«Золотий» дубовий мільйон

Успіх волинських лісівників-селекціонерів.

Рівно одну тисячу триста кілограмів жолудів дуба звичайного зібрали та заготовили того року працівники ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр». Якщо вимірювати кількісно, то це близько пів мільйона штук жолудів. Саме з цих плодів лісівники плекатимуть майбутніх королів поліських лісів.

– Ці жолуді для нас, дійсно, на вагу золота. Бо минулого року надто вже важким та примхливим був навіть наш традиційно благодатний поліський клімат. Спека, сухі весна, літо та зима, майже відсутність снігів узимку. Як результат – зниження рівня ґрунтових вод та неврожай. Бо дуб із поміж усіх деревних порід чи не найгостріше відчуває негаразди із кліматом чи ґрунтом. Як наслідок – неврожай! – розповідає директор центру Тетяна Неводнічик. – Дуб може гарно плодоносити в окремі роки. А потім після року масового плодоношення може настати критичний період низького плодоношення. Або й повної її відсутності протягом п’яти-семи років. Тоді доводиться працювати ще з більшими зусиллями. Адже все багатство та різноманіття лісів Волині саме у наших трудівничих руках. Тому такі дорогі для нас ці жолуді.

Ми розпочинаємо збір плодів дуба ще з вересня. Далі після закінчення періоду збору, зазвичай, проводимо осінній посів жолудів. Він у нас ефективніший, аніж весняний. А навесні, коли вже з’являється сіянець, займаємось їм. Вегетативний період у дуба триває з березня аж до листопада. Тож саме тоді нам потрібно приділяти якнайбільшу увагу сіянцям. Поки зараз зима, сіянці почуваються максимально комфортно. Вони знаходяться у стані спокою. Поліської зими не бояться. Страшними для молодих дубів, коли вони викидають листочки, можуть бути пізні весняні заморозки наприкінці травня – на початку червня.

Ще наші пращури уважно спостерігали саме за тим, як загартовуються у непростих погодних умовах та здіймаються у повітря над лісом молоді дубки. І ти зараз милуєшся велетами у наших лісах, яким років 200, як мінімум. Утім, на жаль, як хворіють люди, так і дерева також хворіють. Бо багато з цих дубів віком кількасот років вже аварійні, із гнилими стовбурами та гіллям. Старішають, наче люди.

Зараз ми вирощуємо молоді дубки саме із закритою кореневою системою у спеціальних контейнерах. Так є можливість легше переносити складні метеорологічні та кліматичні умови. На підприємстві працюють 14 працівників, які сумлінно виконують службові обов’язки, незважаючи на карантин та складні погодні умови. Практику вирощування сіянців дуба звичайного з закритою кореневою системою ми взагалі розпочали першими в Україні серед решти обласних управлінь та державних лісогосподарських підприємств. Це було ще у 2006 році. Як зараз пригадаю, що тоді як такого досвіду не було ні у кого з нас. Перші контейнери для наших експериментів ми придбали у Польщі. Зробили теплиці, систему поливання. Активно вносили до ґрунту мінеральні добрива та підбирали ґрунтовий субстрат. Треба було постійно доглядати, підживлювати. Вчилися на власних помилках та здобутках. І ось так спершу ми виростили 20 тисяч сіянців. Далі обсяги вирощування збільшували. В цілому селекційний центр вирощує до мільйона штук на рік сіянців дуба звичайного. На сьогодні ми маємо дворічний запас сіянців дуба для підприємств нашого регіону.

І ще одна вагома цифра за підсумками минулого року у позитиві працівників лісового селекційно-насіннєвого центру. Адже у 2020 році саме сто тисяч сіянців із центру було посаджено у лісах Волині на місцях вибіркових та суцільних вирубок. Це всупереч зараз дуже поширеним у нашому суспільстві різноманітним «експертним думкам» та тезам про те, що лісівники «сплять і бачать, якби вирізати увесь ліс навколо та чим швидше продати його…»

– Найбільше молодих дубків, які були вирощені у нас, посадили минулого року в угіддях Ківерцівського, Горохівського, Турійського, Рожищенського, Локачинського районів. Звісно, робота у цьому напрямку триває й надалі. Крім дубків, ми вирощуємо звичні для нашого регіону лісотвірні породи. Це сосна, ялина, останнім часом й модрина. Але зі свого досвіду я скажу, що найкращий для наших поліських дібров це все ж таки дуб звичайний. Бо у порівнянні з іншими породами дуб найбільш стійкий та витривалий. Він не настільки уразливий для шкідників на відміну від сосни. Головні правила його благополучного зростання – аби був належний рівень ґрунтових вод та відповідні ґрунтові умови. Звісно, важливе дбайливе ставлення до молодих посадок, – зазначає Тетяна Неводнічик.

До речі, за минулий рік волинські лісівники-селекціонери «експортували» вирощені сіянці не лише на Волині, а й до Рівненської, Житомирської, Хмельницької та інших областей України. А крім лісотвірних порід волиняни активно вирощують та продають і декоративні рослини. Це туї, кипарисовики, ялівці, ялини різних видів та інші. Реалізація продукції за минулий рік становить майже п’ять мільйонів гривень, які йдуть на розвиток підприємства. До речі, середня заробітна платня у нас становить більше 10 тисяч гривень.

ДОВІДКОВО:

ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр» був утворений у 2000 році. Нині угіддя центру займають площу у 680 гектарів, із них 18,5 – розсадники. Нині там вирощують 180 видів різноманітних деревних рослин.

Володимир РОМАНЕНКО,
Газета “Природа і суспільство”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *