В Україні планують зняти обмеження на вирубку лісів: під загрозою національні парки – експерт

Артем Будрін
20:30, 01.05.23

Карпати ризикують ще більше постраждати / фото Марина Григоренко

Серед ризиків є прискорення темпів втрат природних багатств.

Два роки тому в Україні заборонили санітарну вирубку лісів, зокрема це правило стосується саме високогірних регіонів. Ця ситуація не змінилася і з початком повномасштабної війни.

Однак ці обмеження не вплинули на деякі проблеми, котрі все ще існують. Як розповів еколог Богдан Кучеренко для “Еспресо”, під час санітарних чисток були зафіксовані зловживання ними. До прикладу, зрізали у тому числі і здорові дерева, або ж замість вибіркової рубки проводили суцільну.

Богдан Кученко також зазначає, що обмеження насправді не вплинули на галузь негативно, навіть навпаки. Прибутки за останні два роки стали рекордними.

На сайті Державного агентства лісових ресурсів України оприлюднили проєкт постанови Кабміну під назвою “Деякі питання здійснення рубок в лісах України”.

Кученко пояснює, що з трьох пунктів цього проєкту лише один є позитивним для лісу: об’єднати правила усіх видів рубок в одному документі. Однак про решта два пункти таке сказати не можна.

Вони фактично скасовують будь-які обмеження щодо найнебезпечніших рубок в Україні. І це безпосередньо стосується й таких цінних карпатських лісів. Якщо цей проєкт буде прийнято, то він сприятиме незаконним рубкам, з якими ситуація в країні на цей час трохи поліпшилася.

Цей проєкт дозволить проводити суцільні санітарні рубки в рекреаційних нацпарках, у лісах Карпат, а окрім цього можна буде вирубувати важливі для біорізноманіття дерева. Також він скасовує обмеження на загальний обсяг рубок в Україні.

“Якщо буде ухвалений цей проєкт і скасування обмежень, то ми отримаємо ситуацію, коли швидко втрачатимемо цінні природні ліси. Втрати є і досі, але є ризик, що ми перетворимо це на катастрофу, на масове явище”, – додав еколог.

Українські ліси під час війни: що відомо

У вересні минулого року міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець під час брифінгу заявив, що під час війни в Україні постраждала третина лісового фонду. Збитки сягають майже одного трильйона гривень.

Влітку 2022-го близько одного мільйона гектарів заповідних територій в Україні перебували під загрозою знищення. З часом війни це число зросло.

https://www.unian.ua/ecology/v-ukrajini-planuyut-znyati-obmezhennya-na-virubku-lisiv-pid-zagrozoyu-nacionalni-parki-ekspert-12240963.html

Loading