В Україні ліс розкрадають під час повномасштабної війни: що організували чиновники

Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі Obozrevatel та Viber. Не ведіться на фейки!

В Україні розкрадання лісового фонду триває протягом десятиліть. Не зупинила корупцію повномасштабна війна. Днями Держбюро розслідувань (ДБР) розкрило схеми у Черкаській області, де керівництво лісництва займалося нелегальною вирубкою, виводило кошти й підробляло документи. Однак це лише один із десятків і сотень подібних випадків.

Про те, як під час повномасштабної війни розкрадають український ліс, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Чоловік – лісник, дружина – успішний бізнесмен

Скандал у “Звенигородському лісовому господарстві”, де ДБР розкрило схеми незаконної вирубки лісу, фальсифікації документів, виявило близько 2,2 млн грн готівки – лише один із численних прикладів. Лісові господарства по всій країні стали центрами розкрадання лісу. Чиновники не просто заплющують на це очі, а фактично очолили процес.

Керівники лісових господарств, місцеві, державні контролюючі органи, обласна та центральна влада – всі якимось чином не помічають грабежу. Це багатомільйонний потік готівки, яка рівномірно розподіляється між корупціонерами.

Зацікавлений у такій системі й окремий бізнес: ті підприємці, котрі не хочуть платити податки, не ведуть облік і звикли заробляти завдяки схемам, а не справедливій конкуренції.

Поки українці збирають гроші на допомогу армії, керівники лісових господарств продовжують красти з бюджету мільйони гривень. І можливостей для корупції у лісових господарств – необмежена кількість. Вони створюють компанії, які за завищеними цінами замовляють послуги (заготівлю лісу). Наприклад, за даними ДБР, “Звенигородське лісове господарство” привласнило таким чином 2,5 млн грн.

Це лише одна з величезної кількості схем і лише одне лісництво. Наприклад, у Львівській області бухгалтерка “Львівського лісового селекційно-насіннєвого центру” Лілія Ходзінська також є керівником підприємства, яке спеціалізується на торгівлі деревиною – “Грінвуд”. І власницею “Грінвуда” була дружина чинного начальника управління Львівського обласного лісового та мисливського господарства Світлана Дейнеко (підприємство переоформили).

Її чоловік Анатолій, судячи з декларації, живе на широку ногу. У його сім’ї – будинок 537,3 квадрата, гараж розміром із двокімнатну квартиру (72,5 квадратних метри). А ще земельні ділянки, квартира.

Конфлікт інтересів при цьому правоохоронців не бентежить. Анатолій Дейнеко відповідає за лісове господарство, а його дружина ним торгує. При цьому та сама бухгалтерка може працювати і на держпідприємстві, і в приватній фірмі дружини чиновника. Звичайно, цей зв’язок не доводить наявність корупційних схем, проте сам факт існування такого зв’язку – корупційна інфраструктура для незаконної вирубки лісу та його реалізації через пов’язані компанії. До речі, підприємство “Грінвуд” Світлана Дейнеко переоформила на Ольгу Пагутяк, яка також володіє підприємством, зареєстрованим за тією ж адресою і де менеджером також призначили Лідію Ходзінську. Ось таке партнерство держави та бізнесу.

Замість покарання – звільнення

Буквально кілька місяців тому керівників чотирьох лісництв звільнили за результатами аудиту (Миколу Кубинця у Макрянському лісгоспі, Олександра Шкарупа – у Довжанському, Василя Карпу – у Брустурянському, Ярослава Кополовця – в Ужгородському). У Держлісагентстві дійшли висновку, що вони списували кошти на нелегальну торгівлю деревиною. Тільки у цих господарствах поза конкурсами та по-чорному продали лісу на 17,5 млн грн.

Проте звільнені чиновники не лише не понесуть покарання, а й, можливо, повернуться у свої крісла. Один за одним вони подали позови проти Держлісагентства й вимагають визнати їхні звільнення незаконними. Як стало відомо OBОZREVATEL, розгляд справи Карпи призначено на 7 лютого 2023-го, а Кополовця – 5 грудня цього року.

Держлісагентство опублікувало результати аудиту, зробило публічну заяву, мало передати документи правоохоронцям. Однак наразі жодної реакції на це немає. В результаті все покарання для чиновників – пауза в роботі, за яку вони через суд можуть отримати весь розмір невиплаченої зарплати.

Але й без офіційного заробітку Ярослав Кополовець із Ужгородського лісництва не пропаде. Як і належить керівнику лісового господарства, його дружина – багата жінка. На неї оформлено вісім об’єктів нерухомості, їй також разом із підприємцем Ігорем Діром у рівних частках належить “Ді Ком”. Дір також володіє компанією, яка займається виготовленням меблів (“Рей Експо”). За дивним збігом обставин або родичі керівників лісових господарств, або партнери їхніх родичів заробляють на деревині.

Про крадіжку лісу знають усі: і місцеві жителі, і підприємці, і влада, проте на ситуацію це аж ніяк не впливає. Щоб навести лад, недостатньо звільнити кількох чиновників або провести гучний обшук. Без тотального очищення у лісництвах домогтися порядку неможливо. Керівники підприємств мають отримувати ринкові зарплати й розуміти кримінальну відповідальність за будь-яку корупційну дію. Але поки посади отримують за хабарі, а контролюючі органи просять ділитися награбованим – ситуацію не змінити.

OBOZREVATEL публічно звертається до ДБР із проханням провести перевірку й інших лісництв, а також вивчити матеріальне становище всіх керівників підприємств у цій галузі. Чиновники, які крадуть мільйони, повинні боятися жити в маєтках, збудованих за рахунок крадіжки лісу, а їхні дружини, які беруть участь у відмиванні коштів, шахрайстві, крадіжці та погоджуються оформляти на себе підприємства, також мають розуміти неминучість покарання.

Лише політична воля припинити всі схеми, реальне покарання для корупціонерів, а не тимчасове звільнення, можуть кардинально змінити ситуацію. І якщо повномасштабна війна не вплинула на корупціонерів, то жити за правилами їх мають змусити правоохоронці. Або це рано чи пізно зробить українське суспільство.

https://www.obozrevatel.com/ukr/person/aleksandr-litvin.htm

Loading