Як відповідь обставинам непереборної сили

19 серпня у Києві відбувся V Пленум ЦК Професійної спілки працівників лісового господарства України.

Доповідь Голови Профспілки Степана Кривов’язого про стан виконання колективних договорів, норм і положень Галузевої угоди у I півріччі 2020 року спонукала присутніх до подальшого ділового та відвертого обговорення проблем, які ще є в лісовій галузі.

Доповідач зазначив, що галузева профспілка в звітному періоді діяла в умовах економічної кризи в країні через пандемію короновірусу та карантин. Непомірне податкове навантаження, перешкоди у реалізації продукції спричинили значне зниження доходів підприємств. Попри це профспілкові органи усіх рівнів спрямовували свою діяльність на вирішення проблем спілчан. А це – соціальний діалог, громадський контроль за дотриманням законодавства про працю, виявлення випадків порушення прав профспілки, усунення передумов трудових конфліктів шляхом колективно-договірної системи.

За півріччя підприємства галузі сплатили до зведеного бюджету та фондів усіх рівнів більше 2,8 млрд грн. Це менше, ніж рік тому на 305,8 млн грн, але кошти значні. Рентабельність діяльності становить 0,7%, найвища – в Черкаському облуправлінні – 4,5%.

Підприємства 18 обласних управлінь спрямували кошти на соціальний розвиток від 100 до 7000 грн у розрахунку на одного працівника.

Пленум зазначив і негативні тенденції, що склалися через кризові чинники в країні. Порівняно з минулим роком, на 15% зменшився обсяг чистого доходу. По Харківському облуправлінню – на 46%, Одеському – на 39%, Івано-Франківському – на 29%, Тернопільському – на 25%, Волинському – на 22%. На 7% знизився обсяг реалізованої продукції на одного працівника і становить – 150 695 грн.

На 7% знизилася середньомісячна заробітна плата і становить – 9660 грн. Найнижча в Одеському облуправлінні – 4409 грн (89% до минулого року), Чернівецьке облуправління – 6998 грн (89%), Тернопільське – 7391 грн (79%), Харківське – 8000 грн (72%).

Зменшилась облікова чисельність штатних працівників галузі та становить – 42 939 осіб, проти минулого року – 46 956 осіб. З початку поточного року звільнилося – 3922 працівники, з них – 103 – за ініціативи адміністрації. У відпустках без збереження заробітної плати перебували – 11 452 особи. Дистанційно під час карантину працювали – 1681 особа.

Пленум запропонував Державному агентству лісових ресурсів України, як соціальному партнеру – активізувати роботу з Кабінетом Міністрів України, Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, Міністерством фінансів України щодо відновлення у 2021 році фінансування лісогосподарських заходів із загального фонду державного бюджету, виходячи з умов сталого розвитку лісового господарства та забезпечення соціальних гарантій працівникам лісу, а також ініціювати роботу щодо внесення змін у законодавчі та нормативно-правові акти, які стосуються податкового навантаження на лісогосподарські підприємства.

Пленум запропонував внести зміни до Статуту Профспілки стосовно роботи у дистанційній формі (ZOOM, Skype, Viber тощо), як відповідь обставинам непереборної сили: військові дії, стихійні лиха, запровадження надзвичайного стану, карантинних, протиепідемічних заходів тощо.

Учасники Пленуму з цікавістю чекали на виступ Голови Держлісагентства Василя Кузьовича, який нещодавно повернувся з робочої поїздки сімома областями на Сході та Заході України.

Василь Степанович зауважив, що після цієї поїздки, побачив – галузь важко хвора, але жива. Жива, завдяки зусиллям, постійній праці тисяч і тисяч лісівників. Окрема звитяга була на Луганщині – під час гасіння пожеж, де часто лісові пожежні підрозділи діяли вправніше колег із ДСНС.

Разом з тим, нагадав про «важкий спадок», який отримав – 145 підприємств не мали очільника: «Потрібно запускати процес кадрового оновлення та очищення. Десь місяця за півтора вакантні посади повинні бути укомплектовані. Я спілкувався із 7 очільниками обласних державних адміністрацій – ніхто з них не виявив байдужості до лісової галузі. Тут готові допомагати в доборі на посади патріотичних і до країни, і до лісової галузі людей.

Український ліс – величезна екосистема, яка суттєво впливає на якість життя всіх громадян нашого суспільства. Це всі знають зі школи та вишів. Ліс – це не тільки Полісся й Карпати, це Схід і Південь – зі своїми особливостями, правда, горять однаково – тим більше, чим менше коштів.

Сьогодні просвітництво, словесну пропаганду треба доповнювати точними цифрами, науковими розвідками. Так, уже є напрацювання наших вчених стосовно економічних оцінок екосистемних послуг, яке суспільство отримує від лісової галузі – це трильйони гривень! Для виживання ж нашої галузі потрібно всього півтора мільярди гривень.

Нас чекають складні розмови у владних кабінетах – там ми повин­ні бути прагматичними, озброєними точними цифрами, науковими розрахунками. Державний бюджет 2020 року був дуже «важким», чи буде він легшим у наступному році – є сумніви. Попри це – лісова галузь потребує радикальних змін».

Віктор ПОДЕНКО,
фото автора,
Газета “Природа і суспільство”

Loading