Висадження, рубка й охорона: чим займаються лісівники та скільки лісу на Полтавщині

Ігор Ізотов
Лілія Пархоменко
21 березня, 11:30

UA Полтава

На Полтавщині росте понад 285 тисяч гектарів лісу. 85% із них – штучні, тобто висаджені спеціально. Середній вік дерев – близько 60 років. Саджають нові ліси, доглядають за ними та вирубують працівники лісгоспів. Про їхню роботу та насадження Полтавщини Суспільне розкаже у Міжнародний день лісів, який відзначають 21 березня.

Нові ліси

За 5 років лісом засадили 1084 гектари земель на Полтавщині. Це 66% від запланованої кількості, каже Юрій Рогожинський. Торік в області нового лісу з’явилося 127 гектарів.

Нині у лісгоспі готуються до лісокультурної компанії. Для цього вирощують понад 9 мільйонів саджанців. Це сосна, дуб, ясен клен, липа, вільха та інші. Всього 37 порід дерева.

Висадження лісуUA Полтава

Висадження лісу

Саджанці вирощують із насіння. Його збирають працівники лісгоспів, а потім висівають у спеціальних теплицях.

Майже 45% лісів Полтавщини − твердолистяні. Це дуб, ясен, клен, акація тощо. Понад 30% – хвойні, а ще близько 21% – м’яколистяні породи. Наприклад, вільха, тополя, верба, осика, інші.

Рубка

Щорічно лісівники Полтавщини влаштовують рубку дорослих дерев. Це для того, аби поновити ліс та отримати деревину на продаж.

Лісозаготівля – це вирубування, вивезення та первинна обробка матеріалу. Торік в області переробили близько 19 тисяч кубометрів деревини, каже Юрій Рогожинський.

Висадження, рубка й охорона: чим займаються лісівники та скільки лісу на ПолтавщиніДержекоінспекція Волині

Висадження, рубка й охорона: чим займаються лісівники та скільки лісу на Полтавщині

“Переробка нам дає можливість експортувати продукцію. Ця переробка виручає підприємство, оскільки перероблену продукцію можна експортувати. Із цього за 2020 рік ми отримали 336 мільйонів гривень. Майже 5% − це експорт”, − каже начальник відділу обласного управління лісового та мисливського господарства.

Ці гроші витрачають на потреби лісгоспу, зокрема, висадження нового лісу та зарплати працівникам.

Лісова охорона

Окрім єгерів, майстрів лісу та інших працівників, у лісгоспах є власна лісова охорона. Вони захищають насадження від незаконних рубок та пожеж. На Полтавщині це понад пів тисячі людей.

Висадження, рубка й охорона: чим займаються лісівники та скільки лісу на ПолтавщиніХарківська держекоінспекція

Висадження, рубка й охорона: чим займаються лісівники та скільки лісу на Полтавщині

Торік займання у лісах області виникали 129 разів. Площа, пошкоджена пожежами, близько 113 гектарів. Для виявлення займань у лісах регіону встановили 26 камер відеоспостереження. За їх допомогою можна обстежувати насадження та спостерігати, чи не видно десь диму.

Полтавщина має найбільш розорану територію серед інших регіонів України, каже начальник відділу обласного лісгоспу Юрій Рогожинський. Через це погіршується екологія, а ґрунти потребують консервації – заліснення.

Найбільше засаджені деревами Котелевський, Гадяцький та Полтавський райони, а найменш заліснені – Семенівський та Глобинський.

Міжнародний день лісів щорічно припадає на 21 березня. Його започаткували згідно з рішенням Генасамблеї Організації Об’єднаних Націй 2012 року.

https://suspilne.media/115288-267-vipadkiv-koronavirusu-viavili-za-dobu-na-poltavsini/