Державне агентство лісових ресурсів України
Геопортал «Ліси України» являє собою веб-сайт та мобільні додатки для доступу й оперування геопросторовою інформацією про ведення лісового господарства.
Розроблено його було на підставі Тематичного плану науково-дослідних робіт УкрНДІЛГА імені Г. М. Висоцького-URIFFM на 2015–2019 рр., зокрема теми № 16 «Модернізація існуючої #ГІС лісовпорядкування на основі сучасних серверів геобаз даних та програмних ГІС платформ».
У 2019 році, з метою удосконалення обліку пожеж, осередків шкідників і хвороб лісу та механізму формування звітності його було успішно доповнено та апробовано на державних підприємствах пілотних областей відповідні функціональні можливості геопорталу.
Згідно з тематичним планом УкрНДІЛГА на 2020–2024 рр. за темою № 9 було заплановано розширення функціональності геопорталу на основі безоплатних програмних засобів, що дало змогу розробити та впровадити в роботу відділів лісового господарства філій ДП «Ліси України» ряд вебдодатків до геопорталу, які, зокрема, забезпечують:
зручний доступ до даних лісовпорядкування;
виконання запитів за різними таксаційними показниками з відображенням їх у картографічному вікні геопорталу;
обробку даних знімання з GPS-приймачів, бусолі, аерофотознімків;
введення даних про стан гасіння пожеж;
відображення актуальних і вже погашених пожеж у картографічному вікні;
ведення журналу лісових пожеж;
прокладання маршрутів слідування до пожеж;
друк актів і форм звітності про пожежі ЛП-1, ЛП-2, Ф-4;
ведення даних лісопатологічного моніторингу шкідників і хвороб лісу з використанням мобільного додатку;
відображення даних лісопатологічного моніторингу;
ведення книги обліку пошкоджень;
відстежування рубок у межах природно-заповідного фонду;
відображення розподілу лісового фонду за новими територіальними одиницями (громадами).
Нині геопорталом «Ліси України» користуються 48 філій ДП «Ліси України» та 8 агролісгоспів. Тільки в поточному році було виконано 15 тис. зйомок відведень загальною площею 40 тис. га.
Окремі функції геопорталу розроблено саме для громадськості, серед них – відображення на карті місць проведення суцільних рубок, пунктів рекреації, спеціально облаштованих для відпочинку.
Геопортал використовують також для вирішення загальнодержавних питань. Так, з метою виконання рішення РНБО України від 15.04.2021, введеного в дію Указом Президента України від 29.04.2021 № 180, та за дорученням Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля здійснено інвентаризацію лісових ресурсів на території територіальних громад.
В свою чергу, Держлісагентство доручило УкрНДІЛГА забезпечити надання консультаційної допомоги ВО «Укрдержліспроект» у питаннях виконання рішення #РНБО. Для проведення цієї роботи спеціалістами ВО «Укрдержліспроект» було використано можливості геопорталу. Фахівці УкрНДІЛГА надавали консультації та брали безпосередню участь у проведенні інвентаризації лісових ресурсів територіальних громад.
За рішенням спільної наради керівників правоохоронних та інших державних органів від 29 листопада 2022 р., проведеної в Офісі Генерального прокурора України, геопортал «Ліси України» обрано як засіб оперування геопросторовою інформацією про ведення лісового господарства.
Користувачі #геопорталу «#Ліси України» отримують своєчасну допомогу та консультації фахівців #УкрНДІЛГА. За останніми чисельними зверненнями від фахівців філій, які користуються геопорталом, геобазу даних було увідповіднено новій структурі Держлісагентства (об’єднання лісгоспів і перейменування їх у філії, віднесення до міжрегіональних управлінь лісового та мисливського господарства).
Окрім того, за зверненнями уповноважених органів (#Національної поліції, прокуратури, #ДБР, #Екоінспекції) було надано доступ до геопорталу «Ліси України» в режимі «перегляд» більш ніж 900 посадовим особам.
За узгодженої взаємодії всіх підприємств, установ та організацій Держлісагентства, включаючи ДП «Ліси України» і ВО Укрдержліспроект, геопортал «Ліси України» готовий до впровадження на всій території України і відкритий для розвитку та нарощування нових функцій.


Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України