ЄС наполягає на проведенні невідкладних та ефективних реформ у лісовому секторі України

Дунайсько-Карпатська Програма / Danube-Carpathian Programme

Нещодавно світ побачив звіт від групи Free Svydovets щодо брутальних вирубок лісів в Україні. Прикро, та це дослідження навряд чи можна назвати сенсацією. Попри те, що у роботі викладено вагомі докази несталого господарювання, – такі звіти з’являються що кілька років вже два десятиліття поспіль. А суттєвих зрушень у бік більш сталого господарювання так і не відбулося.

«Дерева не можуть кричати. Як нестійкість та протиправність руйнують ліси Українських Карпат “ – під такою назва відбулася відеоконференція засідання робочої групи Європарламенту із українськими експертами. Доповідачами були представники громадського сектору, зокрема Єгор Гриник (Українська природоохоронна група, Київ) та Келсі Перлман (FERN, Брюссель, Бельгія) при модеруванні Майкла Галера, євродепутата, постійного доповідача у Єврокомісії щодо Угоди про асоціацію між Європейським Союзом та Україною.

Співвідповідачами були працівники Інтерполу, євродепутати та члени інших українських громадських організацій.

Звіт доповіді можна знайти тут: https://bit.ly/37hGO9Y

“Лісове господарство заслужило на критику. Проте лише критикувати лісове господарство – це не ефективний шлях. Потрібні політична воля, реальні реформи та співпраця всіх залучених сторін”, – Б. Проць, співдоповідач, к.б.н., керівник ГО “Дунайсько-Карпатська Програма” – Наше законодавство стимулює “брутальні” рубки, бо такі рубки за нашим законодавством не вважаються незаконними, хоч вони і є руйнівними по суті”.

Очевидно, що на сьогодні необхідні системні зміни:

Зміни у лісовому господарстві – це насамперед питання політичної волі – як робити і якими силами – ці питання були напрацьовані громадянським суспільством вже понад 10 років, польська модель лісового господарства – є найбільш політично прийнятною.

Кілька разів вже були спроби реформування, проте вони згасали, оскільки стояло питання значного урізування апетитів багатьох агентів цього процесу та зміни й перерозподілу впливу і фінансів.“Найгіршим є те, коли потреби у деревині на світовому ринку стають високими і ціни шаленими, заводи за межами України (але близькі до кордону) постійно потребують деревини, то з метою надприбутків створюється корупційна вертикаль, яка охоплює від простого лісника до служб безпеки та керівників адміністрації президента, які забезпечують прохід деревини крізь митницю.

Це відбувалося нещодавно протягом кількох років 2016-2018. У такі періоди відбувається варварські масштабні суцільні рубки на які ніхто не зважає, оскільки відкривається можливість для нелегальних надприбутків, коли керівники різних ланок можуть стати мільйонерами за короткий період часу. В окремих районах, ці корупційні групи нагадували реальну мафію”, – зазначив у своєму виступі Богдан Проць.

“Я працював над цим питанням протягом багатьох років, і переконаний, що лише критикувати – це не ефективний шлях, він не веде до покращення управління лісовим господарством. Окрім критики, необхідною є громадська підтримка позитивних зрушень у лісовій галузі:

  • популяризація сталого ведення лісового господарства,
  • навчання для працівників,
  • ширше залучення науковців,
  • інвестиції у лісову галузь.

Наша громадська організація підписала Меморандум про взаєморозуміння з Львівським обласним управлінням лісового господарства.

Зокрема, у рамках проєкту “Збереження пралісів задля уповільнення кліматичних змін та підтримки розвитку громад” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та Європейського Союзу в межах EU4USociety, ми у співпраці з Львівським обласним управлінням лісового та мисливського господарства проводимо семінари для працівників лісового господарства, на тему наближеного до природи лісівництва, визначаємо старовікові ліси та інше. Звичайно ми критикуємо управління у багатьох питаннях, але також заохочуємо їх та підтримуємо зміни в управлінні лісовими господарствами в бік екологізації. Вже зараз бачимо певні позитивні зрушення” – зазначив Богдан Проць.

Loading