Василь Кузьович – Голова Держлісагентства – про засідання колегії

Сьогодні відбулася розширена колегія Держлісагентства у форматі відео-конференції про підсумки роботи лісової галузі у І півріччі 2020 року.

Про неї можна прочитати тут https://bit.ly/3iGsxrk.

Хочу висловити окремі тези стосовно аналізу результатів діяльності галузі, які озвучив і під час колегії.

1. Потрібно відверто сказати про відсутність цілісної системи відеоспостереження за лісовими масивами у найбільш пожежонебезпечних областях України – на Півдні та Сході. Виправлення цієї ситуації має стати одним з основних пріоритетів нашої роботи. І всім без винятку областям потрібно над цим працювати.

2. Виглядає дуже сумнівно, коли сума шкоди, заподіяна лісовому господарству від незаконних рубок, складає майже 334 млн грн, а відшкодовано менше 1%. Це говорить про те, що ще дуже багато роботи у цьому напрямку.

3. Проблема всихання лісів. Особливої уваги вимагає стан природо-заповідного фонду, де на 01.07.20202 обліковується майже 1 тис. га пошкоджених насаджень. Останні тижні ми плідно співпрацюємо з Міндовкілля щодо вирішення питання зі спрощення окремих обмежень для запобігання всихання лісів. Це, зокрема, стосується і подолання наслідків великих пожеж. На мою думку, ситуації внаслідок великих лісових пожеж повинні визнаватися як стихійне лихо і спрощуватися процедури для прийняття рішень.

4. Тривогу викликає спад реалізації продукції на 15% (більше 1 млрд грн) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Як наслідок маємо заборгованість з виплати заробітної плати, бюджетних платежів. Збитки по галузі в сумі 55 млн грн. Це говорить про те, що саме керівники облуправлінь частково самоусунулись від постійного моніторингу фінансового становища координованих ними лісогосподарських підприємств.

5. Ще один показник. Немає реалізації – падає рентабельність. З 2,3% до 0,7%, тобто в три рази у порівнянні з піврічним періодом минулого року. І падіння рівня заробітної плати на 7% також є тривожним. Ще більшої тривоги викликає заборгованість з виплати заробітної плати в деяких областях. Питання своєчасної виплати зарплати стоїть і на урядовому рівні, і буде постійно контролюватись мною особисто. Керівники, які не здатні врегулювати ці процеси притягатимуться до дисциплінарної відповідальності з наступним розірвання контрактів.

6. Склалася критична ситуація стосовно податкової заборгованості та сплати ЄСВ. Окрім того, що в деяких областях заборгованість стрімко зросла, вона ще й не надавалася до Держлісагентства. За даними Державної податкової служби на 01.07.2020 недоїмку перед бюджетом мали майже 80 підприємств на загальну суму 114,7 млн грн. Найбільшу заборгованість, зокрема, мають підприємства Волинського, Івано-Франківського, Львівського та Тернопільського облуправлінь.

7. Дебіторська заборгованість по галузі становить 639 млн грн, кредиторська – понад 2 млрд грн. Звернув увагу керівників облуправлінь та лісгоспів на недопустимості підприємств паразитувати за рахунок коштів кредиторів.

8. Окремо наголосив щодо подання кандидатур на керівні посади у галузі. Не буду навіть розглядати подання на керівників лісгоспів осіб, які не мають профільної магістерської освіти.

9. За результатами доповіді мого заступника Юрія Болоховця стосовно ефективності використання лісосировинних ресурсів звернув увагу на такі неприпустимі речі як навмисне заниження виходу ділової деревини. У цьому питанні криються і проблеми фінансового стану підприємств. Не потрібно все звалювати на недосконалий ринок чи відсутність збуту деревини. Виправлення цієї проблеми буде жорстко контролюватися. Моя чітка позиція – неприпустимо допускати зловживань з деревиною.

10. Обговорили і питання мисливського господарства. Назріла необхідність чітко визначитись – чи в змозі Держлісагентство і його територіальні органи виконувати покладені Урядом функції органу з реалізації державної політики у сфері мисливського господарства та полювання, а не лише рахуватись таким органом. Галузь мисливського господарства може і повинна вносити свій вагомий внесок в економіку держави. Нам слід пропагувати і втілювати в життя європейську культуру ведення мисливського господарства та полювання. Пора переходити від «м’ясного» до переважно трофейного полювання, від загонного до переважно індивідуального. Підтримую ініціативу створення робочої групи з розробки змін для розвитку мисливського господарства держави. Питанню структури і форми ведення мисливського господарства країни слід надати характеру широкого і прозорого обговорення.