Власність на ліси в Європі (Forest ownership in Europe)

Близько 53% лісів у Європі знаходиться у державній власності та 47% у приватній. Приватні володіння, як правило, значно менші за державні. Зокрема в Німеччині державних 48%, приватних – 33%, комунальних – 19%; у Польщі це співвідношення – 78:20:2.

Не варто забувати, що право мати ліси у приватній власності в країнах західної Європи закріплено законом багато років і передається у спадок. До того ж останні роки у пострадянських країнах Євросоюзу відбувається процес реституції – повернення відібраних попередньою владою лісів у приватну власність нащадків. Ці ліси часто починають деградувати з причини відсутності професійного господарювання у них.

Влада багатьох країн ЄС стурбовані цим процесом, адже ліси, в першу чергу, мають екологічну цінність, тому Уряди цих країн намагаються викупити такі ліси в державну власність й запровадити на цих територіях професійний догляд і контроль. Також держава допомагає приватним власникам, надаючи безкоштовно, наприклад, посадковий матеріал для відновлення лісів, а також допомагає ліквідовувати пожежі, боротись з шкідниками тощо.

В Україні державні ліси складають майже 87%. У процесі розмежування земель до комунальної власності були віднесені близько 1,3 млн га (13%) земельних ділянок лісогосподарського призначення. Частка лісів приватної власності становить менше 0,2% загальної площі лісових земель.Близько 0,8 млн га лісових земель не надані в користування та віднесені до земель запасу.

В Україні історично сформована ситуація з закріпленням державних лісів за численними постійними лісокористувачами (для ведення лісового господарства ліси надані в постійне користування підприємствам, установам і організаціям кількох десятків міністерств і відомств).

За відомчим підпорядкуванням, найбільша площа лісових земель (близько 73%) перебуває у користуванні лісогосподарських підприємств Державного агентства лісових ресурсів України, у Міндовкілля – 2%, Мінінфраструктури – 1%, ДАЗВ України – 2%.

Роман НОВІКОВ,

@romanovikov

http://ekoinform.com.ua/?p=14951

Loading