Як засідання захищають від пожеж

Система відеонагляду за лісовими пожежами в дії. У державних лісгоспах Сумщини їх — 24.

Щоб максимально уникнути таких трагедій, у Сумах вирішили провести засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Що тепліше надворі, то більше з’являється клопотів у рятувальників, комунальників, лісівників та посадовців органів місцевої влади. Прихід весни, нещедрої на опади, призводить до зростання кількості пожеж: вогонь тепер може спалахнути від будь-якого необережно кинутого недопалка. А ще ж активізуються селяни, котрі починають «прибирати» городи від минулорічних бур’янів методом випалювання. Такі «технології» у попередні роки спричинили на Сумщині не одну пожежу і забрали життя кількох осіб. Вони загинули у вогнищах, які самі ж і розвели.

Лісова пожежна станція Конотопського лісгоспу.

Голова обурився станом дисципліни

Щоб максимально уникнути таких трагедій, у Сумах вирішили провести засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На порядок денний виносились заходи із запобігання масовим пожежам у лісах, на торфовищах та на ланах, а також питання стану протипожежного захисту сільських населених пунктів.

Того ж дня на сайті ОДА мав з’явитися коротенький звіт про проведену нараду та прийняті на ній рішення. Однак замість цього опублікували матеріал під назвою: «Василь Хома: закликаю всіх посадових осіб Сумщини відповідально ставитися до своїх функціональних обов’язків».

Як з’ясувалося, заплановане на 25 березня важливе засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій зірвали керівники лісогосподарських об’єднань Сумщини. Бо самі не прийшли, а уповноважили позасідати заступників. Це вкрай обурило голову облдержадміністрації Василя Хому, котрий прокоментував ситуацію так: «Я ще можу зрозуміти, коли керівник перебуває на лікарняному або на самоізоляції у зв’язку із підозрою на COVID-19.

Але коли людина — на робочому місці і не з’являється на нараду такого рівня — це вже показник виконавської дисципліни».

Коли начальник «на шпагаті»

Журналісту важко утриматись, щоб не зачепитись за такий адміністративно-управлінський конфлікт. Бо й справді, коли гаї та діброви горять, а керівники обласних лісогосподарських структур не хочуть навіть порадитись з іншими керівниками, як зменшити втрати від вогню, — це не лізе ні в які ворота.

Ми зателефонували до прес-служби Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства і напряму запитали: чому начальник управління Віктор Чигринець не з’явився на засідання обласної комісії ТЕБ і НС особисто, а уповноважив на це свого заступника Євгена Фролова? Нам відповіли, що В. Чигринець аж ніяк не міг прийти на обласну нараду, бо в цей само час відбувалося засідання республіканської колегії. Обидва заходи були призначені на 10-ту ранку 25 березня. Тож керівник державної лісогосподарської структури опинився «на шпагаті» і був змушений обирати, де брати участь. Відомчу колегію, яка відбувалася у форматі Zoom-відеоконференції, він аж ніяк не міг проігнорувати, а на засідання обласної комісії з ТЕБ і НС відрядили профільного заступника, котрий не гірше розумівся на протипожежній тематиці і навіть записався до виступу.

Ось такі несподівані результати дало наше невеличке розслідування на тему виконавської дисципліни. Виявляється, щоб не прийти на обласну нараду, не обов’язково треба хворіти на ковід. Можна у цей само час бути «прив’язаним» до іншої наради. І головне тут не те, яка з них пріоритетніша. Найважливіше, щоб вигравала справа.

Горить скрізь, але по-різному

Невідомо, посприяла цьому кількість проведених засідань чи інші чинники, але число пожеж у державних лісах Сумщини, як виявилось, чи не найменше в Україні. Обласне управління опікується 63% лісових насаджень на території регіону, тож від протипожежної безпеки у галузі, без перебільшення, залежить загальнообласна безпека.

Щоб запобігти вогню, а коли це не вдалося — вчасно його ліквідувати, у державних лісгоспах Сумщини встановили 24 вежі. Із них 24 години на добу здійснюється безперервний відеонагляд за 286 тис. га лісових насаджень. Уже нині відеокамери охоплюють 100% державного лісового фонду, але цьогоріч планується встановлення ще однієї спостережної вежі. Нерідко лісівники отримують сигнали про загоряння десь на полях, луках чи «чужих» масивах, і тоді вони оперативно діляться інформацією із колегами та сусідами.

Епізод спільних навчань партнерів — лісівників та пожежників.

Упродовж минулого року у лісах, підпорядкованих Сумському ОУЛМГ, сталося 57 випадків пожеж. Абсолютну більшість загорянь лісівники ліквідували власними силами, але у 13 випадках довелось залучати підрозділи ДСНС. Завдяки оперативним діям протягом року на Сумщині постраждали від вогню лише 20 га лісових насаджень. Це у десятки разів менше, ніж у деяких інших регіонах держави. За словами Віктора Чигринця, у всіх випадках пожежі виникали через випалювання сухої трави на полях чи городах.

У кожному з 12 підприємств, що входять до структури Сумського ОУЛМГ, діє ЛПС — лісова пожежна станція. ЛПС Конотопського лісгоспу за підсумками минулорічного конкурсу, який проводило Товариство лісівників України, визнана кращою у державі. Для приборкання займань лісгоспи та лісництва, що входять до ОУЛМГ, мають 21 автомобіль і 19 цистерн із мотопомпами. Створено резерв пального — 500 літрів на кожен протипожежний автомобіль.

Для гасіння лісових пожеж іноді доводиться залучати техніку Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Ось такий маємо коротенький аналіз стану протипожежної безпеки у державних лісгоспах Сумщини. Можливо, до нього не дійшли б руки, якби у Сумах відбулось повноцінне засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Сумська область.

Фото з сайту sumylis.gov.ua

http://www.golos.com.ua/article/344211

Loading