Як гасили пожежі під Сєвєродонецьком. Відповідь рятувальників щодо подій у кооперативі «Вовче озеро»

Гасіння пожеж у Новоайдарському районі 
Головне управління ДСНС у Луганській області

Свои.City 18.07.2020 15:47

6 липня у Луганській області, поблизу села Осколонівка, почалася пожежа в лісах. Наступного дня вогонь перекинувся на землі Новоайдарського району. У вогні опинилися село Смолянинове і дачний кооператив «Вовче озеро». Через пожежу в кооперативі згоріли 80 будинків. Загинули три людини, загалом пожежі в Новоайдарському районі забрали п’ять життів. Вогонь загасили 13 липня.

Свои.City спілкувалися з жителями «Вовчого озера», яких обурили дії диспетчерів і рятувальників у ті дні. Ми одразу звернулись до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Луганській області з проханням прокоментувати гасіння пожежі в районі кооперативу «Вовче озеро» і роботу диспетчерів, які приймали тоді дзвінки. Нас попросили дочекатися офіційної прес-конференції з цих питань. Ми отримали відповіді і публікуємо їх.

Чому пожежники, які 6 липня локалізували горіння хвойного лісу біля Осколонівки, не змогли втримати великий вогонь, і він перекинувся на житловий сектор

Перше займання, що сталося поблизу селища Осколонівка, вдалося локалізувати. Сил і засобів вистачало, і у рятувальників не виникало побоювання, що ситуація може вийти з-під контролю. На ранок 7 липня пожежа займала невеликий обсяг та не являла загрози.

Але швидко наростаюча спека та вітер, що піднявся, внесли корективи.

Гасіння пожежі в Новоайдарському районіГасіння пожежі в Новоайдарському районіГоловне управління ДСНС у Луганській області

7 липня після 9-ї ранку в Сєвєродонецькому та Новоайдарському лісомисливських господарствах виникли чотири осередка лісової пожежі – два біля села Осколонівка та ще два біля села Капітанове, відстань між якими сягала понад 15 км. Вогонь швидко поширювався та переходив у верховий. Переміщення пожежної техніки підвищеної прохідності ускладнювалося відсутністю доріг на даній ділянці. Пересувалися виключно лісовими просіками та піщаними дорогами лісових кварталів.

Як працювали диспетчери, коли пожежа посилювалась

Протягом 7 липня до пунктів зв’язку підрозділів ДПРЧ-12 (державна пожежно-рятувальна частина. – Свои), ДПРЧ-25 та оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у Луганській області надійшло понад 3000 дзвінків від громадян. Загальний час розмов склав 21,5 години.

На телефонах чергували загалом шість диспетчерів, які відпрацьовували дані повідомлення.  До того ж, люди телефонували не тільки з інформацією про загоряння чи задимлення, а й просто цікавилися, яка ситуація склалася, чи безпечно перебувати в тому чи іншому районі.

Диспетчер ДСНС за роботою / Ілюстративне фотоДиспетчер ДСНС за роботою / Ілюстративне фотоГоловне управління ДСНС у Луганській області

Диспетчери пожежно-рятувальних підрозділів перед допуском до самостійної роботи проходять первинну підготовку у профільних, атестованих згідно із законодавством, навчальних закладах ДСНС (у навчальному пункті аварійно-рятувального загону спецпризначення ГУ ДСНС України у Луганській області, а також у місті Вінниця, смт Мерефа), а також проходять обов’язкову психологічну підготовку. Щоб в умовах стресової ситуації спілкуватися толерантно, чемно, з витримкою.

При отриманні повідомлення від громадян про пожежу, аварію чи іншу надзвичайну подію, що загрожує життю, диспетчер приймає виклик, подає сигнал тривоги черговому підрозділу та направляє особовий склад та техніку, згідно з розкладом виїздів або плану залучення. Одночасно заповнює дорожній лист. Протягом 60 секунд черговий підрозділ в повній бойовій готовності вирушає на допомогу.

Чому горіло село Смолянинове

Тоді як рятувальники захищали селища Метьолкине та Воронове, яким була реальна загроза, шквальний вітер швидкістю 28 метрів за секунду, що постійно змінював напрямки, розвернувся та погнав великий вогонь на Смолянинове.

Що відбувалося у кооперативі «Вовче озеро»

До 13-ї години з дачного кооперативу «Вовче озеро» сигналів про загоряння до служби порятунку «101» не надходило, тільки про сильне задимлення.

Отримавши о 13.25 повідомлення від диспетчера, туди попрямувало відділення ДПРЧ-12 з пожежі біля села Метьолкине. Але на трасі Сєвєродонецьк-Новоайдар бійці під керуванням Віталія Кищенка на пожежній автоцистерні потрапили у вогняну пастку: верхова пожежа відрізала їм шлях назад. Проте вони продовжили рух до місця виклику і побачили на геть задимленому автошляху ДТП: лобове зіткнення двох легковиків з двома постраждалими. Загалом на цьому відрізку дороги виявилося п’ятеро людей, які потребували допомоги. Всіх їх рятувальники вивезли на своєму автомобілі до медичного закладу в Сєвєродонецьку.

Одночасно з повідомленням до «Вовчого озера» додатково направили ще три підрозділи з різних напрямків.

Гасіння пожежі у Новоайдарському районіГасіння пожежі у Новоайдарському районіГоловне управління ДСНС України в Луганській області

У цей час з боку села Капітанове до дачного кооперативу вирушила машина ДПРЧ-64. Але на в’їзді до села Смолянинове рятувальникам перекрила дорогу потужна верхова пожежа, що аж гула на шквальному вітрі. Вогонь не давав людям дихати, перекинувся через трасу, захопив у полон житлові будинки, загрожуючи життю мешканців та самих вогнеборців. Пожежні прийняли цей виклик.

Паралельно на «Вовче озеро» дісталася пожежна автоцистерна частини спеціальної пожежної техніки ГУ ДСНС України у Луганській області. Трьома розвідгрупами рятувальники обстежили кооператив, заходячи в кожний дім, скоординували дії потерпілих громадян, сформували автоколону з п’яти легкових автомобілів та евакуювали 16 людей.

Наразі на місці згарища продовжуються роботи, рятувальники допомагають ліквідувати наслідки вогняної стихії, проводячи розбір конструкцій.

https://svoi.city/read/korotko/91330/yak-gasili-pozhezhi-pid-severodoneckom