Збережемо ліси: вчені вслід за штучним м’ясом створили штучну деревину

За допомогою технології можна відразу виростити готову конструкцію, наприклад, стіл

22 СІЧНЯ 2021, 18:45

Вчені Массачусетського технологічного інституту (МІТ ) розробили новий метод вирощування тканин рослин, що нагадує процес створення штучного м’яса. Нова технологія дозволить створювати синтетичну деревину, а її автори вже продемонстрували працездатність концепції, виростивши прості структури з клітин листя цинії, повідомляє ecotech.news.

Автори технології вважають її актуальною, оскільки площа лісів на планеті постійно скорочується: у період з 2015 по 2020 рік щороку вирубують близько 10 млн гектарів лісу – це більше, ніж Швейцарія та Нідерланди разом узяті. Технологія заготівлі деревини також недосконала: рубаються дерева, відділяється необхідна частина, а непотрібне викидається або спалюється.

Такий підхід не тільки нераціональний, а й дуже витратний – лише частина вирощеної рослини дійсно використовується, а до витрат на землю, воду, добрива додаються вартість транспортування та переробки.

Вчені з групи Луїса Фернандо Веласкес-Гарсії МІТ запропонували змінити підхід до проблеми.

«Якщо вам потрібен стіл, потрібно просто виростити стіл», – зазначає Веласкес-Гарсія.

Дослідники почали з вилучення живих клітин з листя рослини цинії. Їх помістили в рідке живильне середовище, де вони відразу ж почали відтворюватися. Отриману партію клітин потім перенесли на тривимірну гелеву матрицю, де ті продовжили розмножуватися. Додавання рослинних гормонів ауксину та цитокініну змусило клітини виробляти лігнін, органічний полімер, що надає деревині твердість.

Варіюючи рівні двох гормонів, вчені змогли контролювати кількість лігніну, який виділяється клітинами – це дозволило змінювати структурні характеристики деревини.

Вчені мають надію, що ця технологія з часом дозволить вирощувати й повноцінні дерев’яні вироби – столи, стільці та інші меблі. Мало того, що дерева не потрібно буде рубати, перевозити та обробляти на лісопильні, але також зникне необхідність потім розпилювати шматки пиломатеріалів, прикручувати та склеювати їх – можна відразу виростити готову конструкцію.

Звичайно, дослідникам ще потрібно вирішити цілий ряд таких проблем, як масштабування виробництва, ефективність та завдання кінцевих параметрів вирощуваного матеріалу. Проте потенціал нової технології величезний.

Нагадаємо, згідно з дослідженням PWC, зменшення споживання м’яса і молока на 10% збереже 2,7 млрд дерев.

https://mind.ua/news/20221196-zberezhemo-lisi-vcheni-vslid-za-shtuchnim-m-yasom-stvorili-shtuchnu-derevinu