Замість клондайків – ліс: як відновлюють понівечені землі на Рівненщині

26 жовтня 2023 23:59 за матеріалами: Подробиці автор: Сидорук Сніжана

Сіянці сосни взялися саджати восени, бо весною тут стояла вода.

Замість клондайків – ліс. На Рівненщині місця, де старателі намивали бурштин, лісівники засаджують молодими соснами. За роки масового нелегального бізнесу на Поліссі перетворилися на пустелю понад 4,5 тисячі гектарів колишнього лісу.

Камінь масово в регіоні не добувають вже кілька років, та досі ці землі – “мертві”. Як відновлюють понівечені землі – бачила моя колега Сніжана Сидорук.

Цю ділянку лісу у гонитві за бурштином перемили вздовж і впоперек. Лісівники згадують, як узимку дві тисячі вісімнадцятого тут намагалися зупинити незаконний видобуток сонячного каміння. Тоді дійшло до сутички з копачами.

Микола Ляшко, лісничий Бережницького лісництва:

Було дуже багато – десь більше ніж три тисячі. Вони заїжджали машинами, і ми почали перекопувати в’їзні дороги, і коли ми почали перекопувати в’їзні дороги, тоді оця сутичка сталась.

Руслан Ляшко, майстер лісу Бережницького лісництва:

Ми тут ночували й днювали, але ми нічого не могли їм зробити з такою кількістю населення, бо не тільки ближні села їздили копати. Їздили зі Здолбунова, із Березного, з Костополя. Тут людей було… З війною зразу затихли, і ніхто не вийшов. Навіть ні місцеві, ні чужі – ніхто не появляється.

Сніжана Сидорук, кореспондентка:

У цьому урочищі між селами Грицьки та Осова масово видобували бурштин у незаконний спосіб. І хоч востаннє старателів тут бачили п’ять з половиною років тому. Але земля і досі виглядає як у зоні бойових дій.

Всюди повалені дерева та глибокі вирви.

І природа сама не змогла затягнути “рани”.

Це мертва земля. Вона не родюча.

Лісівники вже третій рік намагаються відновити пошкоджену копачами ділянку лісу. Її площа – майже дев’ять гектарів.

Микола Ляшко, лісничий Бережницького лісництва:

Після того, як вони були тут, взагалі було дуже велике болото. Сюда технікою не можна було зайти, і у 2021 році ми зробили підсів сосни звичайної. Оце зараз ми виправляємо повністю, де є вершинки трошки, де нічого немає, то ми досаджуємо.

Сіянці сосни взялися саджати восени, бо весною тут стояла вода. Працюють вручну. Допомагають місцеві жителі.

Тетяна, жителька села Осова:

Надіємося на майбутнє виросте, буде користь для нашого майбутнього. Можливо, ще й для нас.

Віктор і Тетяна садять ліс поблизу свого села. Робота, кажуть, нелегка, але потрібна, особливо під час війни.

Віктор, житель села Осова:

Вони там винищать. Як тут нічого не будемо робити, то ніде не буде нічого, поля будуть.

Валерій Іванович садить молоді деревця там, де колись працювала мотопомпа. Чоловік каже: і сам на цьому місці не раз збирав бурштин.

Валерій, житель села Підлісне:

Ні в селі, ні в районі в нас роботи немає. От ми тут всі й були: і старі, і малі, ми всі тут були. Ми не мили апаратами. Ми ходили й наверху збирали. 

Сніжана Сидорук, кореспондентка:

А це ще один покинутий старателями так званий клондайк. Тут не намивають каміння уже кілька років, але земля настільки сплюндрована, що тут нічого не росте.

Місцина – наче пустир. Ось так це виглядає на фото з космосу. Окремі ділянки вже перетворюються на болота.

На цій ділянці, де зараз росте очерет, раніше росли насадження 40-60 років.

Валерій Шах, інженер лісових культур:

Перемили повністю, і не можливо робити підготовку ґрунту і посадку сіянців. На даний час тут неможливо посадити, або сприяти посадці лісових культур, або природному поновленню.

У Сарненському лісництві бурштинокопачі знищили понад тисячу з половиною гектарів землі. Відновити вдалося лише частину.

Сергій Белеля, головний лісничий філії “Сарненське лісове господарство”:

Ми вже декілька років займаємося відновленням цих земель. Більш як 20 гектарів посаджено лісових культур весною 2023 року. 67 гектарів, які ми плануємо за цю осінь завершити шляхом сприяння природньому поновленню і в майбутньому перевести у вкриті лісом земельні ділянки.

Загалом внаслідок незаконного видобутку бурштину на Рівненщині рекультивації потребує понад чотири з половиною тисячі гектарів лісу. Місцева влада заявляє, що нині масово на Поліссі бурштин не добувають. Сподіваються, що нелегальних копачів дотисне закон. Він чинний уже майже чотири роки, і навіть під час війни на аукціонах продають спецдозволи на видобуток сонячного каміння.

Олександр Кохан, начальник Сарненської районної військової адміністрації:

На території Сарненського району було реалізовано 65 ділянок. По 45 з них вже підписано районною державною адміністрацією договори на дозвіл видобутку бурштину.

За законом, інвестори мають право перекопувати Полісся в пошуках бурштину. Але за умови, що згодом ці ділянки засадять деревами. Та для того, щоб виріс ліс – знадобиться не один десяток років.

https://podrobnosti.ua/2483731-zamst-klondajkv-ls-jak-vdnovljujut-ponvechen-zeml-na-rvnenschin.html

Loading