2023 року поєднання сильної посухи та тривалої спеки призвело до екстремальних пожеж у центральній частині Чилі. 

«Варто пам’ятати, що ми виходимо з 2023 року, який був найспекотнішим роком за всю історію спостережень. Цілком імовірно, що ефект потепління від нинішнього епізоду Ель-Ніньо ще більше посилить спеку протягом 2024 року. Це спричинить більше екстремальних погодних явищ, які руйнуватимуть життя та знищать засоби до існування», — сказала Барбара. 

Це одна з найбільш смертоносних лісових пожеж в історії Південної Америки, тому президент Габріель Борік оголосив надзвичайний стан . У цьому контексті стратегії управління лісовими пожежами та їх зменшення ризиків мають бути впроваджені негайно, особливо в світлі зміни клімату та екстремальних погодних умов, йдеться у заяві ВМО. 

У рамках ініціативи «Ранні попередження для всіх» Національна метеорологічна та гідрологічна служба Чилі видала попередження про спеку. Надзвичайний стан і національний траур уряд Чилі оголосив 5 лютого 2024 року. 

Тим часом команда ООН тісно співпрацює з Чилійським агентством із запобігання та реагування на катастрофи. Уважно стежачи за ситуацією, ООН у твіттері подякувала владі Чилі за швидку реакцію на 165 одночасних пожеж по всій країні. ООН висловила стурбованість щодо впливу лісових пожеж на природні об’єкти з унікальними екосистемами та біорізноманіттям.

https://www.downtoearth.org.in/news/climate-change/chile-records-its-deadliest-wildfire-in-123-years-may-be-linked-to-climate-change-94363

Loading