Україна закупить промислові дровоколи: ринок паливної деревини має переходи на європейські стандарти

Юрій Болоховець

? Унаслідок енергетичної кризи в Європі виробництво дров, пелетів та інших видів палива з деревини відіграє все більшу роль у діяльності лісогосподарських підприємств. Як європейських, так і українських. Попит на ділову деревину, як і ціни, продовжують залишатися низькими. Водночас, з дровами все навпаки – ринок стрімко зростає.

Донедавна дрова для багатьох наших державних підприємств були побічним, «соціальним» напрямком. Суто локальним продуктом, орієнтованим на місцевого споживача. Тепер дрова – це одночасно одна зі складових енергетичної безпеки держави і комерційно цікава тема.

На жаль, ми не використовуємо весь можливий потенціал паливного ринку деревини. Це стосується навіть не обсягів заготівлі, а якості переробки.

Європейський споживач купує здебільше дрова, готові для використання і просушені до оптимального рівня вологості. Це гарантує максимальну тепловіддачу. Ми в Україні основу частку дров сьогодні продаємо в лісі «з пили», «високий сезон» припадає на осінь, коли погодні умови вже не дають можливості до настання опалювального сезону якісно просушити деревину. Попит сформований нерівномірно, споживач в основному надає перевагу деревині твердих порід. Весною, коли краще всього створювати запаси для наступної зими, попит навпаки знижується майже до нуля.

?? Вочевидь, систему треба змінювати, орієнтуючись на європейську практику.

По-перше, потрібні інвестиції у обладнання для переробки та сушки, що дає можливість виходити на ринок з продуктом «експортної» якості – вже колотими дровами відповідної вологості. Впевнений, що з часом і український споживач (як і європейський) буде віддавати перевагу саме такому продукту.

По-друге, потрібне залучення фінансування для того, щоб у лісогосподарських підприємств вистачало обігових коштів проводити заготівлю і переробку рівномірно протягом року, не орієнтуючись лише на фактор сезонного попиту. Продаж також має відбуватися переважно зі складів, де деревина певний час набуває потрібної вологості.

Продукт європейської якості – це ще і вирішення проблеми перерозподілу палива між регіонами. Лише в такому випадку економічно виправдані витрати на перевезення.

Ми вже почали рухатися в цьому напрямку. Підприємствами Державне агентство лісових ресурсів України в найближчий час буде закуплена партія потужних промислових дровоколів. У той же час, я покладаю великі надії на наше нове ДП «Ліси України». Комплексно реалізувати задачу можна буде лише в форматі великого потужного підприємства, здатного залучити потрібні інвестиції і запровадити єдині корпоративні стандарти.

Loading