Вистачить 20 років. Тропічні ліси можуть повністю відновитися без втручання людей

expres.online

Автор: Газета Експрес. Новини в деталях

Подія: Тропічні ліси можуть повністю відновитися, якщо люди залишать їх у спокої хоча б на 20 років. Про це йдеться у дослідження міжнародної групи науковців, яке опублікував престижний науковий журнал Science.

Деталі і коментарі: Вчені пов’язують відновлення тропічних лісів із багатовимірним механізмом, завдяки якому стара лісова флора та фауна допомагають зростати новому поколінню. Цей природний процес називають “вторинною сукцесією”. Йдеться про відновлення природної рослинності після якихось порушень, наприклад, пожеж або вирубок. Вона відбувається швидше за первинну, адже на території зберігається грунт і насіння.

Науковці кажуть, що це хороша новина для тропіків, адже означає, що поки не пізно анулювати ту шкоду, яку людство завдало зеленим насадженням за останні кілька десятиліть. 

Над дослідженням працювали 90 науковців з трьох континентів, які вивчали відновлення тропічних лісів в Африці та Південній Америці. Оцінювали ліси за 12-ма критеріями — грунт, рослини, структура екосистеми, біорізноманіття тощо. Вчені також провели математичні моделювання, щоб побачити, як зміняться ліси через кілька років. Згідно з їхніми розрахунками, грунту потрібно в середньому 10 років, щоб відновитися до свого попереднього стану, а рослинному та тваринному біорізноманіттю — близько 60 років.

“Це хороша новина, адже означає, що 20 років — це цілком реалістичний час… Якщо порівнювати з насадженнями нових дерев, то природне відновлення працює набагато краще з точки зору біорізноманіття, пом’якшення наслідків зміни клімату та відновлення поживних речовин”,

— цитує The Guardian Лоренса Пуртера, професора функціональної екології Вагенінгенського університету у Нідерландах.

Тропічні ліси Амазонки, які традиційно називали “легенями планети”, стрімко втрачають свої властивості. Сьогодні вони перетворюються з поглинача двоокису вуглецю( CO2) на його джерело. Це означає, що подекуди вони виділяють більше вуглекислого газу, ніж засвоюють.

“Це пов’язано з вирубкою лісів у цьому регіоні, а також зі змінами місцевого клімату. Стало менше опадів і вологості”,

— цитує СВС генерального секретаря Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Тааласа.

Поки що йдеться про окремі території.

“Західна частина Амазонії на даний момент продовжує працювати як поглинач вуглецю. Але ми не знаємо, як довго це триватиме”,

— повідомила в коментарі “Голосу Америки” Оксана Тарасова з відділу досліджень атмосфери та навколишнього середовища ВМО.

expres.online

Loading