Україна закупить промислові дровоколи: ринок паливної деревини має переходи на європейські стандарти

Юрій Болоховець

🪵 Унаслідок енергетичної кризи в Європі виробництво дров, пелетів та інших видів палива з деревини відіграє все більшу роль у діяльності лісогосподарських підприємств. Як європейських, так і українських. Попит на ділову деревину, як і ціни, продовжують залишатися низькими. Водночас, з дровами все навпаки – ринок стрімко зростає.

Донедавна дрова для багатьох наших державних підприємств були побічним, «соціальним» напрямком. Суто локальним продуктом, орієнтованим на місцевого споживача. Тепер дрова – це одночасно одна зі складових енергетичної безпеки держави і комерційно цікава тема.

На жаль, ми не використовуємо весь можливий потенціал паливного ринку деревини. Це стосується навіть не обсягів заготівлі, а якості переробки.

Європейський споживач купує здебільше дрова, готові для використання і просушені до оптимального рівня вологості. Це гарантує максимальну тепловіддачу. Ми в Україні основу частку дров сьогодні продаємо в лісі «з пили», «високий сезон» припадає на осінь, коли погодні умови вже не дають можливості до настання опалювального сезону якісно просушити деревину. Попит сформований нерівномірно, споживач в основному надає перевагу деревині твердих порід. Весною, коли краще всього створювати запаси для наступної зими, попит навпаки знижується майже до нуля.

🇪🇺 Вочевидь, систему треба змінювати, орієнтуючись на європейську практику.

По-перше, потрібні інвестиції у обладнання для переробки та сушки, що дає можливість виходити на ринок з продуктом «експортної» якості – вже колотими дровами відповідної вологості. Впевнений, що з часом і український споживач (як і європейський) буде віддавати перевагу саме такому продукту.

По-друге, потрібне залучення фінансування для того, щоб у лісогосподарських підприємств вистачало обігових коштів проводити заготівлю і переробку рівномірно протягом року, не орієнтуючись лише на фактор сезонного попиту. Продаж також має відбуватися переважно зі складів, де деревина певний час набуває потрібної вологості.

Продукт європейської якості – це ще і вирішення проблеми перерозподілу палива між регіонами. Лише в такому випадку економічно виправдані витрати на перевезення.

Ми вже почали рухатися в цьому напрямку. Підприємствами Державне агентство лісових ресурсів України в найближчий час буде закуплена партія потужних промислових дровоколів. У той же час, я покладаю великі надії на наше нове ДП «Ліси України». Комплексно реалізувати задачу можна буде лише в форматі великого потужного підприємства, здатного залучити потрібні інвестиції і запровадити єдині корпоративні стандарти.

 191 total views,  46 views today