У України не має часу щоб приймати не вивірені належним чином законопроекти – запевняють екологи


СЕРГІЙ СИВОЛАП

На початок нової сесії заплановано розгляд законопроектів, які мають на меті оновити, доповнити та врегулювати засади Державного екологічного контролю. Законопроекти за номерами 3091 та 3091-1 зареєстровані у Верховній Раді. Утім вже зараз і бізнес і екологічна спільнота запевняють – що пропоновані нормативні акти не відповідають нинішнім викликам часу, і скоріше не поліпшать ситуацію, а призведуть до неадекватного адміністративного тиску на бізнес з корупційними наслідками. ІСС Ukraine Newsletters продовжує відстежувати ситуацію, і звернувся за коментарем з приводу цього до радника Президента Українського національного комітету Міжнародної Торгової Палати з питань екології, захисту навколишнього середовища, очільниці громадського об»єднання “Жива планета” Світлани Берзіної.

ІСС Ukraine Newsletters: Пані Світлано, які ваші висновки після ознайомлення та опрацювання Законопроектів?

Світлана Берзіна: По перше хочу сказати, що ми екологи розуміємо необхідність реформування системи державного нагляду та контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, але не підтримуємо жодного із зареєстрованих проєктів. І причин в цьому кілька. По-перше, запропоновані проєкти не відповідають Концепції реформування системи державного нагляду та контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України ще в 2017 році. По-друге, обидва проєкти порушують принцип «належного урядування» визначений Конституцією України, відповідно до якого коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб.
Проєкти не передбачають вичерпного порядку, способу та підстав для здійснення посадовими особами контролюючого органу заходів державного екологічного контролю, зокрема перевірок, рейдів, патрулювання, реагування на виклики. Це створює як корупційні ризики, так і можливість оскаржити будь-які дії посадових осіб контролюючого органу з формальних підстав, що виключає застосування заходів державного екологічного контролю.

ІСС Ukraine Newsletters: Розробники запевняють, що законопроекти створять прозорі умови для екоконтролю?

Світлана Берзіна: Ні, навпаки. Запропоновані проєкти порушують баланс правових засад організації державного контролю за господарською діяльністю в Україні у цілому, руйнуючи уніфіковане узгоджене правове поле державного контролю, формуючи непрозору систему прийняття рішень щодо виявлення та покарання порушників природоохоронного законодавства.
На нашу думку, система державного нагляду має бути максимально зрозуміла і відповідати схваленої Концепції реформування системи державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, яка проходила широке обговорення і враховує позиції усіх зацікавлених осіб.
Концепцією передбачається прийняття Закону з метою є забезпечення створення ефективної державної системи нагляду (контролю) за станом довкілля, включаючи негативний вплив на здоров’я населення, на основі даних екологічного моніторингу, що має призвести до зниження корупційних ризиків та тиску на бізнес-середовище і сприяти широкому залученню громадськості.

ІСС Ukraine Newsletters: Ви передбачаєте, що тиск збільшиться?

Світлана Берзіна: Так, адже певні норми фактично нереально виконати. Скажімо як можна зупинити підприємство на період перевірки, особливо коли виробництво безперервного циклу. Чи норма, що порушення слід усунути за 10 днів. У мене питання, чи хтось з розробників уявляє як на величезному підприємстві, скажімо, металургійного комплексу за 10 днів усунути порушення, коли технологічне обгрунтування внесення змін у виробництво займе не один тиждень. А штрафи, які до речі дуже значні, будуть нараховуватися вже через ці 10 днів. І таких моментів багато. Не хочеться навіть думати як все це буде вирішуватися.

ІСС Ukraine Newsletters: Але ж Ви не просто попрацювали, щоб знайти недоліки та вузькі місця у законопроектах, у Вас є чіткі пропозиції?

Світлана Берзіна: Так. Вони прописані та подані вже до профільного комітету верховної Ради. Ми не маємо часу, щоб приймати недосконалі закони, щоб потім їх перманентно поліпшувати. Тому ми вимагаємо Відхилити проєкти Законів про державний екологічний контроль за № 3091 від 19.02.2020 р. та за № 3091-1 від 05.03.2020 р. А також пропонуємо сформувати Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування робочу групу з розробляння проєкту Закону про державний природоохоронний контроль із залученням експертів ради. Все це прописано у листі на адресу Голові Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олега Бондаренка від громадських екологічних організацій.

ІСС Ukraine Newsletters: Дякую за коментар.