В Українському гідрометеорологічному інституті ДСНС України та НАН України розроблено інформаційно-аналітичну систему автоматизованого моніторингу викидів тепла і виявлення потенційно небезпечних пожеж на території України. Система працює на основі даних, зібраних штучними супутниками Землі, які знаходяться на геостаціонарній орбіті. Орієнтовно щогодини (з 01:00 до 08:00 і з 12:00 до 18:00) система формує оперативні повідомлення про виявлені нові теплові аномалії (ділянки поверхні з температурою, суттєво вищою за номінальну).
Система здійснює класифікацію виявлених викидів тепла за такими характеристиками:
– час фіксації викидів тепла супутниками;
– матеріал горіння;
– сумарна потужність випромінювання тепла в напрямку супутника;
– населений пункт, найближчий до центру пожежі.Зібрану інформацію система надає у картографічному вигляді, формуючи карту викидів тепла (рис. 1).
Рис. 1. Карта місць фіксації викидів тепла 27 жовтня 2020 року
Система моніторингу виявляє і класифікує потенційно небезпечні пожежі на лісові, які становлять особливу небезпеку, та інші, які також можуть становити загрозу. У разі виявлення таких ділянок, для їхнього аналізу створюються космофотокарти відповідної території крупного масштабу (рис. 2–4).
Рис. 2. Спалювання соломи на полі поблизу залісненої балки
Рис. 3. Імовірне спалювання гілок у лісовому масиві
Рис. 4. Імовірне спалювання відходів під час санітарного вирубування лісу
Оперативні повідомлення передаються фахівцям ДСНС України. Для їхнього перегляду можна використовувати будь-який гаджет, у тому числі смартфон.Для розроблення системи моніторингу (крім картографічного блоку) використано середовище розроблення і мова програмування Python, остання сучасна версія інтерпретатора 3.9.
https://uhmi.org.ua/msg/systema_monitoryngy/