Українські науковці шукають дієві методи для відновлення горілого лісу на Луганщині

14 квітня о 15:00  ·

На Луганщині відбулися польові дослідження вигорілих лісів після пожеж 2020 року.

На прохання Луганської облдержадміністрації Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України” залучив до роботи із реабілітації лісів експертів-лісівників із наукових установ Києва та Харкова. Наразі науковцями Національного університету біоресурсів і природокористування України (НУБіП України, м. Київ) проведено перший етап польових досліджень.

4 – 10 квітня 2021 року науковці створювали актуальну карту лісів. Ця карта є основою планування всіх подальших робіт із реабілітації “горільників”. Дослідники побували у лісах Щастинського та Сєвєродонецького районів Луганської області.

“Для картографування лісів використовуємо метод дистанційного зондування Землі та супутникових знімків. Це передбачає розподіл “горільників” відповідно до ступеню пошкодження. Перший – низький ступінь пошкодження – ділянка залишається вкритою лісом і не потребує особливих лісівничих заходів. Другий – середній ступінь пошкодження – означає, що тільки частина дерев вижила, проте лісове середовище зберігається. Третій – високий ступінь пошкодження – всі дерева у насадженні загинули, потрібні заходи для відновлення лісів. Відповідно до цього розподілу можна проєктувати подальші заходи із реабілітації – проводити рубку загиблих дерев та заходи з відновлення лісів. Польову перевірку карт, розроблених за космічними знімками, здійснювали за попередньо визначеними контрольними точками. Така методологія дозволяє внести корективи у карту. Наприклад, на знімках з космос, зроблених у жовтні, частка зелених дерев у насадженнях була значно вищою, ніж встановлено під час наземної перевірки”, – розповів доцент кафедри лісівництва Національного університету біоресурсів і природокористування України Олександр Сошенський.

Другим напрямом польових робіт був пошук різних шляхів відновлення лісів.

Науковці провели огляд різних за ступенем пошкодження ділянок лісу, аби оцінити потенціал таких ділянок до природного лісовідновлення. Також почали експерименти із заліснення вигорілих ділянок різними способами: шпигуванням (посівом) жолудів дуба, посадкою саджанців сосни та висівом насіння сосни. Науковці вивчають готові рішення у інших частинах лісу в області. Наприклад, у Щастинському районі на місці вигорілого лісу після пожеж 2014 року вже з’явилися ділянки молодого соснового лісу (самосіву). Науковці заклали експериментальні лісові культури у Сєвєродонецькому та Новоайдарському лісомисливських господарствах.

“Ми використовували саджанці та насіння сосни, дуба для експериментальних посівів. Також апробовували різні способи підготовки ґрунту. Наприкінці травня плануємо оцінити перші результати – приживлюваність та схожість насіння. Тоді можна буде робити висновки про способи заліснення та дієві методи, які доцільно використовувати для подальшої роботи з відновлення лісів після пожеж”, – розповів доцент кафедри відтворення лісів та лісових меліорацій Навчально-наукового інституту лісового та садово-паркового господарства НУБіП України Андрій Пінчук.

Надалі експерти складуть актуальну карту “горільників” за ступенями пошкодження та розроблять наукові рекомендації щодо способів та методів заліснення горілих територій після масових пожеж на Луганщині 2020 року.Найближчим часом розпочнеться наступний етап польових досліджень командою науковців з науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г. М. Висоцького (УкрНДІЛГА, м. Харків)

Грантова та освітня допомога підприємцям на Сході України надається Проєктом USAID в рамках інформаційної кампанії “Схід економічних можливостей”. Кампанія покликана привернути увагу всієї України до потреб і можливостей Сходу, адже ще ніколи у регіоні не було стільки ініціатив, покликаних покращити рівень життя населення, розвивати бізнес у перспективних галузях економіки, відновлювати інфраструктуру. Ще ніколи не було стільки проєктів, готових залучати інвестиції та допомагати стати регіону сильним, креативним та привабливим для роботи й життя.

Проєкт USAID “Економічна підтримка Східної України”